Storno księgowe czarne
Storno jest właściwym sposobem wprowadzania zmian w dokumentach księgowych, jeśli doszło w nich do błędnego wprowadzenia jakiegoś zapisu. Dokonuje się go poprzez wprowadzenie dodatkowego zapisu, który anuluje popełniony błąd. Dotyczy zazwyczaj błędów, które zostały odkryte już po zakończeniu okresu rozliczeniowego, gdy nie można dokonywać w dokumentach skreśleń. Dzięki jego wprowadzeniu zachowana jest cała historia dokonanych księgowań, łącznie z tymi błędnymi, za to zapisy właściwie odzwierciedlają stan faktyczny dokonanych na rachunku operacji.
Czym jest storno czarne?
Storna można dokonać na dwa różne sposoby, w zależności od tego czy wprowadza się zapis stornujący ze znakiem dodatnim czy ujemnym. Storna z tego względu dzielimy na: czarne i czerwone. Czerwone oznacza wprowadzenie zapisu ujemnego na rachunku po tej samej stronie, co wcześniej wprowadzony zapis błędny. W przypadku storna czarnego, jest odwrotnie. Oznacza ono powielenie zapisu błędnego na tym samym rachunku i z tym samym znakiem, ale po przeciwnej stronie, co w praktyce oznacza anulowanie błędu.
Wynika to z faktu, że kwoty znajdujące się w bilansie po przeciwnych stronach z definicji mają przeciwne znaki. Jeżeli więc po przeciwnej stronie zostanie dokonany wpis analogiczny do wcześniejszego błędnego, to tamten straci wpływ na bilans.
Storno czarne – skąd nazwa?
Storno czarne jest tak nazywane ze względu na fakt, że tradycyjnie w rachunkowości wszystkie zapisy dodatnie były wprowadzane czarnym atramentem, w przeciwieństwie do zapisów ujemnych, dla których zarezerwowany był kolor czerwony. Dlatego właśnie anulowanie błędnego zapisu poprzez wprowadzenie nowego z dodatnim znakiem, ale po drugiej stronie, nazywane jest „czarnym” stornem, w przeciwieństwie od „czerwonego”, które polega na wprowadzeniu kwoty ze znakiem minus po tej samej stronie na rachunku. Po wprowadzeniu storna czarnego, należy po właściwej stronie dokonać poprawnego zapisu, który zastąpi wyksięgowaną kwotę błędną.
Storno czarne zwiększa obroty
Storno czarne pociąga za sobą określone konsekwencje wynikające z faktu, że jest wprowadzane ze znakiem dodatnim. Powoduje sztuczne zawyżenie obrotów na rachunku, w przeciwieństwie do czerwonego, które ma znak ujemny. Do obrotów wlicza się bowiem operacje zapisane po obu stronach konta. To zaś sprawia, że nie powinno się go używać w celu anulowania błędnych zapisów na rachunkach, których obroty stanowią podstawę obliczania jakichś innych wartości lub są wykazywane w sprawozdaniach, które sporządza dana jednostka budżetowa. Jeśli zostanie wprowadzone, zapisana w dokumentach księgowych wysokość obrotów nie będzie zgodna z rzeczywistością.
Różnica między stornem częściowym a zupełnym
W przypadku konieczności skorygowania błędnego zapisu w dokumentach, dodając storno należy wpisać tylko taką kwotę, jaka została zaksięgowana błędnie. Może być ona mniejsza od całej zaksięgowanej kwoty. Wówczas mamy do czynienia ze stornem częściowym. Jeśli anulowaniu ma podlegać cała kwota uwzględniona w błędnym zapisie, to wtedy storno jest zupełne.