Jak wspierać, rozwijać sympatię do kultury u dzieci?
Uczestnictwo w kulturze jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Różnorodne zajęcia muzyczne, plastyczne czy teatralne dają możliwość kształtowania wrażliwości społecznej i estetycznej, wspomagają rozwijanie zmysłów oraz nabywanie nowych umiejętności. Gdyby odciąć dzieci od kultury całkowicie, skutkiem takiego posunięcia byłoby całkowite zacofanie, wyobcowanie i co za tym idzie, wykluczenie ze społeczeństwa. Jak zatem zachęcić i rozwijać sympatię do kultury u dzieci? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Kultura w życiu dziecka – dlaczego ważna?
Kultura jest ważną częścią życia każdego człowieka, również i najmłodszych. To właśnie przez kulturę dziecko rozwija i kształtuje swoją wyobraźnię, poznaje pewne wartości życiowe i uczy się ich znaczenia oraz wagi. To właśnie kultura jest źródłem wiedzy o otaczającym świecie, pozwala go zrozumieć i lepiej poznać. Dzięki niej poszerza swoje horyzonty, kształtuje postawę, uczy się pewnych zachowań. Ma ona wiele aspektów, gdyż kultura dla dzieci to m.in. oglądanie wartościowych filmów i bajek (czasdladzieci.pl), to również spektakle teatralne, dzięki którym maluch poznaje historie i doświadczenia innych ludzi. Niekiedy przenosi je do własnego życia, stara się naśladować bohaterów przeczytanych książek czy obejrzanych filmów. Sztuka zarówno bawi, jak i uczy. Czytanie bajek nawet o rycerzach i smokach wzbogaca zasób słownictwa, uczy ortografii i przede wszystkim kształtuje wyobraźnię. Filmy i spektakle oddziałują na emocje dziecka, rozwijają poczucie estetyki, gustu i uwrażliwiają na piękno.
Dlatego kontakt dziecka z kulturą powinien rozpocząć się jak najszybciej. Jak najwcześniej należy mu czytać książki, pokazywać obrazki, włączać muzykę i zachęcać do śpiewania albo tańca. To stymuluje zmysły malucha już na przyszłość i ma duży wpływ na jego pomysłowość i inwencje twórcze. Dziecko, które wcześnie obcuje z kulturą lepiej i czytelniej wyraża swoje uczucia, potrafi je nazwać i sklasyfikować. Kształtuje własne opinie i zdanie na dany temat. Obcowanie z kulturą może również zachęcić do tworzenia swoich, autorskich dzieł, co trzeba wykorzystać i obserwować, w którym kierunku zmierzają jego zainteresowania i wspierać w tym rozwoju.
Jak rozwinąć sympatię do kultury u dziecka?
Zacznijmy od pierwszych miesięcy życia. Na początek mogą być to śpiewanki i kołysanki. Z biegiem czasu włączajmy stopniowo książki, najpierw z samymi obrazkami. Opowiadajmy mu, co znajduje się na danym obrazku, nazywajmy poszczególne rzeczy i tłumaczmy, do czego służą i jak się nazywają. Potem sięgajmy już po bardziej rozwinięte pod względem treści pozycje książkowe. Po przeczytaniu danej książki rozmawiajmy z dzieckiem o tym, o czym była. Niech wywiąże się z tego dyskusja na zasadzie, co mu się podobało, a co nie, czy zgadza się z zakończeniem, czy nie itp. Można również oglądać z dzieckiem filmy i bajki dostosowane do ich wieku i możliwości percepcji. Zabierajmy dzieci do muzeum, galerii obrazów czy do teatru. Dzięki temu nie tylko będzie miało kontakt z szeroko pojętym światem kultury, co zacieśnią się więzy z rodzicami, z którymi będzie spędzał w ten sposób czas. Jeśli zauważymy u dziecka szczególne zainteresowanie daną dziedziną, zapiszmy je na zajęcia dodatkowe z rysunku, śpiewania, tańca, kółka recytatorskie itp.
Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w życiu ich dzieci odgrywają dodatkowe zajęcia. A to właśnie dzięki nim dziecko szybciej i intensywniej się rozwija, a zdobyte umiejętności oraz wiedza zaprocentują w przyszłości. Dlatego niech zapamiętają to przesłanie – jakie ziarno zasieją, takie zbiorą plony.