Jak wspierać, rozwijać sympatię do kultury u dzieci

Jak wspierać, rozwijać sympatię do kultury u dzieci?

Uczestnictwo w kulturze jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Różnorodne zajęcia muzyczne, plastyczne czy teatralne dają możliwość kształtowania wrażliwości społecznej i estetycznej, wspomagają rozwijanie zmysłów oraz nabywanie nowych umiejętności. Gdyby odciąć dzieci od kultury całkowicie, skutkiem takiego posunięcia byłoby całkowite zacofanie, wyobcowanie i co za tym idzie, wykluczenie ze społeczeństwa. Jak zatem zachęcić i rozwijać sympatię do kultury u dzieci? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Kultura w życiu dziecka – dlaczego ważna?

Kultura jest ważną częścią życia każdego człowieka, również i najmłodszych. To właśnie przez kulturę dziecko rozwija i kształtuje swoją wyobraźnię, poznaje pewne wartości życiowe i uczy się ich znaczenia oraz wagi. To właśnie kultura jest źródłem wiedzy o otaczającym świecie, pozwala go zrozumieć i lepiej poznać. Dzięki niej poszerza swoje horyzonty, kształtuje postawę, uczy się pewnych zachowań. Ma ona wiele aspektów, gdyż kultura dla dzieci to m.in. oglądanie wartościowych filmów i bajek (czasdladzieci.pl), to również spektakle teatralne, dzięki którym maluch poznaje historie i doświadczenia innych ludzi. Niekiedy przenosi je do własnego życia, stara się naśladować bohaterów przeczytanych książek czy obejrzanych filmów. Sztuka zarówno bawi, jak i uczy. Czytanie bajek nawet o rycerzach i smokach wzbogaca zasób słownictwa, uczy ortografii i przede wszystkim kształtuje wyobraźnię. Filmy i spektakle oddziałują na emocje dziecka, rozwijają poczucie estetyki, gustu i uwrażliwiają na piękno.

Dlatego kontakt dziecka z kulturą powinien rozpocząć się jak najszybciej. Jak najwcześniej należy mu czytać książki, pokazywać obrazki, włączać muzykę i zachęcać do śpiewania albo tańca. To stymuluje zmysły malucha już na przyszłość i ma duży wpływ na jego pomysłowość i inwencje twórcze. Dziecko, które wcześnie obcuje z kulturą lepiej i czytelniej wyraża swoje uczucia, potrafi je nazwać i sklasyfikować. Kształtuje własne opinie i zdanie na dany temat. Obcowanie z kulturą może również zachęcić do tworzenia swoich, autorskich dzieł, co trzeba wykorzystać i obserwować, w którym kierunku zmierzają jego zainteresowania i wspierać w tym rozwoju.

Jak rozwinąć sympatię do kultury u dziecka?

Zacznijmy od pierwszych miesięcy życia. Na początek mogą być to śpiewanki i kołysanki. Z biegiem czasu włączajmy stopniowo książki, najpierw z samymi obrazkami. Opowiadajmy mu, co znajduje się na danym obrazku, nazywajmy poszczególne rzeczy i tłumaczmy, do czego służą i jak się nazywają. Potem sięgajmy już po bardziej rozwinięte pod względem treści pozycje książkowe. Po przeczytaniu danej książki rozmawiajmy z dzieckiem o tym, o czym była. Niech wywiąże się z tego dyskusja na zasadzie, co mu się podobało, a co nie, czy zgadza się z zakończeniem, czy nie itp. Można również oglądać z dzieckiem filmy i bajki dostosowane do ich wieku i możliwości percepcji. Zabierajmy dzieci do muzeum, galerii obrazów czy do teatru. Dzięki temu nie tylko będzie miało kontakt z szeroko pojętym światem kultury, co zacieśnią się więzy z rodzicami, z którymi będzie spędzał w ten sposób czas. Jeśli zauważymy u dziecka szczególne zainteresowanie daną dziedziną, zapiszmy je na zajęcia dodatkowe z rysunku, śpiewania, tańca, kółka recytatorskie itp.
Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w życiu ich dzieci odgrywają dodatkowe zajęcia. A to właśnie dzięki nim dziecko szybciej i intensywniej się rozwija, a zdobyte umiejętności oraz wiedza zaprocentują w przyszłości. Dlatego niech zapamiętają to przesłanie – jakie ziarno zasieją, takie zbiorą plony.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij