Jak pomóc dziecku przygotować się do ważnego egzaminu?

Jak pomóc dziecku przygotować się do ważnego egzaminu?

W końcu następuje ten dzień, że dziecko zaczyna stresować się z powodu zbliżających się egzaminów. Choć dorośli powinni tłumaczyć, że to „nie koniec świata”, to jednak są tacy, którzy jeszcze nakręcają swoje dzieci. Efektem tego jest fakt, że dzieciaki stresują się jeszcze bardziej, a nadmiar stresu nie ma już działania motywującego. Jak więc pomóc dziecku przygotować się do ważnego egzaminu.

Przede wszystkim rozmowa

Rodzice powinni często rozmawiać ze swoimi dziećmi. Nie powinni za to wywoływać na nich presji, która może przytłaczać. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o to, że opiekunowie nie mają zwracać uwagi na dzieci i je ignorować. Mamy na myśli raczej sytuacje, że powinni rozmawiać o tym, że zawsze trzeba się starać, natomiast może się okazać, że czasami coś pójdzie nie tak. Ale to nie oznacza, że można zrezygnować z nauki, bo może wystąpić trudność. Dzieci, które mają dobry kontakt z rodzicami często im się zwierzają, co rzeczywiście jest niezbędne. Warto wiedzieć, że z roku na rok rośnie liczba samobójstwo u dzieci i niestety często dochodzi do nich nie tyle na skutek choroby psychicznej, lecz sytuacji, że dziecko czuje, że zawiodło bądź czuje się niekochane przez rodziców. Są dzieci, które bardzo poważnie traktują każde niepowodzenie i niestety pojawiają się u nich lęki, których następstwem jest depresja lękowa, czyli bardzo poważna choroba. Zatem wniosek dla rodziców może być tylko jeden, a mianowicie rodzice muszą wspierać, zachęcać, motywować i rozmawiać z dziećmi. Bywa tak, że dziecko czuje tak dużą presję, że ma problemy z nauką. A tak przecież nie może być. Warto tę presję z dziecka „ściągnąć”, a jeżeli dziecko nie radzi sobie nawet z małą dawką stresu i wszystko zbyt mocno przeżywa, to konieczna może być pomoc psychologa.

Jak przygotować dziecko do egzaminu ósmoklasisty?

Wiele rodziców uważa, że nauczyciele są od tego, żeby uczyć dzieci. Rzecz jasna jest to fakt niezaprzeczalny, ale i rodzice są od tego, by zawsze pomóc dziecku w nauce. Jeżeli dzieci mają problem z jakimś zagadnieniem, to rolą opiekunów jest rozwiązanie tego problemu. Wiadomo, że pracując dużo, często nie ma się czasu jeszcze na codzienne siadanie z dzieckiem do lekcji. Ale zawsze można zapisać je na korepetycję. Zaś w czasie wolnym w miarę swoich możliwości pomagać w nauce. Wiele uczniów obawia się, że na egzaminie ósmoklasisty arkusze z zadaniami będą trudne. Oczywiście jest to możliwe, ale jednak jest jeszcze trochę czasu do egzaminów, zatem dzieci mogą nadrobić zaległości. Tutaj powinni wkroczyć rodzice, którzy powinni tłumaczyć, że starając się można pokonać wiele przeszkód i zrozumieć nawet trudne zagadnienia, przy czym za słowami muszą iść czyny, czyli realna pomoc w nauce.

uczennica pisząca egzamin

Jak rozładować stres?

Jest czas na naukę, ale dziecko powinno powinno mieć też czas na wypoczynek i relaks. Dlatego rodzice powinni w wolnych chwilach maksymalnie dużo czasu poświęcać właśnie dziecku. I nie mamy tutaj na myśli wspólnego oglądania telewizji. Można zawsze grać w gry planszowe, ale rodzice powinni też organizować wycieczki, podczas których dziecko zapomni o zbliżającym się egzaminie i rzeczywiście się zrelaksuje, a osobom dorosłym także to się przyda. Można choćby wybrać się do wesołego miasteczka czy do parku wodnego. Zabawa będzie naprawdę fajna, a przy tym będziecie mieli też czas na szczere rozmowy. Przypominamy, że jeżeli do tej pory raczej rzadko rozmawialiście z dziećmi, to możecie to zmienić, ale małymi krokami. Na zaufanie dzieci też trzeba zasłużyć i nie można oczekiwać, że będą one ze wszystkiego się zwierzać od razu.

Sen i zdrowe jedzenie

Rodzice powinni zadbać także o higienę snu u dziecka. Oznacza to, że nie mogą zgadzać się, że dziecko będzie nocą grało na konsoli czy też oglądało tv, a przez to kolejnego dnia będzie niewyspane szło do szkoły. Oczywistym jest to, że wtedy uczenie się może sprawiać zdecydowanie więcej problemów. Poza higieną snu ważna jest zdrowa dieta, która powinna być oparta przede wszystkim na warzywach. Absolutnie należy zabronić dzieciom picia napojów energetycznych, które są bardzo niezdrowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij