Top 5 najładniejszych gatunków traw ozdobnych, które warto posadzić w ogrodzie

Top 5 najładniejszych gatunków traw ozdobnych, które warto posadzić w ogrodzie

Trawy ozdobne są chętnie wybierane zarówno przez początkujących ogrodników, jak i tych, którzy uprawiają swoje ogrody od lat. Przede wszystkim ich sława wiąże się ze zwykle niewielkimi wymaganiami, jeśli chodzi o pielęgnację. Dobrze również wypełniają wolne przestrzenie w ogrodzie, zwłaszcza gatunki wysokie. Wiele z nich może rosnąć na suchych glebach, a inne dobrze czują się na tych podmokłych, np. przy oczkach wodnych. W naszym dzisiejszym zestawieniu przedstawimy top 5 najładniejszych naszym zdaniem gatunków traw ozdobnych, które warto posadzić w ogrodzie, szczególnie takim o naturalistycznym charakterze.

Miskant cukrowy – dekoracyjna, kwitnąca trawa ozdobna o wysokim wzroście

miskant trawa ozdobna

W naszym topie nie mogło zabraknąć Miskanta cukrowego, który dorasta do około 1,5 metra. To trawa ozdobna, która charakteryzuje się zielonymi wąskimi liśćmi i dużymi srebrzystymi kwiatostanami, które mogą niektórym przypominać watę cukrową. Ze względu na niewątpliwe walory estetyczne warto Miskant cukrowy uprawiać jako soltier, czyli roślinę sadzoną w eksponowanym miejscu ogrodu. Warto wiedzieć, że posadzenie miskanta może mieć również korzystny wpływ na stan gleby w naszym ogrodzie. Jeśli mamy zamiar uprawiać w niej niewielki warzywnik, to niewątpliwie z przodu ogrodu powinien pojawić się Miskant cukrowy, który ma właściwości bioenergetyczne i oczyszczające, a mianowicie pochłania metale ciężkie z gleby. Jest polecana zwłaszcza, jeśli mieszka się blisko drogi. Ta trawa ozdobna jest dekoracyjna niemal przez cały rok. Jesienią liście przebarwiają się na brązowo-czerwono, dlatego miskant cukrowy dobrze komponuje się również z drzewami liściastymi posadzonymi na obrzeżach ogrodu ponad trawą w sierpniu i we wrześniu aż do zimy górują efektowne kwiatostany. Miskant jest mrozoodporny i nie wymaga okrycia na zimę. Przed okresem wegetacji, około maja, należy jedynie ściąć zeschnięte liście nisko przy ziemi. Na wiosnę Miskanta cukrowego warto zasilić nawozem azotowym. Poza tym roślina doskonale radzi sobie sama.

Arundo trzcinowate Variegata – efektowne uzupełnienie bylin i rabat

Arundo trzcinowate Variegata to trawa ozdobna zwana również Lasecznicą trzcinowatą. Charakteryzuje się piękną kolorystyką. Jest zielono-kremowa, przy czym kremowa barwa stanowi efektowne obwódki po obydwu stronach wąskich liści. Jest to wysoka trawa ozdobna, która w sprzyjających warunkach może dorastać nawet do wysokości 3 metrów. Świetnie nadaje się do nasadzeń blisko domu stanowiąc niewątpliwą dekorację. Trzeba pamiętać, że nie jest całkowicie mrozoodporna i jej korzenie wymagają okrycia na zimę ściółką z kory, zwłaszcza w pierwszych latach należy o tym pamiętać. Może stanowić uzupełnienie innych bylin i ogrodowych rabat.

Imperata Cylindryczna Red Baron – zielono-czerwona trawa o niewątpliwych walorach dekoracyjnych i uniwersalnym zastosowaniu

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również Imperaty Cylindrycznej Red Baron, która nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodzie, ale również w pojemnikach. Można nią obsadzać rabaty, a także brzegi oczek wodnych. Nie ma zatem dużych wymagań glebowych. Jej największą zaletą są przebarwiające się na czerwono liście. Ponadto jest mrozoodporna. To jedna z niskich traw ozdobnych, gdyż osiąga wysokość 40-50 cm. Najbardziej lubi stanowiska w słońcu, ewentualnie może rosnąć także w półcieniu. Wymaga wilgotnej, przepuszczalnej gleby. Można ją uprawiać zarówno na gliniastej, jak i piaszczystej o odczynie od 4 do 7,5 PH. Ten gatunek trawy ozdobnej przycina się dopiero na wiosnę, zbijając ją w zwarte kępy na wysokości 10 cm. Dzięki temu jej wegetacja może przebiegać prawidłowo. Wiosną warto zasilić ją nawozem wieloskładnikowym bogatym w potas.

Kortaderia Pampasowa – niezwykle efektowna, wysoka i dość wymagająca

kortaderia trawa ozdobna

Jedną z bardziej wymagających w uprawie traw ozdobnych jest trawa pampasowa, zwana kortaderią pampasową bądź też okolczem srebrzystym. Pochodzi jak sama nazwa wskazuje z pampy, a więc stepów uprawnych w Ameryce Południowej. Wymaga stale wilgotnej i bogatej w wapń gleby. Powinna rosnąć na stanowiskach słonecznych, jednak w okresach suszy bezwzględnie należy ją podlewać, uważając by nie podlać nadmiernie liści, gdyż to może zahamować jej wzrost i kwitnienie. Tu właśnie stanowi pierwsza trudność w jej uprawie. Jednak niewątpliwie odwdzięcza się pięknymi, zwisającymi liśćmi i górującymi nad nimi jesienią pióropuszowymi kwiatostanami, które nazywane są również lisimi ogonami. Kwiatostany są najczęściej srebrzyste lub srebrzysto-białe, jednak można również znaleźć odmiany o różowych kwiatostanach. Jeśli chodzi o pielęgnację to poza nawożeniem na wiosnę i na początku lata nawozem bogatym w azot, który przyspieszy jej wzrost. Roślina wymaga okrycia na zimę. Zeschnięte trawy związuje się w chochoły i okrywa jutą, a korzenie należy przykryć warstwo liści i ziemi na wysokości 40 cm, a następnie również stroiszem. Podobnie jak inne trawy ozdobne, tę również przycina się przed okresem wegetacji.

Rozplenica japońska – świetna do obsadzenia oczek wodnych

Poza Imperatą cylindryczną Red Baron, do japońskich traw ozdobnych zaliczamy także rozplenicę japońską. Świetnie nadaje się ona do obsadzania oczek wodnych i trzeba przyznać, że jest niezwykle dekoracyjna, ze swoimi kłosowatymi kwiatostanami, w niektórych odmianach przybierających fioletową barwę. Wymaga umiarkowanie wilgotnego stanowiska. Pielęgnacja wygląda tu podobnie jak w przypadku trawy pampasowej, z tymże rozplenicę przycinamy w marcu na wysokość 2-3 cm. Ochrona na zimę wygląda jednak podobnie.

Niezależnie od tego, którą z traw ozdobnych wybierzesz do swojego ogrodu będzie niewątpliwie wzbogacała go pod względem estetycznym. Warto dobierać trawę do rodzaju upraw. Ciekawe trawy ozdobne oraz cebulki kwiatowe znajdziesz sklepie cebulki-kwiatowe.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij