Gdy zniszczysz ukochanej ulubiony wazon – poznaj sposoby na naprawę i uniknij kłopotów

Wypadki chodzą po ludziach, mężczyznom zdarzają się częściej – to fakt niemal naukowy. Jednak problem i to duży pojawia się wtedy, gdy mężczyzna stłucze czy uszkodzi kobiecie ukochany wazon, a jak wiadomo wszystkie wazony są dla kobiet ukochane. Dlatego, aby uniknąć kłopotów, koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik, jak dokonać napraw.

Odpowiednie miejsce to podstawa

Jeżeli spadnie Wam wazon i potłucze się, to nie pozostaje Wam nic innego jak pomyśleć o jego naprawie. Oczywiście możecie jeszcze zastosować inny trik i pójść do sklepu, aby kupić nowy, gorzej jeżeli nie jesteście w stanie takiego znaleźć. Na samym początku musicie pozbierać wszystkie elementy, nawet te drobne i umieścić w jednym miejscu, najlepiej na blacie dużego stołu. Pamiętajcie też, aby nie zgubić choćby jednego elementu, gdyż wtedy naprawa w żadnym wypadku się nie uda. Polecamy Wam także zakupić odpowiedni klej. Koniecznie więc obejrzyjcie ofertę, jaką ma sklep z klejami – ataszek.pl. Pamiętajcie jeszcze, że rodzaj kleju należy dobierać do materiału. Dzięki temu unikniecie komplikacji czy dalszych uszkodzeń.

Kropelka nie jest dobra na wszystko

Pamiętajcie też, że nie ma klejów uniwersalnych, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. A więc sklejając wazon z porcelany trzeba wybrać dedykowany klej do tego materiału. Skoro klej wybrany, to czas na oczyszczanie wszystkich przedmiotów. Należy każdy element bardzo dokładnie umyć, a następnie wysuszyć. Przyda się także nałożenie rozpuszczalnika, bądź też benzyny lakowej. Dzięki temu odtłuścicie Wasz wazon. Teraz ponownie pozostaje Wam czekać aż wszystko wyschnie, a Wasza partnerka nie zauważy, że coś kombinujecie.

Składanie wazonu – prawie jak puzzle

Jeżeli nie byliście dobrzy w układaniu puzzli, to składanie wazonu także nie będzie dla Was dużą przyjemnością, a wręcz przeciwnie. Zatem, nim przejdziecie do pracy z klejem, zdecydowanie lepiej najpierw na sucho dopasować wszystkie elementy wazonu. Możecie także skleić je delikatną taśmą malarską. Dzięki temu będziecie pamiętali kolejność. Jeżeli nie macie taśmy malarskiej, to zawsze możecie poszczególne elementy ponumerować. Nadal jeszcze nie jesteście gotowi do klejenia, gdyż kolejnym krokiem będzie wyrównywanie krawędzi. Do tego celu najlepiej użyć odpowiedniego papieru ściernego. Naszym zdaniem ten drobnoziarnisty sprawdzi się najlepiej. Pamiętajcie też, że każdy kawałek musicie dokładnie wyrównać, stosując właśnie papier ścierny.

Czas na klejenie

Teraz czeka nas najtrudniejsza praca, która wymaga precyzji, ale jest ona także najbardziej stresująca. Zatem czas na nakładanie kleju. Tutaj musicie wiedzieć, że liczy się kolejność i sposób. Na samym początku kleimy największe elementy. Otóż na krawędzie nakładamy cienką warstwę kleju, przy czym musi się znajdować na całej krawędzi i być równomierna. Dobrym wyborem są oczywiście kleje epoksydowe, które szybko schną, ale możecie także zastosować klejenie na gorąco, przy czym wtedy musicie poczekać aż klej się zwiąże. Skoro już macie wybrany klej i nałożyliście na siebie elementy, to bardzo dokładnie dociśnijcie je do siebie i następnie wykonujcie takie prace krok po kroku, nadal łącząc największe elementy, a dopiero potem klejąc do nich te mniejsze. Jeżeli sądzicie, że to koniec prac, to nic bardziej mylnego. Teraz czas zadbać o estetykę, a więc należy usunąć nadmiar kleju. Bardzo dokładnie wyciskajcie go ze szczelin. Do tego celu używajcie najlepiej białej szmatki, która nie zostawia włosia. Pamiętajcie jeszcze, aby nasączyć ją spirytusem. Jeżeli go nie macie, możecie użyć zmywacza do paznokci. To już prawie wszystko. Pozostaje jeszcze zabezpieczenie wszystkich sklejonych miejsc. Do tego celu ponownie wykorzystajcie taśmę malarską. Odstawiamy wazon w bezpieczne miejsce i czekamy aż klej bardzo dokładnie się zwiąże. Wtedy też możemy uznać, że nasza praca jest prawie zakończona. Tutaj znaczenie ma słowo „prawie”, gdyż po wyschnięciu kleju, czas ściągnąć taśmę i bardzo dokładnie, choć niezwykle delikatnie wyczyścić wazon.

Naprawa wazonu jest możliwa, ale jeżeli rozbije się on na naprawdę wiele i to bardzo małych kawałków, to nawet pomimo największych chęci nie poradzicie sobie. Dlatego też należy uważać i być ostrożnym, w ten sposób unikniecie dużych problemów, a jeżeli już się zdarzą, skorzystajcie z naszego poradnika.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij