Strzyżenie i pielęgnacja. Jak stworzyć idealny zielony ogródek?
Niezwykle popularne są ogrody w stylu francuskim z misternie przystrzyżonymi trawnikami i żywopłotami. Jednak nawet naturalistyczne ogrody wymagają delikatnej ingerencji i wycinania zdrewniały pędów czy przyschniętych traw ozdobnych. Dlatego warto zainwestować w odpowiedni sprzęt do przycinania, taki jak nożyce elektryczne, aby powstał idealny zielony ogródek. Co jeszcze jest potrzebne, aby zachwycał zdrowym kolorem?
Przycinanie żywopłotów i krzewów – niezbędna czynność, aby pobudzić je do wegetacji lub przygotować do zimy
Kiedy sadzimy w ogrodzie rośliny musimy przyjrzeć się ich wymaganiom. Znalezienie odpowiedniego stanowiska jest niezbędne. Większość roślin lubi stanowiska słoneczne, ewentualnie znajdujące się w półcieniu, choć znajdą się i takie, które preferują cień. Znajomość preferencji roślin ma ogromne znaczenie gdyż wpływa na ich wegetacje, a także zdrowy, zielony kolor liści. Aby żywopłoty były mocne i zdrowe konieczne jest ich okresowe przycinanie. Najlepiej wykonywać je przy pomocy nożyc elektrycznych do żywopłotu. Dzięki temu pracę można wykonać precyzyjnie, a także szybko. Nie tylko wiosną, ale również jesienią istotne jest przycinanie żywopłotów. Przyspiesza to drewnienie, które jest niezbędne jako bezpośrednie przygotowanie do zimy. Również krzewy trzeba odpowiednio przycinać. Najczęściej wiosną, po ustaniu przymrozków dokonuje się cięcia suchych i porażonych gałęzi. Często przycina się również rozłogi korzeniowe, w przypadku bardziej ekspansywnych gatunków. W naturalistycznych i egzotycznych ogrodach często sadzi się trawy ozdobne. One również wymagają przycinania. Ponieważ są zwykle dość twarde i ostre, a także wysokie, a należy przyciąć je po zimie na niewielką wysokość, świetnie do tego celu sprawdzają się nożyce elektryczne do trawy. Przycinanie jest niezbędne, aby trawa na wiosnę mogła znów zachwycać swoją zieloną czy zielono-białą, bądź zielono-czerwoną barwą.
Przycinanie trawnika i usuwanie martwej darni – trawnik pozbawiony suchych źdźbeł
Przycinania wymaga rzecz jasna również trawnik i to od wiosny do jesieni, zatem koniecznie należy zadbać o dobrej jakości kosiarkę spalinową lub akumulatorową. Można wybrać również urządzenie, które wyposażone jest w dodatkowe ostrza do pionowego cięcia darni, czyli kosiarkę z wertykulatorem. Na wiosnę najpierw trzeba użyć właśnie wertykulatora. Można się dzięki temu pozbyć martwej darni, a także napowietrzyć glebę przed nawożeniem trawnika. Koszenie przeprowadzamy, gdy trawa jest już dość wysoka i ma około 8-10 cm. Darń w kolejnych latach możemy skracać nawet do wysokości około 4 cm, ale trzeba pamiętać, że wszystko zależy od gatunku trawy. Dzięki regularnemu i odpowiedniemu koszeniu trawa może wytworzyć silniejszy system korzeniowy, co jest istotne zarówno w okresie wegetacji, jak i wtedy gdy przygotowuje się do zimy. Październik to miesiąc kiedy ostatni raz kosimy trawę przed zimą. Jesienią warto użyć jeszcze wertykulatora, wtedy też ostatni raz zasila się trawę nawozem.
Regularne podlewanie trawnika i roślin, szczególnie w okresie suszy
Nie trzeba być ekspertem od ogrodnictwa by wiedzieć, że regularne podlewanie roślin i trawy, zwłaszcza w okresie suszy jest niezbędne, aby mogły czerpać z gleby składniki odżywcze. W związku z tym należy nawadniać rośliny i trawę również po nawożeniu. Trawnik trzeba podlewać regularnie nawet co dwa dni, kiedy temperatura jest wyjątkowo wysoka. Trzeba przy tym pamiętać, że podlewanie roślin należy przeprowadzać rano lub wieczorem, gdyż w ciągu dnia, a zwłaszcza w południe wysiłek taki będzie daremny, gdyż większość wody po prostu wyparuje.
Nawożenie trawnika i roślin ogrodowych – ochrona przed chwastami, szkodnikami i wzmocnienie systemu korzeniowego
Bardzo istotne znaczenie ma nawożenie. Trzeba przy tym przestrzegać terminów kolejnego zasilania roślin składnikami pokarmowymi. Oczywiście można używać również nawozów wieloskładnikowych, które wystarczają na cały okres wegetacji i dostępne są w specjalnych granulkach. Taka forma nawozu jest odpowiednia dla początkujących ogrodników, gdyż nawóz uwalnia się stopniowo, zatem nie ma ryzyka przenawożenia trawy czy roślin ogrodowych. Oczywiście nawóz trzeba dobierać do określonego gatunku, bowiem inne wymagania mają krzewy owocowe, a inne np. iglaki. Podstawą większości mieszanek nawozów jest azot, który wspomaga wzrost roślin, a obok niego również fosfor, który wzmacnia korzenie, a także wpływający na piękną kolorystykę roślin potas. W przypadku roślin zasadolubnych stosuje się nawozy, które w swoim składzie posiadają dodatkowo wapń. Dobranie odpowiedniego nawozu i jego właściwe dawkowanie gwarantuje odpowiedni wzrost roślin i piękny zielony ogródek.
Kierowanie się powyższymi wskazówkami pomoże stworzyć zielony ogródek z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście zawsze trzeba sprawdzać czy konkretna roślina nie ma jakichś szczególnych wymagań. Ważna jest również kontrola wyrastania chwastów i ich regularne usuwanie.