Stopy procentowe – jaki mają wpływ na zyski z lokat?

Stopy procentowe to podstawowe narzędzie regulacyjne, z którego korzystają rządy i banki centralne na całym świecie. Za ich pomocą mogą regulować przebieg procesów gospodarczych oraz inflacyjnych. Niska lub wysoka stopa procentowa w pośredni sposób wpływa m.in. na oprocentowanie kredytów i pożyczek, opłacalność depozytów bankowych czy kurs naszej waluty. Dlaczego?

Ktoś może to uznać za frazes, jednak prawda jest taka, że wszystko w gospodarce ma swoją cenę i wbrew pozorom mają ją również pieniądze – i wcale nie chodzi o ich nominał! Polski złoty ma swoją cenę wyrażoną np. w innych walutach, takich jak dolar amerykański, euro, funt brytyjski itp. Jeśli wyjeżdżasz za granicę lub wracasz z dalekich wakacji, z pewnością sprawdzisz kursy walut celem ich wymiany. Jeżeli natomiast chciałbyś „kupić” pieniądze, ale nie masz stosownej waluty, koniecznie jest zastosowanie stóp procentowych – innymi słowy to cena pożyczenia pieniądza. Wobec tego żadnym zaskoczeniem nie będzie to, że nie ma jednej stopy procentowej, która obowiązywałaby wszystkich kredytobiorców czy kredytodawców. Stóp procentowych jest wiele, jak np. stopy procentowe banku centralnego, stopy procentowe rynkowe czy oprocentowanie kredytów i depozytów spoza sektora bankowego. Najważniejszymi spośród wymienionych są te pierwsze i to zwykle o nie chodzi, gdy mówimy o stopach procentowych wpływających na zysk z lokat.

Stopa procentowa a zysk z lokaty bankowej

Komercyjne banki ustalają oprocentowanie lokat w zależności od wielu czynników, przy czym to właśnie wysokość stóp procentowych jest elementem kluczowych i najważniejszym. Jeżeli banki potrzebują kapitału, możliwe jest zaciągnięcie pożyczki w banki centralnym po koszcie odpowiadającym stopie lombardowej. Koszt takiej pożyczki jest wysoki, wobec czego korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zaciągnięcie pożyczki w innych bankach po stopie WIBOR lub pożyczenie pieniędzy za pomocą lokaty terminowej od użytkowników indywidualnych.

Przy rosnących stopach procentowych banki komercyjne są zmuszone do podejmowania droższych pożyczek z banku centralnego. Pewnym sposobem obejścia tego jest podniesienie oprocentowania lokat terminowych – to pozwala im wyróżnić się na tle konkurencji i zachęcić do wybierania tej właśnie propozycji. Z drugiej strony należy pamiętać, że gdy instytucje finansowe posiadają środki, raczej rzadko podnoszą oprocentowanie nawet w przypadku wzrostu stóp procentowych. Analogicznie przy spadających stopach procentowych banki mogą taniej pożyczać pieniądze z banku centralnego. Wtedy dochodzi do obniżenia oprocentowania lokat bankowych. Ujmując zatem krótko, rosnące stopy procentowe skutkują podwyższeniem oprocentowania, a tym samym zwiększeniem Twoich zysków z lokaty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o lokatach bankowych, odwiedź serwis Porównaj Lokaty Bankowe.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

  1. https://najlepszelokaty.pl/stopy-procentowe-nbp
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/podwyzki-w-oprocentowaniu-lokat-i-kont-oszczednosciowych

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij