Ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego Formalności, dokumenty...

Ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego? Formalności, dokumenty…

Kredyt hipoteczny to w wielu przypadkach zobowiązanie na długie lata. Oznacza to, że banki skrupulatnie weryfikują klientów i sprawdzają, czy będą oni w stanie spłacać kredyt. Taka procedura musi trwać. Do tego dochodzi też dołączanie różnego rodzaju dokumentów, w tym tych związanych z nieruchomością. Ile może trwać załatwianie kredytu hipotecznego? Jakich formalności należy dopełnić?

Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Złożenie wniosku kredytowego nie oznacza, że od razu dostaniemy odpowiedź, czy go otrzymujemy. Zgodnie z prawem banki mają 21 dni, by poinformować potencjalnych kredytobiorców o swojej decyzji. Czasami jednak procedura przyznawania zobowiązania wydłuża się. Banki muszą dokładnie ocenić sytuację wnioskującego. Ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego wskazuje również wpis na go2kredyt.pl, gdzie uwzględniono, jak można przyspieszyć proces ubiegania się o produkt bankowy.

Starania o kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Starania o zobowiązanie na wiele lat należy dobrze przemyśleć. Na początku warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, by wiedzieć, o jaką kwotę wnioskować w banku. Przy takich wyliczeniach brane pod uwagę są zarobki, wydatki, zobowiązania, a nawet stan cywilny czy wykształcenie. Dobrze jest korzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, które pomogą szybciej oszacować prognozowaną wysokość kredytu hipotecznego. Kolejnym krokiem jest porównanie ofert różnych banków. W tym celu również można wziąć pod uwagę narzędzia dostępne w internecie, czyli porównywarki kredytów hipotecznych. Po wybraniu odpowiedniej oferty można przystąpić do wnioskowania.

Kluczowe jest wypełnienie wniosku kredytowego. Nie wystarczą same informacje wpisane w formularzu. Konieczne jest jeszcze dołączenie wielu dokumentów, które potwierdzą tożsamość, sytuację finansową i nie tylko.

Dokumenty do kredytu hipotecznego

Banki mają mnóstwo wymagań co do kredytu hipotecznego. Niezbędne jest przedstawienie dowodu osobistego oraz drugiego dokumentu ze zdjęciem, który potwierdzi tożsamość kredytobiorcy. Potrzebne będzie również zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, wyciąg z konta bankowego z kilku ostatnich miesięcy, zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy, od której pracodawca opłaca składki.

Ponadto wnioskujący musi dołączyć szereg dokumentów dotyczących nieruchomości. Ile ich będzie, zależy od tego, czy kupowane jest mieszkanie, czy budowany jest dom, czy chodzi o remont lub modernizację lokalu. Obowiązkowe może być dostarczenie umowy deweloperskiej, aktu notarialnego, numeru księgi wieczystej, dokumentu o potwierdzeniu dotychczasowych zaliczek itp. 

Warto przy tym pamiętać, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że pozyskane w ten sposób środki, muszą zostać przeznaczone na konkretny cel. Może to być zakup mieszkania lub domu, budowa domu, zakup działki budowlanej, remont lub adaptacja lokalu. W przypadku wydania pieniędzy na inny cel umowa kredytowa może zostać rozwiązana.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij