Jak zorganizować czas dziecku, gdy jest przeziębione i siedzi w domu? Poradnik dla niemal wszystkich rodziców

Jak zorganizować czas dziecku, gdy jest przeziębione i siedzi w domu? Poradnik dla niemal wszystkich rodziców

Sezon chorób w pełni. Przeziębienia, grypa, Covid, do tego tzw. grypa żołądkowa szaleją i niestety dopadają coraz większą ilość osób. Najczęściej dzieci „przynoszą je” z przedszkola czy szkoły, choć trzeba przyznać, że ryzyko zachorowania dla każdego jest wysokie. Każdy rodzic wie, że chore dziecko trzeba jakoś zająć, bo inaczej będzie marudne. Dlatego też dziś podpowiemy Wam, jak zorganizować czas dzieciom, gdy są przeziębione i nie chodzą do szkoły czy przedszkola. Poznajcie nasze rady.

Telewizja dobra na wszystko

Nasze stwierdzenie, że telewizja jest dobra na wszystko jest rzecz jasna niezłą przesadą. Ale jednak jest dobrym i trafnym sposobem na zapewnieniu dziecku rozrywki, gdy choruje. Każdy rodzic wie, że nie zawsze można poświęcić każdą godzinę na wymyślanie zabaw czy opowiadanie bajek, gdy maluch czy starszak jest chory. Dlatego też można włączyć mu tv. Możemy Wam polecić tv Białystok. Dostępne są różnorodne programy, które rzeczywiście można dobrać do wieku i wrażliwości dziecka. Zatem bezwzględnie każdy z rodziców musi pamiętać o tym, by nigdy nie włączać filmów, w których pokazywana jest przemoc bądź też nawiązanie do niej. Dzieci są bardzo wrażliwe i oglądanie nieodpowiednich treści jest dla nich bardzo szkodliwe. Oczywiście rodzice muszą też pamiętać, aby dzieci nie oglądały przez zbyt długi czas telewizji, bo to jest też szkodliwe dla ich oczu, ale i sprawia, że potem ciężko jest im się skupić, choćby podczas lekcji w szkole, gdy przekaz nie jest już tak bardzo kolorowy. Gdy dziecko choruje, można pozwolić na oglądanie tv przez maksymalnie dwie godziny. A gdy poczuje się lepiej, ten czas należy bezwzględnie skrócić.

Słuchowiska to świetny wybór

W oglądaniu telewizji nie ma nic złego, pod warunkiem, że przestrzega się kilku zasad, czyli dobiera się odpowiednie programy do wieku dziecka, ale też dba się o higienę oglądania, czyli dziecko przez tv nie spożywa posiłków. Ważne jest także to, by dzieci nie oglądały programów zbyt długo. Tak naprawdę niezależnie, czy mieszka się w Warszawie, czy miejscem zamieszkania jest Poznań czy Białystok telewizja w czasie choroby oglądana jest przez dzieci często i chętnie. I nie ma niczego złego w tym, że Wasza pociecha poogląda programy, które notabene mogą być edukacyjne. Wspominaliśmy już, że nie można oglądać tv zbyt długo, co więc zrobić, by dziecko nie było marudne, gdy leży w łóżku z powodu przeziębienia? Dla tv jest dobra alternatywa i tutaj mamy na myśli słuchowiska. Dziecko wypoczywając może słuchać ciekawych słuchowisk. Można postawić tutaj na audiobooki z bajkami czy śmiesznymi historyjkami albo kołysankami, które sprawią, że dziecko się wyciszy i szybciej zaśnie.

organizacja czasu przeziębionemu dziecku

Gry planszowe to jest to!

Wiadomym jest, że dziecko nie spędza całego dnia leżąc. Gdy już nieco lepiej się poczuje, można zaproponować mu inną rozrywkę. Doskonałym wyborem są gry planszowe. Wystarczy tylko fajna planszówka oraz stolik rozkładany. Możecie wspólnie z dzieckiem zagrać w jakąś grę i przy tym miło spędzić czas. Pamiętajcie, aby wybierać również gry dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Podczas wspólnej gry można podać dziecku sok czy posiłek. Pamiętajcie, że dzieci podczas nawet małego przeziębienia mogą mieć problem z apetytem, a dzięki temu, że zaczną świetnie się bawić wysoce prawdopodobne jest to, że sięgną też po soczek czy zdrowe przekąski. Dania podczas choroby muszą być nie tylko zdrowe, ale też lekkostrawne. Gra pt „smaczna zgadywanka” to także doskonały pomysł, gdy dziecko nie chce jeść. Wspólnie możecie odgadywać, co jecie, oczywiście mając zawiązane oczy.

A może kolorowanki

W końcu następuje ten dzień, że dziecko nie chce już wypoczywać w łóżku i ma ochotę na zabawę. I rzecz jasna należy na to pozwolić, tyle tylko, że nie może to być zabawa bardzo intensywna. Najlepiej wtedy wybrać takie rozrywki, które nie będą aż tak męczące. Można wspólnie kolorować, ale możecie też z dzieckiem bawić się w wymyślanie gier, w które potem możecie wspólnie zagrać. Dopiero, gdy dziecko całkowicie przestanie gorączkować można postawić na zabawę, która męczy fizycznie, ale pod warunkiem, że dziecko nie kaszle.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij