Jak zadbać o swój kamper zimną? Praktyczne rady dla każdego miłośnika i posiadacza kampera?
Caravaning jest świetną formą podróżowania, ale poniekąd może być też stylem życia. Oczywiście wraz z zakończeniem sezonu letniego wcale nie musicie chować swojego kampera do garażu, wszak zimowy caravanig jest także świetną formą podróżowania, choć oczywiście o ile macie czas, bo wiele osób wybiera cały urlop np. latem, by móc podróżować, przez to w pozostałych miesiącach, cóż, musi „zimować”. Dlatego też jeżeli nie jesteście w grupie szczęściarzy, którzy mogą podróżować to czas pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu swojego kampera czy przyczepy do zimy. Warto tutaj skorzystać z naszych rad, dzięki którym dowiecie się jakie prace koniecznie trzeba wykonać.
Myjemy, szorujemy i dobrze przygotowujemy kamper do kolejnych wycieczek
Cóż, poza samymi urokami podróżowania kamperem, istnieją też te mniej przyjemne uroki, a dokładnie takie związane z koniecznością zadbania o swój pojazd. Choć na szczęście naprawdę nie jest to nic trudnego, zatem nie zajmie Wam aż tak wiele czasu. Na samym początku należy dokładnie umyć nadwozia, tutaj pamiętajcie, aby nie stosować środków z dodatkiem cytryny, ani też samego soku z cytryny rozcieńczonego z wodą, gdyż może spowodować on uszkodzenie i poluzowanie gumowych uszczelek, a tego chcemy uniknąć. Następnie czas na woskowanie, tutaj polecamy Wam pokrycie lakieru podwójną warstwą, dzięki temu wasz kamper będzie nie tylko lepiej się prezentował, ale też będzie chroniony przed promieniami UV czy nawet drobnymi uszkodzeniami, do których mogłoby dojść, gdy małe kamyczki uderzają w karoserie. Zatem nie można zapominać o tym jak ważne jest właśnie woskowanie.
Maty termiczne, pokrowce i osłony – to absolutne must have
Jeżeli bardzo dobrze chcecie zabezpieczyć samochód, to polecamy Wam baldachimy, które usytuowane są na lekkich nóżkach. Doskonale chronią one przed deszczem, ale i śniegiem, a także kurzem oraz brudem. Możecie także zastosować pokrowce na kampera, które są doskonałą alternatywą właśnie dla baldachimu. One także doskonale chronią, a przy tym ich cena nie jest nader wysoka. Oczywiście czas pomyśleć także o zabezpieczeniu kół, bagażnika czy dyszki zaczepu haka bądź też wieszaka rowerowego – tutaj też świetnie się sprawdzą właściwe pokrowce do kampera, które nie tylko chronią przed zabrudzeniami, ale też chłodem, deszczem czy śniegiem.
Czas na mycie wnętrza
Przedstawiliśmy już Wam jak powinno zabezpieczyć się kamper z zewnątrz i wiecie już dlaczego także ważne jest stosowanie dedykowanych pokrowców do kampera. Teraz czas przejść do następnego etapu, czyli samego mycia wnętrza pojazdu bądź przyczepy. Tutaj należy być bardzo dokładnym. Otóż na samym początku należy wyrzucić wszystkie produkty spożywcze czy resztki. Wszelkiego rodzaju dywaniki, zasłonki czy pościel należy zabrać do domu, a w samym kamperze czy przyczepie warto umieścić pochłaniacz wilgoci. Teraz czeka nas mało przyjemna praca, a dokładnie mycie wszystkich półek, szafek, blatów oraz wycieranie ich do sucha. Pamiętajcie, że wilgoć bardzo źle wpływa na zimujący pojazd, dlatego należy usunąć jej potencjalne źródła. Warto jeszcze pamiętać o jednej rzeczy, a dokładnie o zabezpieczeniu pojazdu przed gryzoniami, dlatego nie zaszkodzi zamontować ultradźwiękowy odstraszacz. A gdy już wszystko zaczyna lśnić, to czas na…
Spuszczamy wodę i prawie gotowe
Zasadniczo pozostało już naprawdę niewiele pracy i jeżeli wcześniejsze etapy już wykonacie, to pozostanie już bardzo mało do zrobienia. A więc czas najwyższy na spuszczanie wody ze wszystkich urządzeń hydraulicznych, następnie warto do rur zastosować płyn konserwujący i ponownie je przetkać sprężonym powietrzem. To już prawie koniec, bo trzeba jeszcze opróżnić kasetę toalety, a krany ułożyć w pozycji otwartej. Odłączamy też zasilanie oraz na czas zimy butlę wyjmujemy z kampera i przenosimy np. do garażu i gotowe.
Oczywiście przygotowanie kampera do zimowania wymaga pewnego nakładu pracy, ale rzeczywiście warto te prace wykonać, dzięki temu zabezpieczycie swój pojazd i zaraz po otwarciu sezonu będziecie znowu mogli ruszać na wyprawy, nawet w najdalsze zakątki Europy. Pozostaje już tylko odliczanie czasu do ciepłych dni.