Jak wygląda współpraca z projektantem systemów IT

Jak wygląda współpraca z projektantem systemów IT?

Współpraca z projektantem IT może być niekiedy bardzo złożona. Każde zlecenie wymaga innego podejścia, od tego zależy też liczba zadań i poświęcony na nie czas. Projektowanie systemów IT odbywa się przy współpracy kilku specjalistów, którzy wspólnie pracują nad zleceniem klienta. Jak więc wygląda tworzenie systemów IT?

Czym zajmuje się projektant systemów IT?

Projektant systemów IT, zwany też architektem, zajmuje się głównie ich tworzeniem. Muszą być one dostosowane do potrzeb klienta i gotowe do wdrożenia. Niezbędna jest tu współpraca z innymi specjalistami IT, by nie popełnić żadnego błędu na etapie projektowania. Nieoceniona jest tu pomoc programistów, którzy zadbają o stronę techniczną i odpowiednie rozwiązania.

Projektowanie systemów IT – jak wygląda?

Projektowanie systemów IT w ITTouch zaczyna się od analizy (co dalej zobacz na ittouch.pl), która obejmuje m.in. zapoznanie się z wymaganiami i wytycznymi klienta. Pozwala to na dopasowanie określonych rozwiązań do jego wizji. Kolejnym krokiem jest projektowanie systemów IT. Na wstępie powstaje prototyp, który ocenić może klient. Wówczas zgłasza on swoje ewentualne poprawki, sugeruje, co chciałby zmienić, jakie funkcjonalności dodać itp. Potem projekt jest wdrażany. Na tym etapie możliwe jest poprawianie obecnych rozwiązań, architekci są w stałym kontakcie z klientem. 

Po implementacji następuje uruchomienie i weryfikacja systemu IT. Ogromną rolę odgrywają tutaj testerzy, którzy sprawdzają, czy zrealizowane zlecenie jest wolne od błędów, czy jest funkcjonalne, czy spełnia najwyższe standardy. Wówczas system może zostać oficjalnie wdrożony. Na tym jednak prace się nie kończą. Pozostaje jeszcze utrzymanie i rozwój systemu IT, by spełniał on najnowsze oczekiwania klienta i „reagował” na pojawiające się zmiany w rozwiązaniach IT. 

Obowiązki projektanta systemów IT

Architekt systemów IT ma wiele obowiązków, zakres jego usług jest dosyć szeroki. Przede wszystkim musi on mieć określoną wiedzę, znać najnowsze rozwiązania, mieć doświadczenie w tej branży, by móc stworzyć system IT na wysokim poziomie. Projektant nie może mieć problemów z planowaniem i zarządzaniem projektem. Powinien też być elastyczny, ponieważ zlecenia powstają w stałym kontakcie z klientem, który cały czas może nanosić swoje poprawki, sugerować inne rozwiązania, dodatkowe funkcjonalności. Z tego też względu architekt musi być odporny na stres, przyda się także umiejętność komunikacji z klientami. 

Praca projektanta systemów IT wymaga ciągłego kontaktu z innymi specjalistami. Niezbędna jest współpraca z programistami, testerami, project managerem. Dobry architekt IT musi myśleć nie tylko analitycznie, technicznie, ale i biznesowo. Wszystkie te cechy muszą znaleźć wyraz w projekcie systemu IT. Na tym stanowisku przydaje się także umiejętność kreatywnego myślenia, wychodzenia poza schematy, zlecenia trzeba bowiem dopasować do konkretnych wymagań i wytycznych klientów, co może być stresujące i generować na początku pewne trudności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij