Dedykowane oprogramowanie dla firmy – kiedy warto w nie zainwestować?
Funkcjonowanie strony internetowej firmy może opierać się na gotowych, sprawdzonych szablonach, albo dedykowanym oprogramowaniu. Sklep internetowy oparty na gotowych narzędziach będzie jakby odciśnięty od kalki, bo choć wygląd można dostosować, to jednak szkielet strony i dostępność poszczególnych elementów są stałe. Warto więc zastanowić się kiedy zdecydować się na dedykowane oprogramowanie w którego skonstruowaniu mogą pomóc firmy IT.
Czy warto wybrać dedykowane oprogramowanie w przypadku lokalnej, małej firmy?
Niewielkie firmy, które stawiają na zasięg lokalny nie muszą wybierać dedykowanego oprogramowania, choć w sytuacji, gdy stawia się na innowacje, warto się na nie zdecydować. Oczywiście trzeba tu postawić sobie pytanie czy jednak sprawdzone rozwiązania nie będą lepsze. Dedykowane oprogramowanie wiąże się też ze sporymi kosztami. Konieczne jest również jego testowanie. Nigdy również nie wiadomo, czy nie będą konieczne poprawki. Zatem wszystko zależne jest od branży, w której się działa.
Niszowy sklep internetowy – gotowe platformy sprzedażowe czy dedykowane oprogramowanie?
Prowadząc sklep internetowy skierowany do wąskiego grona pasjonatów trzeba zastanowić się czy dedykowane oprogramowanie ma sens. Tutaj lepszym rozwiązaniem może być wybór platformy sprzedażowej z gotowymi rozwiązaniami i możliwością wgrania wybranych wtyczek, które są niezbędne do prawidłowego działania sklepu. Wykonanie i utrzymywanie witryny takiego sklepu internetowego to zdecydowanie mniejszy koszt niż angażowanie programistów z jednej z firm IT.
Kiedy chcesz modyfikować sklep internetowy i wprowadzać nowe moduły
Wybór dedykowanego oprogramowania pozwala modyfikować sklep internetowy i stale współpracować z twórcami oprogramowania. Dzięki temu wszelkie błędy mogą być na bieżąco korygowane. Dbałość o to by strona nie była zbyt przeładowana pod względem graficznym i tym samym długo się nie ładowała również leży w gestii jednej z firm IT, której mocną stroną jest dobra opieka informatyczna. Oczywiście najlepiej by była to ta sama firma, która zajmowała się tworzeniem witryny sklepu internetowego od A do Z. Jeśli przedsiębiorca działa w popularnej branży na rynku ogólnopolskim, to zdecydowanie musi zastanowić się nad wyborem dedykowanego oprogramowania. Wszak ważne, by móc się wyróżnić na tle konkurencji, choćby szybkością działania witryny, a także sprawnie działającą wtyczką służącą do dokonywania transakcji online. Wprowadzanie nowych modułów jest łatwiejsze w przypadku dedykowanego oprogramowania, a cały proces dzięki stałej współpracy z jego twórcami może być krótszy.
Dedykowane aplikacje, które pomagają w tworzeniu innowacyjnych produktów
Oprogramowanie dla firm to nie tylko sklepy internetowe, ale również firmy, które wykorzystują w swojej pracy programy graficzne, służące np. do tworzenia modeli, które potem drukowane są na drukarkach 3D. W pewnych branżach jest to sposób na wyróżnienie się na konkurencyjnym rynku i możliwość zaproponowania klientom spersonalizowanych produktów. Oczywiście można wykorzystywać jedynie programy graficzne takie jak CAD. Jednak zintegrowanie działu projektowego i sprzedażowego może znacznie usprawnić obsługę klienta, a to gwarantuje dedykowane oprogramowanie dla firm. Może świetnie sprawdzić się w przypadku firmy projektującej i wyrabiającej biżuterię na zamówienie drukowaną na specjalistycznych drukarkach 3D. Może również pomóc zintegrować dział projektowy firmy meblowej z działem produkcyjnym i magazynowym. Dedykowane oprogramowanie dla magazynu umożliwia dostosowanie standardów do wymogów klienta i skrócenie łańcucha dostaw. Firma modowa zajmująca się projektowaniem i sprzedażą odzieży może postawić na dostosowane do własnych potrzeb oprogramowanie, które pozwala klientom na korzystanie z wirtualnej szafy, dzięki której mogą sprawdzić czy dane ubranie będzie do nich pasować tworząc model na podstawie własnych wymiarów, bądź wgrywając własne zdjęcie ukazujące całą sylwetkę, możliwe do modyfikacji. Program może doradzać najlepsze kolory, pasujące do typu urody oraz kroje ubrań. Stworzenie mobilnej aplikacji wirtualnej szafy może być sposobem na promocję własnej firmy. Oczywiście w ty przypadku potrzebny jest spory kapitał, aby dopracować aplikację do perfekcji i wyróżnić się na tle konkurencji.
Wiele firm IT oferuje tworzenie indywidualnych rozwiązań dla firm w zakresie oprogramowania. Z pewnością średnie i duże przedsiębiorstwa, zwłaszcza w najbardziej konkurencyjnych branżach powinny pomyśleć nad takim rozwiązaniem. W przypadku tworzenia produktów udoskonalonych bądź będących nowością na rynku, a także tych wykonywanych na indywidualne zamówienie również należy rozważyć oprogramowanie skrojone do własnych potrzeb.