Czym zajmuje się mechanik samochodowy?
Mechanik samochodowy to „lekarz” twojego auta – zdiagnozuje problem, a także zajmie się jego usunięciem. Zobacz, czym zajmuje się mechanik, a także jak można podzielić jego specjalizacje.
Czym zajmuje się mechanik samochodowy?
Mechanik samochodowy zajmuje się serwisowaniem pojazdu, czyli, tak jak już wspominaliśmy we wstępie, jego diagnostyką oraz naprawą. Co najczęściej wchodzi w zakres jego obowiązków? To:
- konserwacja układów zainstalowanych w pojedźcie (układu hamulcowego, zawieszenia i układu napędowego, a także układu wydechowego);
- wymiana filtrów i płynów;
- wykonywanie okresowych przeglądów;
- wulkanizacja, wymiana opon;
- naprawa i nabijanie klimatyzacji.
Ile kosztują te usługi? To zależy od zakresu prac, a także… od lokalizacji warsztatu (w większych miastach będą one po prostu droższe). Mechanik samochodowy często prezentuje cennik usług na stronie www, dzięki czemu nie tylko zorientujesz się w kosztach, ale także sprawdzisz, jakie naprawy może wykonać w twoim samochodzie.
A skoro już wcześniej zastosowaliśmy analogię do lekarza, tak samo mechanik może posiadać różne specjalizacje.
Mechanik a specjalizacje
W warsztacie zwykle pracuje przynajmniej jeden mechanik samochodowy o „ogólnej” specjalizacji, który wymieni przewody, naprawi hamulce, zajmie się kasowaniem błędów w samochodzie, czy wymieni opony.
Nierzadko jednak zdarza się tak, że oprócz niego, konieczna jest pomoc specjalistów. Są też serwisy, które wykonują wyłącznie jeden rodzaj usług. Jak dzieli się specjalizacje? Wyróżnia się m.in.:
- mechanika samochodowego (ogólnego);
- elektromechanika;
- diagnostę samochodowego;
- lakiernika;
- blacharza;
- wulkanizatora.
Diagnosta nie zajmuje się naprawą, lecz oceną stanu technicznego samochodu. Najczęściej pracuje na stacjach kontroli pojazdów, może współpracować z mechanikiem.
Elektromechanik samochodowy to specjalista od instalacji elektrycznych. Choć część z tych napraw może wykonać doświadczony mechanik, w praktyce nie zawsze ma odpowiednie kwalifikacje, a także sprzęt, by móc znaleźć przyczynę problemu, a także rozwiązać go. Wtedy kieruje do elektromechanika.
Do blacharza i lakiernika zgłosisz się po stłuczce, kolizji. Blacharz doprowadzi karoserię do stanu sprzed kolizji, natomiast lakiernik zlikwiduje ubytki powłoki lakierniczej. Te dwa zawody są ze sobą ściśle powiązane, dlatego najczęściej mówi się o naprawach blacharsko-lakierniczych.
Natomiast wulkanizator to, najogólniej ujmując, specjalista od opon. Zajmie się ich wymianą, uszczelnianiem, wyważeniem, a także sprawdzi geometrię kół.
Jak wybrać warsztat samochodowy?
W samochodzie musisz dbać o wymianę opon, filtrów i płynów, a także dokonywać regularnych przeglądów. Nigdy też nie wiesz, co i kiedy się zepsuje. Dlatego najlepiej znaleźć jest serwis, warsztat, który oferuje kompleksowe usługi i jednocześnie zatrudnia specjalistów zajmujących się konkretnymi elementami pojazdu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że twoim autem zajmą się kompetentne osoby, lecz jednocześnie nie będziesz musiał jeździć od warsztatu do warsztatu.
Kieruj się doświadczeniem, a także opiniami klientów, które możesz znaleźć m.in. w internecie. Dobrze, jeśli uda ci się znaleźć mechanika z polecenia. A czy kierować się cenami? Te w większości przypadków wszędzie są podobne, konkurencyjne. Mamy też nadzieję, że zgodzisz się z nami, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.