Czego szachy uczą dorosłych a czego uczą dzieci

Czego szachy uczą dorosłych a czego uczą dzieci?

Nie od dziś wiadome jest, że szachy to nie tylko sport, ale i doskonała rozrywka przyczyniająca się do ogólnego rozwoju intelektualnego. Chętnie grają zarówno dorośli, jak i dzieci. Czego jednak uczą nas szachy? Jaki wpływ mają na osoby dorosłe, a jakie korzyści przynoszą najmłodszym?

Dlaczego warto grać w szachy?

Szachy to jedna z najstarszych znanych nam gier, które nie bez powodu nazywane są także królewską rozgrywką. Chodzi tutaj nie tylko o jej walory edukacyjne, a samo słowo „szach mat”, które oznacz po prostu „król jest martwy”. O korzyściach, jakie niesie ze sobą ta gra, mówi się zresztą wiele, warto jednak przyjrzeć się temu, w jaki sposób odnosi się to do tych młodszych, jak starszych szachistów.

Jak szachy wpływają na rozwój dzieci?

Szachy dla dziecka to wiele korzyści, o których pisze blog SzachydlaDzieci.pl i warto mieć to na uwadze, zastanawiając się nad tym, czy warto zachęcić swoją pociechę do gry. Mówi się tutaj przede wszystkim o wpływie na rozwój intelektualny, co sprawia, że zwiększa się IQ, poprawiają się zdolności arytmetyczne, uczy się myślenia analitycznego, poprawia pamięć, zdolności językowe, umiejętności krytycznego myślenia, a także kształtuje inteligencję emocjonalną. Dzięki szachom dzieci znacznie lepiej radzą sobie w szkole, łatwiej przychodzi im nauka oraz potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązania, gdy natykają się na problemy i przeciwności.

Jak szachy wpływają na dorosłych?

W przypadku osób dorosłych korzyści wypływające z gry w szachy są bardzo podobne. Z wiekiem nasze możliwości intelektualne i rozwojowe nie są już tak duże, jak za czasów dziecięcych, jednak i tutaj są one ważne. Przede wszystkim pozwalają na zachowanie sprawności umysłu, nawet do późnej starości. Dzięki temu, że pobudzają mózg do pracy, jest on w stanie dobrze funkcjonować przez bardzo długi czas. To przede wszystkim inwestycja w siebie i swój własny rozwój. To także ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, nie tylko jako sport, ale też rozrywka. Nie wymaga też wielkich nakładów, a zakup szachownicy nie jest szczególnie dużym wydatkiem.

Jak nauczyć się gry w szachy?

Do wyboru mamy właściwie kilka możliwości. Po pierwsze spróbować zrobić to samodzielnie – w sieci nie brakuje podpowiedzi i porad związanych z pierwszymi krokami przy nauce gry w szachy. Dostępne są też liczne podręczniki oraz książki z przykładowymi zadaniami do wykonania. Jeżeli w rodzinie lub wśród znajomych ktoś gra w szachy, równie dobrze można poprosić o lekcje. To przy okazji pomoże w zaciśnięciu więzi i pozwoli na ciekawe i miłe spędzanie wspólnego czasu.

Inna opcja to także kluby i sekcje szachowe, a w Polsce ich nie brakuje. Mają one zarówno charakter hobbystyczny, jak i przygotowują na bardziej profesjonalną rywalizację. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą przecież brać udział w turniejach szachowych na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym, ale tu już trzeba byłoby wykazać się pewnymi umiejętnościami i doświadczeniem w grze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij