Broker ETF – jak wybrać?

Popularność inwestowania w ETF-y systematycznie rośnie, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Jak działają ETF-y? Jak wybrać brokera ETF? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak działają ETF-y?

Chcąc przedstawić sposób działania ETF-ów należy wyjaśnić najpierw to czym one są. Otóż, ETF (z ang. Exchange Traded Fund) jest specjalnym rodzajem funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie. W efekcie podlega nie tylko bieżącej wycenie, ale charakteryzuje go także wysoka płynność. Istotne jest jednak to, że nie są to jedyne kwestie, które odróżniają ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ odmienny jest również cel ich działania. Fundusze ETF nie dążą bowiem do pokonania rynku, czyli uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale wiernie naśladują dany instrument bazowy. Co może nim być? Otóż, warto mieć świadomość, że możliwości w tym przypadku jest naprawdę wiele, a rolę instrumentu bazowego pełnią najczęściej indeksy giełdowe, koszyki akcji, waluty, czy nawet kryptowaluty.

W jaki sposób działają ETF-y? W praktyce istotne jest to, że składają się one z akcji dokładnie tych samych spółek, które wchodzą w skład danego indeksu giełdowego. Powoduje to, że każda zmiana jego wartości (spadek lub wzrost) skutkuje taką samą zmianą wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

Jak wybrać brokera ETF?

Chcąc inwestować w ETF-y należy otworzyć konto maklerskie, które pozwoli kupować tego typu fundusze. Prowadzi je broker ETF pełniący w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. W tym miejscu warto podkreślić, że jego wybór jest bardzo ważny, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale także wiele innych kwestii. Przykładem mogą być opłaty pobierane z tytułu prowadzenia konta, czy dokonywania konkretnych transakcji, które wpływają bezpośrednio na wysokość osiąganych zysków. Co zatem wziąć pod uwagę przy wyborze brokera? Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały opisane w artykule przedstawiającym tajniki procesu wyboru brokera.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Jak wspomniano we wstępie rosnąca popularność ETF-ów wynika przede wszystkim z ich zalet. Warto zatem mieć świadomość, że podstawową korzyścią jest możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie, co wynika z faktu, że większość indeksów giełdowych na przestrzeni lat rośnie. Zaletą z pewnością jest również fakt, że inwestowanie w ETF-y jest mało wymagające z punktu widzenia inwestora, ponieważ nie musi on na bieżąco śledzić notowań giełdowych, a jego rolą jest jedynie wybór odpowiedniego ETF-u. Za inwestowaniem w tego typu fundusze przemawiają także niskie opłaty za zarządzanie, które są efektem zarządzania pasywnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y to forma inwestycji, która jest korzystna z wielu różnych powodów. Nie może zatem dziwić jej rosnąca popularność, ponieważ na zakup tego typu funduszy decyduje się coraz więcej osób realizujących strategię inwestowania długoterminowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij