Pędzle do makijażu są akcesoriami, po które sięgamy codziennie. Wykorzystujemy je do nakładania kolorowych kosmetyków, konturowania i podkreślania twarzy. Aby jednak dobrze nam służyły, a także były bezpieczne dla naszej skóry, musimy o nie odpowiednio dbać. Według dermatologów i wizażystów powinniśmy je myć i dezynfekować. Te zabiegi mają zapobiec gromadzeniu się bakterii, które mogą prowadzić do wyprysków. Zobacz, jak prawidłowo dbać o pędzle do makijażu?
Jak często należy myć pędzle od makijażu?
Bez względu na to, czy na tagomago.pl/collections/makijaz-akcesoria-pedzle-do-makijazu nabyłaś pędzle do makijażu ze sztucznego, czy naturalnego włosia musisz je regularnie myć! Większość dermatologów zaleca, aby robić to co najmniej raz w tygodniu. Jest to konieczne przede wszystkim w przypadku pędzla, którym aplikujesz podkład, fluid, róż, bronzer czy puder. Rzadziej myć możesz pędzle przeznaczone do nakładania cieni do powiek czy konturowania twarzy -w ich przypadku czyszczenie możesz ograniczyć do 2 razy w miesiącu.
Dlaczego należy myć pędzle do makijażu?
Częste mycie pędzli makijażowych nie tylko pomaga utrzymać czystą skórę. Regularne czyszczenie pomoże również przedłużyć żywotność włosia i zapewnić lepszą aplikację produktu. Wynika to z tego, że włosie pędzla i gąbki są porowate, więc zatrzymują oleje, zanieczyszczenia i bakterie, jeśli twoje pędzle są brudne, aplikacja będzie nierówna, a blendowanie będzie trudne.
Czym czyścić pędzle?
Najlepsza i najdokładniejsza metoda czyszczenia akcesoriów do malowania wymaga tylko wody i delikatnego mydła (zwykłe mydła mogą wysuszać włosie, zwłaszcza jeśli są wykonane z naturalnego włosia) lub płynu do mycia pędzli. Proces czyszczenia zawsze przebiega tak samo – bez względu na to czy chcesz umyć pędzle, czy gąbkę, zastosuj 6 poniższych kroków.
- Zwilż włosie letnią wodą.
- Umieść kroplę wybranego środka czyszczącego w czystej dłoni.
- Delikatnie masuj końcówki włosia w dłoni.
- Dokładnie wypłucz włosie.
- Wyciśnij nadmiar wilgoci czystym ręcznikiem.
- Przywróć główkę szczoteczki do jej pierwotnego kształtu.
Pozostaw pędzel do wyschnięcia tak, aby jego włosie zwisało z krawędzi blatu, co pozwoli mu wyschnąć w odpowiednim kształcie. Nigdy nie pozwól pędzlom wyschnąć na ręczniku — włosie może spleśnieć.
W trakcie mycia pamiętaj, aby podstawa główki szczoteczki (w miejscu połączenia z rączką) była daleko od mydła i wody. Włosie jest przyklejone do podstawy, a woda i detergent mogą spowodować rozpad kleju, jego poluzowanie i wypadnięcie. Unikaj również suszenia pędzli w pionie z włosiem skierowanym do góry — może to spowodować wyciek wody do skuwki (elementu łączącego włosie z rączką), co również poluzuje klej i doprowadzi do utraty włosia.