„Dwujęzyczne” dziecko w pierwszej klasie – czyli jak zachęcić je do powtarzania materiału, który już zna?
Aktualnie coraz większą popularnością cieszy się dwujęzyczne wychowanie. Polega ono na nauce języka obcego jako pierwszego, a języka narodowego dziecko ma nauczyć się poprzez eksponowanie, a więc obserwacje, rozmowę rodziców na placu zabaw czy kontakty z rówieśnikami. Ta metoda wychowawcza ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Na pewno nie należy się jej podejmować jeżeli rodzic nie zna perfekcyjnie języka obcego. Gdy dziecko osiąga wiek około 4 lat to mówi już w języku ojczystym, ale i obcym. Nauka języka obcego niemal od początku sprawia, że dziecko mówi biegle, ale problem pojawia się gdy idzie do pierwszej klasy i tam lekcje, np. angielskiego, odbywają od podstaw. Czy można zachęcić je do powtarzania materiału, który już zna?
Jak zachęcić dziecka do powtarzania materiału?
Dziecko, które zna dany materiał i to bardzo dobrze nie jest specjalnie zainteresowane lekcjami, wszak skoro nie może się niczego nowego nauczyć, to zwyczajnie będzie się nudzić. Większość podręczników do języka angielskiego klasa 1 w szkole podstawowej obejmuje same podstawy. Trudno więc dziwić się, że uczeń ma problemy ze skupieniem, ale może też przyjąć inną postawę, a dokładnie przeszkadzać w lekcji bądź chwalić się wiedzą. Jednocześnie nie można dziecka zwolnić z zajęć, a przecież nauczyciel nie będzie przygotowywał specjalnych zajęć dla niego. Sytuacja jest na pewno trudna, a jedynym rozwiązaniem jest zachęcenie dziecka do systematycznego powtarzania materiału, choć nie jest to łatwe. Jeżeli lekcje prowadzone są dla niego ciekawie, to jest jeszcze szansa, że będzie brać w nich czynny udział. Na pewno nauczyciel nie może traktować go inaczej i pozwalać na rozpraszanie się czy nie wykonywanie zadań, które są dla niego banalnie proste.
Uczenie cierpliwości to podstawa
Osoby dorosłe często mają problemy ze skupieniem się, a i do cierpliwych nie należą. Ale wiemy też, że w pewnych sytuacjach musimy się odpowiednio zachowywać i nawet jeżeli coś nam się nie podoba to nie oznacza wcale, że będziemy wykrzykiwać swoje niezadowolenie. Dlatego też cierpliwości trzeba dziecko uczyć od samego początku. Uczenie 7-latków cierpliwości może odbywać się poprzez kolorowanie rysunków z drobnymi szczegółami. Sposób jest bardzo skuteczny. Rodzice muszą też rozmawiać dużo ze swoją pociechą i zachęcać ją do czynnego uczestnictwa w zajęciach. Dziecko musi wiedzieć, że w danych sytuacjach konieczne jest określone zachowanie i np. na lekcjach przeszkadzać nie można, nawet jeżeli się nie podobają.
Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki
Tego problemu można całkowicie uniknąć, bo wystarczy tylko zapisać dziecko do dwujęzycznej szkoły podstawowej. Oczywiście przed pójściem do pierwszej klasy dziecko musi zdać egzamin z języka angielskiego. Tutaj proces rekrutacji wymaga zdania egzaminu, który jest potwierdzeniem umiejętności posługiwania się językiem obcym. Oczywiście takie rozwiązanie ma jedną dużą wadę, którą są pieniądze, szkoły dwujęzyczne to szkoły prywatne, zatem trzeba płacić za czesne. A jak możecie się domyślić czesne, w niektórych placówkach jest bardzo duże, szczególnie w największych miastach w Polsce. Niestety takich placówek nie ma także w mniejszych czy małych miejscowościach przez co dziecko musiałoby dojeżdżać do szkoły, a to dla 7-latka jest niemożliwe. Owszem jeżeli któryś z rodziców nie pracuje, to można wybrać taką opcję, jednak organizacja jest wymagająca.
Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować
Dwujęzyczność ma wiele zalet, a największą jest ta iż dziecko będzie bardzo dobrze władać dwoma językami, a więc będzie mu łatwiej w przyszłości choćby zdawać maturę po angielsku czy wybrać się na studia do innego kraju. Swoją drogą warto jeszcze wspomnieć o tym, że zdecydowanie lepiej będzie akcentował i być może i akcent opanuje do perfekcji. Dwujęzyczność na pewno rozwija i jest dobrą inwestycją w przyszłość.
Pamiętajcie też, że wychowanie dwujęzyczne wymaga od Was tego, iż cały czas mówicie do dziecka w języku obcym. Tutaj nie wystarczy tylko puszczanie bajek. Zatem i Wasza wiedza musi być duża, bo inaczej raczej poczynicie więcej szkód niż pożytku.