Urządzamy eko ogródek w 5 krokach
Stworzenie ekologicznego ogrodu w zgodzie z naturą jest niezwykle pożyteczne. Można jednocześnie cieszyć się uprawami i dbać o ekosystem. Jednak wiele osób nie ma pojęcia jak się za to zabrać i właśnie dla nich przygotowaliśmy nasz krótki poradnik. Oto 5 kroków do stworzenia eko ogródka. Już teraz zdradzimy, że swoje miejsce może w nim znaleźć tunel foliowy.
Po pierwsze: zadbaj o glebę w swoim ogrodzie
Przed zasianiem trawy i posadzeniem roślin musisz zadbać o glebę w swoim ogrodzie. Przede wszystkim musisz znać jej właściwości, by wiedzieć, co możesz na niej uprawiać i ewentualnie jak ją wzbogacić. Istotą ekologicznego ogrodu jest jednak unikanie zarówno nawozów sztucznych, jak i chemicznych środków ochrony roślin. Zatem jeśli chcesz wzbogacić glebę, to nadaje się nawóz organiczny. Pierwszy możesz zakupić w sklepie, jednak w dalszej kolejności radzimy założenie własnego kompostownika. Poza kompostem do wzbogacania gleby możesz stosować biohummus, jest to nawóz z odchodów dżdżownic kalifornijskich bytujących na pryzmach. Jak wiadomo dżdżownice spulchniają glebę i dostarczają w głąb potrzebne składniki odżywcze. Biohummus można stosować przez cały okres wegetacji. Z kolei kompostem najlepiej zasilać glebę na wiosnę i jesień.
Po drugie: tunel foliowy do ogrodu
Chcąc uniknąć niekorzystnych warunków atmosferycznych i by móc uprawiać rośliny ciepłolubne można założyć mały tunel foliowy. Może mieć konstrukcję aluminiową lub z PCV, jednak najważniejszy jest odpowiedni rodzaj folii, która ochroni rośliny przed szkodliwym promieniowaniem UV. W tunelu również trzeba starać się, by rośliny nie były atakowane przez szkodniki i choroby grzybowe. Dlatego należy wybierać modele z wietrzeniem dachowym i bocznym, które zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Bardzo istotne znaczenie ma również nawożenie, oczywiście tylko i wyłącznie nawozem organicznym. Aby ograniczyć ryzyko chorób należy stosować płodozmian, czyli sadzenie po sobie określonych grup roślin. Oczywiście opryski należy ograniczyć do absolutnego minimum, a kiedy wystąpią choroby, najlepiej zmienić miejsce ustawienia tunelu foliowego.
Po trzecie: sadź w ogrodzie rośliny odstraszające szkodniki i używaj naturalnych metod pozbywania się chwastów
Kolejną kwestią jaką warto poruszyć jest pozbywanie się chwastów. Musisz to zrobić już na samym początku jeszcze przed założeniem ogrodu, ale to nie gwarantuje, że nie pojawią się znowu. Oczywiście nie stosujesz chemicznych środków, tylko używasz tradycyjnych metod. Zatem musisz zaopatrzyć się w motykę. Taka metoda jest pracochłonna, ale równie skuteczna, a dzięki niej nie narażasz na zanieczyszczenie chemikaliami swoich upraw. Musisz wiedzieć, że regularne kompostowanie może pozwolić utrzymać optymalne PH gleby, które sprzyja rozwojowi roślin i powoduje, że chwasty nie mają takich warunków do rozwoju, jak na zbyt zakwaszonej glebie. Warto również sadzić rośliny, które odstraszają szkodniki, np. mszyce. Świetnie w tej roli sprawdzą się aksamitki.
Po czwarte: zadbaj o zaciszne miejsce dla pszczół, które zapylają rośliny w Twoim ogrodzie
Twój ogród powinien być jak najbardziej naturalistyczny. Owady nie preferują przyciętych ogrodów, gdzie nie mają żadnego schronienia. To właśnie dlatego roślinom w ogrodzie należy pozwolić swobodnie i naturalnie rosnąć i przycinać tylko stare, chore i połamane gałęzie. Można również stworzyć w ogrodzie domki dla pszczół. Takie schronienia są świetne zwłaszcza w czasie niesprzyjającej deszczowej aury.
Po piąte: postaw altanę i pergolę, aby móc cieszyć się czasem na łonie natury
Kiedy już zasadzisz wybrane rośliny i opanujesz nieinwazyjną opiekę nad nimi, to warto ogród uzupełnić o elementy małej architektury. Świetnie sprawdzi się altana, w której można odpocząć. Obok można postawić pergolę, która będzie dawała dodatkowy cień. W końcu ogród tworzymy po to, by móc spędzać w nim czas.
Już wiesz co jest istotne przy zakładaniu ekologicznego ogrodu. Warto postawić na rośliny, które naturalnie występują w otaczającym krajobrazie. Dzięki temu masz pewność, że będą miały właściwe warunki rozwoju. Jeśli masz wystarczająco miejsca, a także odpowiednią wiedzę, to możesz również stworzyć niewielką pasiekę. Możliwości jest naprawdę sporo. Zatem do dzieła!