Top 5 zasad żywieniowych, które sprawią, że Twoje dziecko pozbędzie się dodatkowych kilogramów

Top 5 zasad żywieniowych, które sprawią, że Twoje dziecko pozbędzie się dodatkowych kilogramów

Wyobraźcie sobie, że naprawdę sporo dzieci ma nadwagę, ale cierpi też z powodu otyłości. Dane są tutaj zatrważające. Problem nadwagi i otyłości dotyczy aż 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz 22% młodzieży do 15 roku życia. Niestety złe nawyki żywieniowe i brak ruchu robią swoje i sprawiają, że dziecko tyje. A dodatkowe kilogramy przekładają się nie tylko na problemy zdrowia fizycznego, ale są często preludium do problemów zdrowia psychicznego. Dzieci z otyłością często nie są akceptowane w grupie rówieśniczej. Do tego są też wyśmiewane, co przekłada się na niską samoocenę. Dziś przedstawimy top 5 zasad żywieniowych, które sprawią, że Twoje dziecko pozbędzie się dodatkowych kilogramów.

Zasad 1: zero fast foodów

Wiadomo, że rodzice, którzy pracują dużo często po pracy są tak zmęczeni, że wolą dziecku zamówić pizze niż ugotować pełnowartościowy obiad. Ale tak być nie może. Zmęczenie nie może być żadną wymówką. Dzieci muszą spożywać zdrowe posiłki. Jeżeli nie macie czasu, to zawsze możecie gotować w weekend dania obiadowe na tydzień. Muszą być one oparte przede wszystkim na dużej ilości warzyw. Całkowicie z diety należy wyeliminować jedzenie śmieciowe, które jest w dużym stopniu odpowiedzialne za otyłość i nadwagę. Jednocześnie powinniście też wiedzieć, że rezygnacja z jedzenia śmieciowego dotyczy nie tylko dzieci, ale też Was. Musicie dawać im dobry przykład. A to oznacza, że cała rodzica musi przejść na zdrową i zbilansowaną dietę. Jeżeli pomimo starań okazuje się, że dziecko nadal nie chudnie, a wręcz przeciwnie, to może nieświadomie popełniacie jakiś błąd, co przekłada się na nadmiar kilogramów. W razie wątpliwości jak powinna wyglądać zdrowa dieta, warto udać się do dobrego dietetyka w Kielcach. Wejdźcie na stronę PerfekcyjnaLinia.pl i dowiedźcie się więcej. Tutaj konieczna będzie pomoc dietetyka dziecięcego.

Zasada 2 : słodycze tylko jeden dzień w tygodniu

Nie od dziś wiadomo, że słodycze nie są zbyt zdrowe dla dzieci, ale i dla dorosłych. Dlatego należy je w maksymalnym stopniu ograniczać. I znowu ta zasada dotyczy całej rodziny, a nie tylko dzieci. Oczywiście przede wszystkim trzeba zrezygnować ze słodyczy przetworzonych. Jeżeli wybieracie łakocie, postawcie na gorzkie czekolady czy pieczone w domu ciasta. Najlepiej urządzić sobie jeden dzień, w którym raczycie się słodkościami, ale rzecz jasna w niezbyt dużych ilościach. Na początek rezygnacja ze słodyczy może być trudna, ale jednak po jakimś czasie przyzwyczaicie się i po krótkim czasie już poczujecie różnicę. Swoją drogą jeżeli Wy jako osoby dorosłe również zmagacie się dodatkowymi kilogramami, to koniecznie udajcie się do dobrego dietetyka. Możemy wam polecić dietetyka klinicznego w Kielcach.

żywienie dziecka

Zasada 3: koniec ze słodzeniem napojów

Czasami małe zmiany dają duże efekty i tak na pewno jest w przypadku diety. Czasami wystarczy tylko wprowadzić drobne zmiany, by poczuć różnicę. Pomyślcie tylko, że jedna łyżeczka cukru ma około 20 kalorii, a tych łyżeczek cukru do herbaty codziennie dosypujemy dosyć sporo. A więc i to należy zmienić. Powinniście zrezygnować z nie tylko z picia słodzonych napojów, ale też dosładzania. Jednocześnie, aby w miarę lekko przejść przez proces odstawiania cukru, najlepiej podawać dzieciom owocowe herbaty. Również Was obowiązują te zmiany, a to oznacza, że także ulubioną latte należy już pić bez dodatku cukru.

Zasada 4: domowe obiady

Czas zacząć przygotowywać obiady w domu. To nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Bazą powinny być oczywiście warzywa, które powinny zajmować ponad 75% miejsca na talerzu. Do tego należy podać ryż czy kaszę oraz np. małą porcję chudego mięsa gotowanego na parze. Można też wybierać ryby. Również ryby trzeba przygotowywać na parze. Należy gotować również zupy. Można wybrać zupy kremy ze zblendowanymi warzywami. Do tego jeszcze nieco ziół i już smaczne danie gotowe.

Zasada 5: regularne posiłki

Nie tylko co jecie, ale kiedy jecie się liczy. Stąd należy również zadbać o to, aby dzieci jadały regularnie. Tylko wtedy można zadbać o ich prawidłową dietę. Zwiększcie także liczbę posiłków, ale zmniejszcie porcje. Jeżeli pomimo wprowadzenia dobrych nawyków efekty nie są widoczne, to koniecznie udajcie się do poradni dietetycznej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij