Top 5 sposobów na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, czyli ekologia w mikro i makro skali

Top 5 sposobów na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, czyli ekologia w mikro i makro skali

Powietrze w Polsce jest bardzo zanieczyszczone. Niestety wciąż wzrasta emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Skutki takiego stanu rzeczy są naprawdę tragiczne. Wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na raka, czy też choroby krążenia. Dlatego każdy z nas powinien oddać cegiełkę dla ekologii. My dzisiaj przedstawimy Wam ciekawe propozycje ograniczenia emisji dwutlenku węgla zarówno w mikro, jak i makro skali. Oczywiście wymaga to nakładu finansowego. Na szczęście można skorzystać z finansowania termomodernizacji, czy innych programów pro ekologicznych.

Zmień styl życia

przemysłZdrowy i aktywny tryb życia jest pożądany. W ten sposób robi się coś dobrego zarówno dla swojego zdrowia, jak i dla ekologii, ale i można zaoszczędzić. Jak pokazują badania najwięcej emisji substancji smolistych, czy dwutlenku węgla generują stare samochody. A tych na polskich droga niestety jest sporo. Warto więc zrezygnować, bądź przynajmniej ograniczyć korzystanie z tego środka transportu. Doskonałym wyborem jest jazda na rowerze. Na dwukołowcu możecie też dojechać do pracy, a wybierając model z błotnikami nie musicie obawiać się o zbrudzenie odzieży. Jeżeli to Was nie przekonuje to warto przynajmniej zamienić samochód na autobus czy pociąg, bądź też metro. Jeżeli wielu z was zastosuje takie rozwiązanie to korzyści dla środowiska będą znaczące.

Wymień stary piec na nowy

Obecnie naprawdę wiele złego można usłyszeń na temat węgla i ogrzewania tym czarnym złotem. Czy wszystkie informacje są prawdziwe? Jasne, że nie. Tak naprawdę nie węgiel stanowi tu największy problem, ale nieefektywne ogrzewanie i korzystanie z tzw. kopciuchów. Stare piece niestety generują sporo zanieczyszczeń. Ale nie myślcie, że jeżeli zdecydujecie się na ogrzewanie gazem jest w 100% ekologiczne, otóż również w tym przypadku dochodzi do emisji dwutlenku węgla, ale w mniejszej ilości. Dlatego warto zastanowić się na zmianą sposobu ogrzewania. Wiadomo taka inwestycja nie jest tania. Dlatego warto skorzystać choćby z programów dofinansowania do wymiany pieców. Jeżeli nie chcecie zmieniać całej instalacji to możecie również wybrać piec ekologiczny na węgiel. Najlepszym rozwiązaniem są jednak odnawialne źródła ciepła. Warto zdecydować się na pompę cieplną. Można również pomyśleń o kolektorach fotowoltaicznych.

Proste sposoby, które zmniejszą emisję szkodliwych substancji

Wprowadzając edukację ekologiczną można naprawdę wiele osiągnąć zarówno w mikro, jak i makro skali. Proste rozwiązania pozwalają na poprawę jakości powietrza. Zatem warto brać udział w sadzeniu drzew. Również w swoim ogrodzie (o ile nie stanowią zagrożenia) nie należy ich wycinać i starać się o zgodę na wycięcie. Warto także zrezygnować z plastiku. Zatem warto korzystać ze szklanych butelek. Oczywiście należy wymienić żarówki na energooszczędna, gdzie klasa energooszczędności powinna wynosić
A+++. Należy także segregować odpady, ale nie dlatego, że wywóz segregowanych śmieci kosztuje mniej i absolutnie nie palić śmieci!

Rozwiązania dla firmy

przemysł zanieczyszczeniaRozwiązania pro ekologiczne dla firmy w znaczący sposób pozwolą na ograniczenie kosztów ogrzewania, ale i pozytywnie wpłyną na sposób jej postrzegania. Wszak taka firma jest bardziej nowoczesna. Oczywiście należy też wspomnieć o cegiełce dla ekologii. Otóż taka inwestycja wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego warto skorzystać z finansowania termomodernizacji. Można uzyskać dotację w formie kredytu na 0%, ale można także otrzymać umorzenie części kredytu. Oczywiście w jednym i drugim przypadku konieczne jest wykonanie audytu energetycznego. Zatem warto pomyśleć o wymianie stolarki okiennej na nową, ekologiczną. Powinna ona posiadać wysoki współczynnik termoizolacji, który chroni przed utratą ciepła. Należy również ocieplić budynek, jak i poddasze, a także wymienić źródło ciepła i oczywiście piec na ten ekologiczny. Dobrym wyborem są rolety, które także zapobiegają ucieczce ciepła.

Każdy z nas poprzez zmianę nawyków może poprawić jakość powietrza. Również prowadząc firmę konieczne jest wprowadzenie ekologicznych rozwiązań. Warto także edukować najmłodsze pokolenie i pokazywać mu odpowiednie wzorce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij