Poznaj sposoby pielęgnacji dostosowane do Twojej dziary, czyli miejsce ma znaczenie

Czy miejsce wykonania tatuażu ma wpływ na to, w jaki sposób powinieneś o niego dbać? Czy wpływa też na jego trwałość? Jeśli nosisz się z zamiarem wykonania pierwszego tatuażu bądź chcesz wiedzieć, jakich kosmetyków należy używać, to już spieszymy ze szczegółami. Oto nasz poradnik o tym, jak pielęgnować tatuaż.

Pielęgnacja tatuażu tuż po jego wykonaniu – miejsce w tym przypadku nic nie zmienia

Warto wiedzieć, że czynności jakie wykonuje tatuażysta tuż po wykonaniu tatuażu są niezmienne, niezależnie od tego czy wykonujesz go na ramieniu, podbrzuszu, łopatce, plecach, twarzy czy nodze. W każdym przypadku najpierw trzeba oczyścić miejsce z osocza i krwi, a później nałożyć krem przyspieszający gojenie. Oczywiście w przypadku większych tatuaży automatycznie konieczne będzie zużycie większej ilości środka do pielęgnacji tatuażu. Taka usługa jest jednak wliczona w cenę tatuażu, która jest tym wyższa, im większy jest tatuaż. Oczywiście na cenę wpływa także ilość detali, a także użyta technika tatuowania. Po nałożeniu kremu tatuażysta zabezpiecza dziarę przy użyciu folii wodoodpornej i paroprzepuszczalnej. I tutaj jest jedna z różnic, podobnie jak więcej kosmetyku zużyje się do nawilżenia tatuażu, tak również w przypadku większego tatuażu trzeba będzie przygotować odpowiednio duży opatrunek.

Czyszczenie tatuażu w domu – noś nieprzylegające ubrania, aby łatwiej się je ściągało do czyszczenia, zwróć też uwagę na inne kwestie dotyczące pielęgnacji tatuażu w danym miejscu

Czy miejsce wykonania wpływa na pielęgnowanie tatuażu w domu? Otóż na pewno tak. Trzeba zacząć właśnie od ubrań, bo w przypadku niektórych miejsc wystarczy je podwinąć, by oczyścić miejsce i zmienić opatrunek. Jeśli natomiast tatuaż jest wykonany, np. na pośladku albo udzie, konieczne będzie ściągnięcie odzieży, a nawet bielizny. W przypadku tatuażu na piersi kobiety powinny zrezygnować z biustonoszy z fiszbinami na czas gojenia i wybrać raczej, miękkie, sportowe i bawełniane, a najlepiej stosować tylko opatrunek i zrezygnować z ciasnych biustonoszy jeśli to możliwe. Zaopatrz się w opatrunki odpowiedniej wielkości, by możliwe było dokładne pokrycie nim całego tatuażu. W przypadku niektórych tatuaży mycie będzie wymagało wejścia pod prysznic, a w przypadku innych, tych na klatce piersiowej czy rękach, wystarczy umywalka i letnia, bieżąca woda oraz rzecz jasna żel do mycia tatuażu.

Nawilżaj tatuaż i zaopatrz się w odpowiednią ilość kosmetyków dostosowaną do rozmiaru tatuażu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poproś kogoś o pomoc w pielęgnacji tatuażu

Po gruntownym oczyszczeniu tatuażu ważne jest jego nawilżenie. Ponieważ będziesz nakładać krem przynajmniej przez dwa tygodnie, a raczej już przez cały czas, dla odpowiedniego stopnia nawilżenia skóry, od razu zamów więcej niż jedno opakowanie. Gdy tatuaż jest duży będziesz potrzebować go sporo. W pielęgnacji tatuażu na plecach będziesz potrzebować pomocy zarówno przy myciu, jak i wymianie opatrunku. Warto wziąć takie kwestie pod uwagę wybierając miejsce wykonania tatuażu.

Nawet jeśli nie odsłaniasz tatuażu, nawilżaj go i chroń przed promieniowaniem UV

Miejsce tatuażu ma wpływ na stopień jego wystawienia na szkodliwe działanie promieniowania UV. Jednak po to wykonuje się zwykle tatuaż, by go pokazywać. W okresie letnim, gdy chodzisz w stroju kąpielowym prawie na pewno go odsłonisz. Zatem pamiętaj o zapewnieniu ochrony w postaci kremu i to nie byle jakiego, a dedykowanego do tatuażu. Powinien zapewniać ochronę UV 50+.

Pamiętaj, że im większy jest tatuaż, tym dłużej może przebiegać proces gojenia, nawet do miesiąca. Musisz zatem przygotować się na pielęgnowanie go każdego dnia. Nie nakładaj zbyt grubej warstwy kremu i nie wcieraj go zbyt intensywnie. Nie możesz podrażniać swojej skóry, dlatego w okresie gojenia musisz zrezygnować z basenu i sauny, a także intensywnego wysiłku.

Bez wątpienia nie możesz też pić alkoholu, bowiem rozrzedza krew i tatuaż będzie się goił dłużej lub znacznie dłużej niż normalnie, a do tego może dojść do przemieszczenia się pigmentu. Przy dużych tatuażach, ale i przy małych każdy defekt jest widoczny. Musisz również pamiętać, że w niektórych miejscach skóra łuszczy się intensywniej, zatem wytatuowane łokcie, kolana, czy twarz, a przede wszystkim dłonie i stopy będą wymagały intensywniejszego nawilżenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij