Najlepsza podłoga do pokoju małego alergika – jakie wykończenie wybrać

Najlepsza podłoga do pokoju małego alergika – jakie wykończenie wybrać?

Rodzice zawsze chcą dla dzieci tego, co najlepsze. Dlatego urządzając im pokój kierują się nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Problem pojawia się wtedy, gdy pociecha jest alergikiem. Tutaj znaczenie ma wybór odpowiedniego materiału, który nie będzie nasilał symptomów alergii. Dzisiaj przedstawimy Wam najlepsze wykończenie podłogi dla alergika. Już teraz jednak zdradzimy, że wybór paneli winylowych jest wskazany. Ale od początku.

Wykładzinom dywanowym mówimy stanowe „NIE”

jasne paneleWielu rodziców zastanawia się nad wyborem wykładziny dywanowej do pokoju dziecka. Tutaj argumentem za jest na pewno ich miękkość, co ma szczególne znaczenie, gdy dziecko dopiero uczy się chodzić. Jednak dywany, czy inne wykładziny dywanowe absolutnie nie sprawdzą się dla alergików. Otóż gromadzą one zarówno kurz, jak i roztocza. Choć obecnie można zakupić wykładziny, które nasączone są specjalnymi substancjami, które zabijają roztocza, to musicie wiedzieć, że niestety nie niwelują ich odchodów, a te są dla alergików najgroźniejsze. Ponadto dywany trudno utrzymać w 100% czystości, nawet częste odkurzanie nie zawsze pozwala pozbyć się kurzu, a on niestety często nasila reakcję alergiczne.

Drewno jest zdrowe – czy warto wybrać podłogi drewniane?

O tym, że warto wybierać to co naturalne wie każdy. Ale czy sprawdza się to także w przypadku wykończenia podłogi? Odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna. Można więc rzec, że i tak i nie. Otóż samo drewno jest materiałem wprost idealnym dla alergików, łatwo można je utrzymać w czystości, niestety wymaga ono konserwacji. I tutaj właśnie można stanąć przed dylematem, czy środki do konserwacji nie będą szkodliwe dla alergika. Konieczne jest jego lakierowanie, a to niestety wymaga używania środków chemicznych. Zatem, jeżeli decydujecie się na drewniany parkiet to wybierzcie lakiery wodorozcieńczalne, które w swoim składzie mają żywice naturalne. Ponadto do wykończenia konieczne jest stosowanie wosków lub olejów, które niestety są „wzbogacone” terpentyną. Jest to substancja silnie uczulająca. Z kolei bez woskowania parkiet bardzo traci nie tylko na estetyce, ale i walorach użytkowych. Jednak samo drewno nie uczula i jeżeli jesteście zdecydowani na wybór takiego wykończenia podłogi, to polecamy wam dąb lub jesion. Można też wybrać korek, który także świetnie się sprawdzi, tym bardziej, że nie przyciąga kurzu, choć tutaj walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia.

A może panele? Rodzaj ma znaczenie

ciemne paneleWiele osób do wykończenia podłogi w pokoju dziecka wybiera też klasyczne panele z winylu. Są one tanie. Najczęściej wykonane są z płyty HDF, zatem ich parametry techniczne są stosunkowo słabe. Jednak przyjęło się, że ten materiał jest w pełni bezpieczny. Niestety musimy obalić ten mit. Otóż materiały sztuczne, czy nawet te drewnopochodne mogą emitować bardzo dużo formaldehydu, który może nasilać objawy alergii. Oczywiście panele mają też swoje zalety, otóż ich układanie jest bardzo proste. Ponadto panele łatwo utrzymać w czystości, wystarczy tylko przetrzeć je na wilgotnym mopie. Czyli wszystko byłoby ok, no gdyby nie ten nieszczęsny formaldehyd.

Panele winylowe do pokoju alergika – strzał w dziesiątkę

Jaki powinien być materiał, który sprawdzi się dla alergika? Oczywiście bezpieczny, trwały, mocny, niezawodny, łatwy do utrzymania w czystości, a także o działaniu antystatycznym. Czy takie wykończenie podłogi istnieje? Ależ oczywiście. Otóż świetnym wyborem są panele winylowe. Aby utrzymać je w czystości wystarczy tylko przetrzeć je na wilgotnym mopie, ale to, co najważniejsze, to fakt, że posiadają one właściwości antystatyczne, zatem nie przyciągają kurzu. Są także wodoodporne. Nie wymagają również żadnej konserwacji, lakierowania, ani stosowania środków chemicznych, zatem nie trzeba obawiać się dodatkowego nasilenia alergii u dzieci.

Naszym zdaniem najlepszym materiałem do wykończenia podłogi w pokoju małego alergika są panele winylowe. Otóż nie przyciągają one kurzu, a jednocześnie są odporne na wilgoć. Również utrzymanie ich w czystości jest łatwe. Drugie miejsce przyznajemy ex aequo podłodze wykończonej drewnem, bądź korkiem. Trzecie miejsce dla paneli HDF, pod warunkiem, że swoim składzie nie mają formaldehydu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij