Na jakie badania warto zdecydować się po 40 roku życia

Na jakie badania warto zdecydować się po 40 roku życia?

Przekroczenie 40 roku życia obliguje do wykonania tzw. bilansu czterdziestolatka i czterdziestolatki. Jakie badania należy wykonać, a które warto wykonać? Z pewnością po 40 pogarsza się w sposób naturalny wzrok, dlatego trzeba sprawdzić czy wewnątrz gałki ocznej nie ma niepokojących zmian, m.in. ciśnienia. Warto zatem wykonać badania ortoptyczne.

Po pierwsze: morfologia krwi i OB

badania krwiKażdy powinien wykonywać profilaktyczne badania krwi co roku. Jeśli jednak ta kwestia została przez Ciebie zaniedbana, to koniecznie musisz rozpocząć od badania krwi. Wynik może pokazać czy nie masz zbyt małej czy zbyt dużej ilości krwinek czerwonych lub białych, a to może wskazywać na wiele chorób. Począwszy od niedokrwistości, a skończywszy na nowotworach.

Po drugie: oznacz poziom cukru we krwi

Z wiekiem wzrasta ryzyko cukrzycy. Wpływ ma na to również dieta i tryb życia. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić poziom cukru we krwi. Badanie jest krótkie i wykonywane na czczo, a wyniki można poznać na następny dzień. Takie badanie po 40 roku życia należy wykonywać co 3 lata, a jeśli jest się obciążonym genetycznie, to nawet co roku. Dotyczy to także kobiet, u których zdiagnozowano w czasie ciąży cukrzycę ciążową bądź które urodziły dzieci o wadze powyżej 4,5 kg. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze również powinny wykonywać badanie poziomu cukru co roku.

Po trzecie: stężenie hormonów tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy i wydzielania hormonów mogą powodować wiele dolegliwości. Są to wahania wagi, nadmierne pobudzenie i nerwowość albo zmęczenie i senność. Często jest to również towarzyszące stale uczucie zimna lub gorąca. Wszystko to wskazuje na zaburzenia pracy gruczołu tarczycy. Wbrew pozorom niedoczynność lub nadczynność tarczycy może zdarzyć się również u mężczyzn, dlatego posiadając jeden z powyższych objawów również oni powinni po 40 roku życia skorzystać z badań.

Po czwarte: próby wątrobowe, badanie moczu, USG jamy brzusznej, gastroskopia

Po 40 roku życia warto wykonać również próby wątrobowe. Mogą one wskazać na przewlekłe zapalenie, uszkodzenie lekami, czy stłuszczenie. Takie badanie warto wykonywać co kilka lat. Z kolei niezbędne jest regularne badanie moczu. Podobnie jak w przypadku krwi powinno być wykonywane co roku. Można w ten sposób wykryć choroby nerek, czy też ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Badanie ogólne moczu pomaga również w diagnostyce cukrzycy bądź żółtaczki. USG jamy brzusznej należy wykonywać co trzy lata. Pozwala na ocenę stanu narządów, m.in. trzustki, wątroby, nerek i pozwala na wczesne wdrożenie leczenia w przypadku stwierdzenia zmian. Jeśli towarzyszą Ci częste bóle brzucha to warto wykonać również gastroskopię. To badanie pozwala na pobranie wycinka do zbadania na obecność bakterii odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów żołądka. Ważne jest również badanie kału na obecność krwi utajonej. Takie badanie można wykonać samodzielnie, kupując test w aptece. Jest to typowa profilaktyka raka jelita grubego. Ważne jest również badanie per recum wykonywane przez ginekologa lub internistę, które pozwala ocenić czy w jelicie nie ma polipów i hemoroidów, których obecność może prowadzić do powstania nowotworu okrężnicy. Choć kolonoskopia zalecana jest po 50 roku życia, to jednak w przypadku, gdy w rodzinie występował przypadek raka jelita grubego, badanie warto wykonać już po 40 roku życia.

Po piąte: badanie wzroku

leczenie oczuDochodzimy również do ważnego badania, które może wykluczyć rozwój jaskry. Badania ortoptyczne pozwalają na sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego wzrost może wskazywać na chorobę. Dzięki badaniom ortoptycznym można również sprawdzić ogólny stan dna oka oraz całego narządu wzroku. Oczywiście nie obędzie się bez typowego badania przy pomocy tablicy, gdzie można określić realny ubytek widzenia. Jednak specjalistyczny sprzęt pozwala okuliście dobrać właściwe szkła. Wada wzroku i pogorszenie widzenia po 40 roku życia są częste, a będąc kierowcą, czy wykonując pracę wymagającą dobrego wzroku bezwzględnie trzeba regularnie sprawdzać jego stan.

Poza wyżej wymienionymi badaniami rzecz jasna należy często, a przede wszystkim regularnie mierzyć ciśnienie. Nie trzeba robić tego u lekarza, można zaopatrzyć się w dobry ciśnieniomierz. Oczywiście trzeba sprawdzić również stan serca, dlatego co dwa lata rekomendowane jest wykonywanie EKG. Dzięki profilaktyce można uniknąć rozwoju wielu groźnych chorób i w porę wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij