Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu warsztatowego?

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem motoryzacji, który lubi sobie pomajsterkować, czy też zawodowo zajmujesz się naprawami, na pewno docenisz porządny stół warsztatowy. Większość osób zaczyna swoją przygodę z domowym warsztatem od zakupu narzędzi, ale w pewnym momencie musi przyjść czas na stół. Czym się kierować przy jego wyborze?

Przede wszystkim nie warto wykorzystywać w tym celu starych mebli domowych. Takie rozwiązania tylko utrudniają pracę w warsztacie. Konstrukcja stołów jadalnianych nie pozwala na umieszczanie na nich dużego obciążenia. Dodatkowo są one niższe od stołów warsztatowych, ponieważ z założenia powinniśmy przy nich siedzieć, a nie stać tak jak w warsztacie. Warto sprawdzić producenta stołów warsztatowych Fast Service i przekonać się, jakie są różnice pomiędzy dedykowanym stołem warsztatowym a przypadkowym meblem.

Wymiary idealnego stołu

Stół o optymalnym wymiarze powinien być dopasowany do przestrzeni w Twoim warsztacie. Warto jednak znać standardowe wymiary stołów warsztatowych i zagospodarować przestrzeń zgodnie z nimi. Dwa kluczowe parametry to szerokość i wysokość stołu. Z reguły im stół jest szerszy, tym wygodniej na nim pracować. W większości warsztatów stoły węższe niż 60 cm uniemożliwiają wykonanie wielu prac. Jeśli chodzi o wysokość, to warto ją dopasować do wzrostu osób pracujących przy danym stanowisku. W Polsce są to przeważnie wartości pomiędzy 90, a 120 cm. Stół warsztatowy można umieścić pod ścianą, bądź utworzyć z niego wyspę w centralnej części warsztatu. W obu przypadkach ilość miejsca w pomieszczeniu narzuca, jak długi może być dany stół. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Stół ustawiony przy ścianie, z pewnością będzie w pobliżu półek z narzędziami. Z kolei centralna wyspa umożliwi dostęp do przedmiotów na stole z każdej strony.

Materiał wykonania

Obecnie przeważającym elementem konstrukcji jest metal. Jest on tańszy i bardziej wytrzymały od drewna. Natomiast blaty wykonane są z różnych materiałów. Popularnym wyborem jest blat ze sklejki, która jest tania, łatwa do wymiany i nie szkoda jej zniszczyć. Natomiast, jeśli stół ma służyć do pracy z przedmiotami bardzo brudzącymi, warto rozważyć metalowy blat, który łatwo się czyści. Fajnym rozwiązaniem są też blaty pokryte gumą ryflowaną, która minimalizuje poślizg. Przedmioty na takim blacie są stabilnie, a drobne elementy nie gubią się tak łatwo.

Dodatkowe elementy

Stół warsztatowy to tylko jeden z elementów składowych funkcjonalnego stanowiska pracy. Kluczowe są oczywiście narzędzia, dlatego warto zadbać o wystarczającą ilość szuflad i półek w okolicy stołu. Na rynku dostępne są stoły z szufladami. W sytuacji, gdy stół ma być używany wyłącznie do pracy stojącej, można wybrać maksymalną ilość szuflad — im więcej, tym lepiej. Innym rozwiązaniem jest ścianka do przyczepiania narzędzi tuż nad stołem.

Na szczęście wybór stołu warsztatowego nie jest trudny. Sumienny pomiar warsztatu rozwiąże wiele wątpliwości. Następnie pozostaje tylko wybranie materiału blatu i sprawdzenie opinii o producencie, jak przy każdym innym zakupie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij