Jak zmniejszyć raty dzięki pożyczce konsolidacyjnej?

Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowy, który cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Wynika to z faktu, że pozwala ona zwykle obniżyć sumę miesięcznych zobowiązań, co jest niezwykle ważne w obliczu wysokiego wzrostu inflacji, z którym mamy do czynienia w 2022 r.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze pożyczki konsolidacyjnej, powinniśmy zwrócić uwagę na wymogi instytucji finansowej, która jej nam udzieli, oraz sprawdzić oferty kilku z nich, by mieć w tej kwestii odpowiednie porównanie.

Pożyczka konsolidacyjna – jak to działa?

Co to jest pożyczka konsolidacyjna? To pożyczka celowa przeznaczona na spłatę naszych dotychczasowych zobowiązań. Pozwala ona na połączenie naszych różnych długów, w tym np. kredytu mieszkaniowego i samochodowego, pożyczek gotówkowych czy też debetów na rachunkach i limitów na kartach kredytowych.

Konsolidacja pożyczek jest doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy spłacamy drogie kredyty (w ten sposób możemy oszczędzić na odsetkach), mamy kilka różnych produktów kredytowych i nie radzimy sobie ze spłatą zadłużenia bądź też chcemy poprawić naszą zdolność kredytową, co jest szczególnie ważne, gdy planujemy się ubiegać o kredyt hipoteczny.

Jak działa taka pożyczka konsolidacyjna? Instytucja finansowa, która nam ją przyznaje, zamyka nasze dotychczasowe zobowiązania, które zaciągaliśmy w różnych bankach i innych instytucjach finansowych, poprzez ich spłatę. My otrzymujemy natomiast jedno zobowiązanie stanowiące połączenie dwóch lub większej ilości naszych innych zobowiązań. Dzięki temu będziemy spłacać jedną ratę wobec konkretnej instytucji finansowej. Taka rata będzie często dużo niższa od sumy wszystkich dotychczasowych, miesięcznych obciążeń, ze względu na możliwość wydłużenia okresu kredytowania, co poprawi naszą płynność finansową. Musimy się jedynie liczyć z tym, że konsolidacja dla zadłużonych zwiększa całkowity koszt naszych zobowiązań.

Pożyczka konsolidacyjna – wymogi wobec kredytobiorców

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych nie jest przyznawana automatycznie. Musimy mieć na uwadze to, że wnioskując o nią, przejdziemy przez proces oceny naszej zdolności kredytowej tak samo, jak przy zaciąganiu nowej pożyczki. W tym celu konieczne jest przedstawienie przez nas dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz:

– zaświadczeń o wysokości i częstotliwości osiąganych dochodów,

– informacji o formie zatrudnienia (na etat, na podstawie umowy cywilnoprawnej, prowadzenie działalności gospodarczej),

– informacji o konsolidowanych zobowiązaniach (a więc o pozostałej kwocie do spłaty, wysokości bieżących rat miesięcznych).

Musimy mieć także świadomość tego, że nasz przyszły pożyczkodawca wnikliwie zbada naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli znajdzie tam informacje o jakichkolwiek opóźnieniach w spłacie lub zadłużeniu podlegającemu egzekucji, nasz wniosek zostanie z dużym prawdopodobieństwem odrzucony. To dlatego powinniśmy dokładnie zweryfikować naszą historię pożyczania środków, zanim rozpoczniemy wnioskowanie o konsolidację bieżących zobowiązań. Dane w BIK-u możemy sprawdzić w łatwy sposób, zamawiając raport na ten temat na jego głównej stronie internetowej. Obecnie kosztuje on zaledwie 39 złotych.

Gdzie znaleźć ofertę pożyczki konsolidacyjnej, która znacznie zmniejszy nasze zobowiązania i pozwoli wyjść na prostą finansową?

Decydując się na takie rozwiązanie jak konsolidacja zobowiązań, powinniśmy złożyć zapytanie do kilku instytucji finansowych jednocześnie. W ten sposób porównamy sobie ich oferty, co pozwoli na znalezienie tej najkorzystniejszej. Na tle różnych pożyczek konsolidacyjnych dostępnych na rynku szczególnie wyróżnia się Pożyczka Fit, którą oferuje Kasa Stefczyka. Pozwala ona na połączenie kilku zobowiązań zaciągniętych w różnych instytucjach finansowych do wysokiej łącznej kwoty – aż 160 000 złotych, przy korzystnym RRSO (rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania). Co więcej, nie musimy od razu spłacać pierwszej raty nowego zobowiązania, co pozwoli na zgromadzenie dodatkowych oszczędności w miesiącu. Możemy bowiem tutaj ustalić datę spłaty pierwszej raty na nawet 60 dzień od dnia podpisania umowy pożyczki. Co więcej, Pożyczka Konsolidacyjna w Kasie Stefczyka (RRSO: 8,35%) jest dostępna bez wychodzenia z domu. Nie musimy zatem tracić czasu na to, by łączyć swoje zobowiązania w trakcie wizyty w placówce stacjonarnej. Pożyczka konsolidacyjna online zapewni nam zatem sporą wygodę wnioskowania.

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/obnizenie-raty-kredytu-jak-obnizyc-rate-i-zmniejszyc-koszt-kredytu-w-poszczegolnym-banku

https://www.bik.pl/pobierz-raport-bik

Czym jest kredyt konsolidacyjny i jakie warunki trzeba spełnić?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij