Jak zadbać o warunki higieniczne i sanitarne podczas dużej budowy Przydatne rady dla przedsiębiorców

Jak zadbać o warunki higieniczne i sanitarne podczas dużej budowy? Przydatne rady dla przedsiębiorców

Inwestycja budowlana wiąże się ze zdobyciem szeregu pozwoleń, a także przygotowaniem infrastruktury dla pracowników. Czasami firma budowlana może mieć podpisaną umowę na dostarczenie na budowę kontenerów sanitarnych, jednak to w gestii inwestora, a nie wykonawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych. Niezbędny jest przynajmniej toi-toi, czyli przenośna toaleta.

Ile na budowie powinno znajdować się przenośnych toalet toi-toi?

Oczywiście przenośna toaleta to nie to samo co ta klasyczna. Tutaj mamy zbiornik na nieczystości, który musi być opróżniany, co jakiś czas, w zależności od jego pojemności, a także liczby korzystających z niego pracowników, pozbycie się nieczystości może odbywać się raz na kilka dni lub tygodni. Ponieważ według przepisów na 30 pracowników powinien znajdować się jeden pisuar i jedna toaleta, toteż zwykle na budowie jeden toi toi wystarcza, gdyż ekipa liczy kilku do kilkunastu pracowników. Przy naprawdę dużych inwestycjach może być jednak potrzebnych więcej przenośnych toalet.

Kontenery sanitarne – czy warto jej stosować?

Poza klasycznymi toaletami toi-toi coraz częściej spotyka się kontenery sanitarne, które także są mobilne. Można je również podłączyć zarówno do sieci kanalizacyjnej, jak i elektrycznej. Co ciekawe mogą być wyposażone nawet w grzejniki elektryczne, w związku z tym pracownicy mogą mieć zapewniony komfort również w warunkach jesienno-zimowych. Kontenery sanitarne mogą być naprawdę duże i pomieścić kilkanaście pisuarów, kilka umywalek. Są również dostępne przenośne łaźnie. Jeśli praca odbywa się przez wiele godzin, to pracownicy chcą się po niej odświeżyć, dlatego dostęp do przenośnych kontenerów sanitarnych jest bardzo dobrym pomysłem. Mogą się w nich znaleźć również prysznice. Na budowie przebywa się nieustannie w warunkach brudu, kurzu, dlatego istotne znaczenie ma zapewnienie nie tylko toalet, ale również pryszniców przenośnych. Zaletą kontenerów sanitarnych jest fakt, że nie są fundamentowane, dlatego nie muszą stać na idealnie równym podłożu, a takie warunki są wszak trudne do zapewnienia na trwającej budowie.

Jak doposażyć kontenery sanitarne, aby zapewnić sterylną czystość?

Oczywiście kontenery są wyposażone w biały montaż, jednak o środki czystości trzeba zadbać samodzielnie. Zatem dostęp do papieru toaletowego to podstawa. Jeśli chodzi o przenośne łaźnie z umywalkami, to warto zadbać o wyposażenie w akcesoria i środki czystości. Sprawdzą się dozowniki mydła w pianie. Są niezwykle wydajne, dlatego wystarczą na dłuższy czas, bez konieczności uzupełniania wkładów. Każdy dozownik mydła w pianie jest niezwykle sterylny i nie ma możliwości jego zanieczyszczenia. Jeśli wynajmuje się kontenery sanitarne można wyszczególnić listę potrzebnych akcesoriów, w które firma je zaopatrzy. W kontenerze sanitarnym można zamontować również pojemniki na ręczniki papierowe lub suszarki do rąk. Jak już było wspomniane kontener można bez problemu podłączyć do sieci elektrycznej, zatem skorzystanie z takich rozwiązań jest jak najbardziej możliwe. Można również wybrać kosze na śmieci, które znajdą się w kabinach toaletowych.

O czym jeszcze należy pamiętać, zapewniając właściwe warunki sanitarne na budowie?

Dostęp do toalet czy pryszniców to nie wszystko, gdyż do warunków sanitarnych zalicza się również wyposażenie pracowników w odzież ochronną, jednak to już leży w gestii samego pracodawcy i tym nie zajmuje się inwestor. Niezbędne będą zarówno kaski, rękawice ochronne, jak i maski, szczególnie przy pracach związanych z wykończeniem elewacji.

Zagwarantowanie odpowiednich warunków sanitarnych na budowie jest bardzo istotne. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że bezpieczeństwo sanitarne jest niezbędne, wszak trzeba ograniczać rozprzestrzenianie się chorób, np. brudnych rąk. Zatem jeśli nie ma możliwości zadbania o kontener z umywalkami, to przynajmniej pracownicy powinni mieć dostęp do płynów dezynfekcyjnych. Ponieważ zakup kontenerów sanitarnych jest bardzo drogi, można zdecydować się na wynajem. Wtedy koszty znacząco spadają.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij