Jak wykończyć garaż w 5 krokach

Jak wykończyć garaż w 5 krokach?

Garaż w bryle domu to bardzo popularne rozwiązanie. Obok niego często wykonywane są także garaże wolnostojące zarówno murowane, jak i blaszane. Oczywiście pierwsze dwa rozwiązania stanowią najlepszą ochronę dla przechowywanych w nich pojazdów. Dlatego dziś przyjrzymy się w jaki sposób wykończyć garaż w bryle lub wolnostojący i murowany w 5 krokach. Z pewnością niezbędny będzie wybór odpowiednich materiałów. Może przydać się tynk dekoracyjny, gips, farba akrylowa lub silikonowa, a także płytki techniczne i właściwie dobrane fugi. Zanim jednak do tego dojdzie konieczne jest zamknięcie bryły, czyli montaż bramy garażowej.

Po pierwsze: montaż bramy garażowej

brama garażowa płytki

W przypadku wyboru bramy garażowej automatycznej jej montaż należy powierzyć wykwalifikowanej ekipie. Także brama rolowana wymaga fachowego podejścia. Wszak musi być ona stabilnie zamontowana. Musi być zagwarantowane jej właściwe mocowanie, aby nie mogło dojść do jej samoistnego opuszczenia. Bramy automatyczne mogą być zwijane na prowadnicach umieszczonych pod sufitem garażu. Możliwe jest również wykonanie prowadnic na ścianie. Jednak drugie rozwiązanie nie jest polecane w przypadku średnich i małych garaży, gdyż zdecydowanie ogranicza przestrzeń. Jeśli masz dodatkowo zamiar montować półki na ścianach, to znacznie lepsze będzie otwieranie bramy w kierunku góra-dół. Każda brama otrzymuje gwarancję z której można skorzystać w razie awarii. Brama powinna być wyposażona również w możliwość tradycyjnego otwierania, co jest przydatne w sytuacji np. braku dostępu do energii elektrycznej. Tutaj można wykorzystać nowoczesne urządzenie w postaci skanera linii papilarnych.

Po drugie: wybór materiałów wykończeniowych

Kiedy już mamy zamontowaną bramę garażową ze wszelkimi jej funkcjonalnościami możemy przejść do wykończenia garażu wewnątrz. Zatem na samym początku musimy wybrać materiały wykończeniowe, czyli zdecydować jak garaż ma wyglądać. Oczywiście świetnym wyborem na podłogę, która jest tu najważniejszą są płyty techniczne. Mogą być to spieki kwarcowe lub gres techniczny, który jest znacznie grubszy od tego tradycyjnego, w związku z tym doskonale nadaje się tam, gdzie mają poruszać się i stać samochody. Przy wyborze płyt do wykończenia garażu trzeba bowiem zwrócić uwagę na ich odporność na substancje chemiczne, a także nasiąkanie wodą, ważna jest również łatwość czyszczenia. Wszystkie te cechy posiadają płytki techniczne. Na ściany warto wybrać farbę silikonową, która jest najbardziej odporna na uszkodzenia. Po części ściany można wykończyć również płytkami. Sprawdzi się gres, a także płytka klinkierowa, która nadaje się również do wykończenia podłogi. Na ścianach można zastosować również tynk dekoracyjny, co może być niejako kontynuacją wykończenia części elewacji, czyli cokołu, z tymże wewnątrz. Właściwości materiałów są jeszcze bardziej istotne wtedy, gdy garaż jest nieogrzewany.

Po trzecie: wykończenie ścian

Kiedy już masz wybrane materiały możesz przystąpić do wykończenia ścian. Zaczynasz rzecz jasna od sufitu. Zatem musisz pracę wykonywać przy zamkniętej bramie garażowej i posiadać przynajmniej prowizoryczne oświetlenie. Gipsowanie, a następnie nałożenie gładzi nie jest konieczne, ale niewątpliwie zwiększa trwałość wykończenia. Należy stosować farbę przeznaczoną do sufitów. Potem można przejść do malowania ścian. Tu sprawdzą się szerokie wałki do malowania. Potem należy przygotować zaprawę klejową bądź też tynk dekoracyjny, w zależności od tego czy część ścian chce się wykończyć w płytkach czy w tynku. Obydwa rozwiązania są funkcjonalne ze względu na to, że ściana jest w większym stopniu chroniona przed zanieczyszczeniami. Oczywiście wysokość montażu trzeba uzależnić od tego, gdzie i na jakiej wysokości będzie się później mocować półki.

Po czwarte: wykończenie połogi płytami technicznymi

płytki techniczne

Najbardziej newralgicznym i najważniejszym punktem wykończenia garażu, poza montażem bramy jest wykończenie podłogi. Tutaj najlepiej zastosować płytki techniczne, które bardzo łatwo się montuje przy użyciu zaprawy klejowej. Należy pamiętać, by w przypadku nieogrzewanych garaży stosować zaprawy mrozoodporne. Najlepiej wybierać taki rozmiar płyt technicznych, by w jak najmniejszym stopniu konieczne było ich przycinanie, co ułatwia i przyspiesza pracę. Należy pamiętać, że spieki kwarcowe muszą być przycięte u producenta, gdyż wymaga to zastosowania specjalistycznego sprzętu, przycinarek do cięcia na sucho i mokro. Samodzielna próba cięcia może skończyć się bowiem pęknięciem i uszkodzeniem płyty. W przypadku gresu technicznego, który występuje w znacznie mniejszym rozmiarze, a także jest grubszy możliwe jest samodzielne cięcie. Warto pamiętać, by zaprawę klejową nakładać zarówno na płytkę, jak i podłoże. Po przyklejeniu i przeschnięciu, najlepiej kolejnego dnia można zabrać się za fugowanie. Tu warto stosować fugi mrozoodporne, które są trwalsze w przypadku częstego kontaktu z wilgocią, czy błotem pośniegowym.

Po piąte: montaż dodatkowych półek

Na samym końcu jedyne co nam pozostanie to montaż opraw oświetleniowych, a także półek. Obecność półek w garażu jest często absolutnie niezbędna, ponieważ w domu często trudno znaleźć dobre miejsce do przechowywania narzędzi. Jeśli w garażu jest wystarczająco dużo miejsca można pokusić się jeszcze o blat roboczy. Dzięki temu wszelkie prace naprawcze będzie można wykonywać w komfortowych warunkach. W przypadku posiadania rowerów można postawić również na uchwyty ścienne, na których można je wieszać, co sprawia, że ich przechowywanie poza sezonem jest wygodniejsze.

Postępując krok po kroku można wykończyć garaż od A do Z. Dzięki temu samochód i inne pojazdy będą przechowywane w komfortowych warunkach, a garażu w bryle domu będzie prezentował się znacznie lepiej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij