Jak wykonać boniowanie elewacji w budynku z oknami narożnymi?

Niewątpliwie boniowanie jest sposobem dekorowania elewacji najbardziej rozpowszechnionym w XIX i na początku XX wieku. Kamienice ozdabiane specjalnymi rowkami tworzącymi trójwymiarowy efekt do dziś cieszą nasze oczy. Kiedyś wykonywano je w kamieniu, poprzez obróbkę takich okładzin. Obecnie stosowane są inne metody. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób wykonać boniowanie elewacji w budynku z oknami narożnymi.

Po pierwsze: wybór metody

Boniowanie można wykonać w warstwie ocieplenia lub na murze i tutaj oczywiście używa się innych technik. Wykonanie boni w miejscach, gdzie znajdują się okna narożne może nastręczać wielu problemów. Konieczne jest wykonanie rowków, a właściwie wycięć w warstwie ocieplenia. Takie wycięcia można wykonywać zarówno w styropianie, jak i wełnie mineralnej. Warto jednak pamiętać o tym, że praca z wełną do czystych nie należy, gdyż przy wycinaniu wydziela się dużo pyłu. Najprostszym sposobem na wykonanie boni na elewacji jest skorzystanie z gotowych kształtek styropianowych wzmacnianych żywicą epoksydową i takie jest najbardziej polecane w przypadku budynków z oknami narożnymi. Jeśli chce się postawić na eklektyzm, a budynek ma bardziej nowoczesną bryłę można wybrać również pseudoboniowanie. To po prostu wykorzystanie tynku w dwóch kontrastujących kolorach bądź też malowanie na tynku farbą elewacyjną.

Po drugie: przygotowanie do pracy, czyli zgromadzenie odpowiednich narzędzi i akcesoriów

Niezależnie czy wykonujesz bonie metodą tradycyjną, czy też korzystasz z gotowych kształtek, musisz zainwestować w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Do wycinania rowków w styropianie używa się wycinarki. Nie trzeba jej kupować można także wypożyczyć. Z kolei do wycinania w wełnie mineralnej konieczna będzie frezarka. Porzebna będzie również siatka z włóknem szklanym. W przypadku boni przyklejanych poza owym produktem konieczne jest także przygotowanie odpowiedniego spoiwa, czyli kleju do sztukaterii dekoracyjnej. Z wykonaniem boni w taki sposób poradzi sobie nawet laik. Jeśli chodzi o pseudoboniowanie to należy utworzyć liniową przerwę w strukturze tynku. Potrzebna będzie taśma malarska, tynk, a także farba elewacyjna, najlepiej wybrać jak najbardziej odporną na czynniki zewnętrzne, czyli lateksową przeznaczoną na elewację.

Po trzecie: montaż na budynku lub malowanie pseudoboni z użyciem podnośnika

Jeśli budynek jest kilkukondygnacyjny to wykonanie boni wymaga zastosowania rusztowania, ale dobrze sprawdzi się również podnośnik nożycowy z koszem. Drugi sposób zapewnia szybsze wykonanie pracy. Podobnie jak w przypadku narzędzi nie trzeba go kupować. Warszawa jest miastem, gdzie znajdziesz szeroki wybór takich urządzeń na wynajem. Tu polecamy zwłaszcza firmę Bozer, która ma duże doświadczenie i doskonałe opinie.

Po czwarte: wykonanie tradycyjnego boniowania krok po kroku

Jeśli bonie nie mają znajdować się tylko z boku budynku, ale również na jego fasadzie możesz wykorzystać tradycyjny sposób. Konieczna jest precyzja, a także odpowiednie związanie tynku. Na samym początku trzeba wykonać nacięcia w warstwie ocieplenia. Tutaj trzeba uważać, aby nie były zbyt głębokie, by nie powstały z tego powodu mostki termiczne. Można również przykleić odpowiednio przycięte warstwy izolacji na warstwę podstawową i ten sposób wydaje się korzystniejszy z punktu widzenia inwestora, który chce uniknąć ewentualnych nieszczelności. Bruzdy wycięte w materiale ociepleniowym muszą być wykończone siatką, a następnie tynkiem lub odpowiednim profilem. Trzeba tutaj zaznaczyć, że bonie są elementem dekoracyjnym bardzo subtelnym. Ich szerokość wynosi od dwóch do pięciu centymetrów, a głębokość do dwóch centymetrów. Taki sposób boniowania sprawdza się w przypadku najczęściej stosowanego tynku cienkowarstwowego.

Niewątpliwie już samo zastosowanie okien narożnych w budynku jest ciekawym i nietuzinkowym rozwiązaniem, a dodatkowe podkreślenie ich poprzez boniowanie sprawia, że elewacja zyskuje jeszcze bardziej dekoracyjny charakter. Taki sposób ozdabiania elewacji sprawdza się zarówno w przypadku budynków nowoczesnych, jak i klasycznych, stylizowanych na XIX-wieczne kamienice.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij