Jak spędzać czas w rodzinnym gronie

Jak spędzać czas w rodzinnym gronie?

Jeśli pogoda nie dopisuje i trzeba zostać w domu, warto wykorzystać ten czas na pomoc dzieciom w nauce. Poza tym świetnym zajęciem jest wspólne układanie puzzli, majsterkowanie, czy wykonywanie prac plastycznych. Ogromną frajdę sprawi na pewno dzieciom wspólnie pieczenie ciasta lub gotowanie czegokolwiek. Tego typu zajęcia dają możliwość zbliżenia się do siebie, rozmowy i zacieśniania rodzinnych więzów.Może się wydawać, że spędzanie czasu w rodzinnym gronie jest czymś naturalnym i osoby mieszkające wspólnie pod jednym dachem nie powinny mieć z tym trudności. Niestety, okazuje się, że coraz większa ilość rodziców pracuje tak długo, że nie ma czasu nawet na spędzenie ze swoimi dziećmi wieczorów. Gdy więzy rodzinne się rozluźniają, coraz trudniej jest nam wymyślić, jak można by zagospodarować taki wspólny czas. Co zatem możemy zrobić, aby wygospodarować dla dzieci przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia i co wtedy z nimi robić?

Jak wygląda współczesna rodzina?

Wyniki przeprowadzanych badań są co najmniej alarmujące. Więzy rodzinne są coraz słabsze, dorośli nie mają czasu ani siły na spędzanie przynajmniej części dnia ze swoimi dziećmi. Okazuje się, że 50% dzieci w wieku szkolnym nie je z rodzicami niedzielnych obiadów, blisko 70% nie jest przez nich przytulana, a nawet co trzecie dziecko nie spędza z rodzicami nawet wieczorów. Winą za taki stan rzeczy obarcza się przede wszystkim długą pracę, która często wykracza poza normy ośmiu godzin na dobę.

Mając przed oczami taki obraz współczesnej rodziny, warto sobie przypomnieć, czym ona w ogóle jest. Co to jest rodzina wyjaśnia serwis rodzinarodzinie.pl/co-to-jest-rodzina i choć istnieje wiele czynników różnicujących poszczególne rodziny, to jedno jest wspólne – członkowie tej grupy opiekują się sobą i okazują sobie wzajemnie troskę. To, jakie relacje panują w naszej rodzinie, wpływa na całe nasze późniejsze życie. Dlatego tak ważne jest, by umieć znaleźć dla siebie czas, a jeśli do tego potrafimy spędzać ten czas kreatywnie, to jest to najlepszy sposób na zadbanie o swoich bliskich.

Jak znaleźć czas dla rodziny?

Na pewno nie jest to zadanie proste, jednak warto spróbować. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować swój dzień i wyłapać, jakie czynności nic nie wnoszą, a jednocześnie zajmują nam czas. Być może codziennie po pracy robimy zakupy, co wiąże się ze staniem w kolejkach i korkach. Zastanówmy się, ile czasu zabiera nam codzienne przygotowywanie posiłków i czy nie dałoby się gotować np. tego samego dania na dwa dni. Nie ulega wątpliwości, że poświęcenie godziny w tygodniu na zaplanowanie posiłków, a potem zrobienie jednych dużych zakupów pomoże nam zaoszczędzić kilka godzin w ciągu całego tygodnia.

Jak spędzić wolny czas z rodziną

Kiedy już uda nam się zapanować nad codziennymi obowiązkami w taki sposób, żeby wygospodarować jak najwięcej czasu dla swojej rodziny, może się okazać, że początkowo nie będziemy wiedzieć jak go wykorzystać. Nie jest to jednak powód do zmartwień, mamy kilka świetnych pomysłów.

Może to zabrzmieć mało spektakularnie, ale jednym z najprostszych i jednocześnie bardzo dobrych sposobów na wspólne spędzenie popołudnia jest pójście na spacer. Jeśli w okolicy znajduje się las lub park, warto się tam wybrać, po drodze po prostu rozmawiając ze sobą. Świetnym pomysłem jest także krótka wycieczka rowerowa, czy wyjście na rolki.

Jeśli pogoda nie dopisuje i trzeba zostać w domu, warto wykorzystać ten czas na pomoc dzieciom w nauce. Poza tym świetnym zajęciem jest wspólne układanie puzzli, majsterkowanie, czy wykonywanie prac plastycznych. Ogromną frajdę sprawi na pewno dzieciom wspólnie pieczenie ciasta lub gotowanie czegokolwiek. Tego typu zajęcia dają możliwość zbliżenia się do siebie, rozmowy i zacieśniania rodzinnych więzów.


                          

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij