Jak dobrać moc i rodzaj żarówek do określonego pomieszczenia

Jak dobrać moc i rodzaj żarówek do określonego pomieszczenia?

Nie jest tajemnicą, że dobór odpowiednich żarówek może zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia, podkreślić aranżację, bądź rzucić na nią zupełnie nowe światło. Inne oświetlenie potrzebne jest do kuchni, inne do łazienki, a jeszcze inne do salonu czy sypialni. Liczy się tu nie tylko kubatura pomieszczenia, ale i jego przeznaczenie. Zatem, jak dobrać moc i rodzaj żarówek?

Żarówki led – najlepszy wybór i największa różnorodność

Żarówki led to najlepszy zamiennik tradycyjnych żarówek wolframowych, które zostały już wycofane z rynku. Są wydajniejsze od świetlówek i halogenów. Występują we wszystkich rodzajach trzonków. Większość modeli dostosowana jest do tradycyjnego napięcia 230 V, jednak są i takie, które działają przy mocy znamionowej 12 V i użyciu transformatora. Do tego dochodzi jeszcze różnorodność kształtów i temperatury barwowej, a także samej kolorystyki oświetlenia, dzięki dobraniu odpowiednich diod. W ten sposób fundujemy sobie oświetlenie, które jest najbardziej wydajne, nawet 10 razy bardziej niż zwykła żarówka, zatem mimo wyższej ceny w ostatecznym rozrachunku oszczędzamy. Największy wybór żarówek w najlepszych cenach znajdziemy w sklepach internetowych (link do sklepu z żarówkami led).

Jak dobrać moc żarówek do kuchni i łazienki?

żarówki led

Zarówno w kuchni, jak i w łazience występują strefy robocze i one powinny być jak najlepiej oświetlone punktowo. Tu sprawdzają się żarówki led rozpraszające światło w niewielkim stopniu. Sprawdzą się do kinkietów przy lustrze nie powodując powstawania refleksów i cieni, jeśli umieści się je po dwóch stronach lustra. Najmocniejsze powinno być tu główne źródło światła, jednak w małej łazience nie jest konieczne bardzo mocne światło i można wykorzystać żarówki odpowiadające mocy 60 a nawet 40 W. Liczy się tu ilość lumenów, które odpowiadają strumieniowi światła, jaki wytwarza żarówka przy określonej mocy. Żarówka led potrzebuje znacznie mniej mocy, by wytworzyć podobny strumień światła do tradycyjnej żarówki. Zatem 60 Watowej, standardowej żarówce, odpowiada LED o mocy 8 W. Punktowe oświetlenie w łazience może mieć moc w granicach 25-40 W. Wszak łazienka to miejsce, gdzie chcemy się zrelaksować, także odpowiednie oświetlenie jest potrzebne jedynie przy lustrze, czy w miejscu, gdzie korzysta się ze sprzętu AGD, takiego jak pralka czy wirówka. W łazience można wykonać także sufit podwieszany. Trzeba też pamiętać, by źródła światła i przede wszystkim oprawy były bryzgoszczelne i zapewniały bezpieczeństwo i ergonomię. W kuchni należy dobrze oświetlić strefę roboczą. Tu sprawdzają się żarówki led, a wokół szafek także taśmy LED. W kuchni podobnie jak w łazience główne źródło światła powinno mieć moc 40-60 W. Jeśli wykorzystamy zaledwie jedną taką żarówkę zyskamy oświetlenie nastrojowe, przy dwóch jasne, natomiast wybierając trzy 60 W żarówki zyska się oświetlenie bardzo jasne, w przypadku pomieszczenia o wielkości 6 m2.

Jak dobrać moc żarówek do salonu i sypialni?

W salonie i sypialni stosujemy zasadniczo dwa lub trzy typy oświetlenia. Oczywiście w obydwu musi znaleźć się oświetlenie główne, a także punktowe. Można pokusić się jeszcze o oświetlenie dekoracyjne. W salonie nie potrzeba bardzo mocnego oświetlenia, zwłaszcza, jeśli dzielimy je na strefy. Wtedy oświetlamy np. strefę rozrywki czy strefę jadalnianą. W tej pierwszej oświetlenie może być bardziej subtelne, punktowo skierowane np. na stolik kawowy i delikatnie rozproszone po tej strefie. Osobno można oświetlić stół, jeśli salon połączony jest z jadalnią. Na dużej przestrzeni około 30 m2 potrzebne jest 700 W do uzyskania bardzo jasnego oświetlenia i w opozycji ok. 280 W do stworzenia nastrojowego. Zatem trzeba umiejętnie dobierać źródła światła do poszczególnych stref w zależności od ich przeznaczenia. W sypialni oświetlenie główne nie musi być mocne. Tutaj można zastosować nawet takie podobne do tego w kuchni czy łazience, można oczywiście pokusić się o nieco większą wartość w granicach 75W. Warto wybrać także kinkiety o mocy 15 do 25W, a także lampki nocne o mocy ok 10 W. W ten sposób zyskuje się funkcjonalne oświetlenie z którego można korzystać w zależności od potrzeb.

Jaką barwę i rodzaj żarówek led wybrać do określonych pomieszczeń?

Tam, gdzie stosuje się sufity podwieszane najlepiej sprawdzają się zamienniki halogenów, czyli żarówki led MR16 lub GU10 dopasowane do opraw. Do żyrandoli czy kinkietów, które często wybiera się do salonu doskonale sprawdzają się świeczki led, oczywiście trzeba tu zwrócić uwagę na rodzaj gwintu. Z kolei do lamp wiszących np. w sypialni świetne są żarówki glob, a także te przypominające tradycyjne żarówki wolframowe. Nie tylko rodzaj i moc żarówki jest ważny, ale również jej temperatura barwowa. Tam, gdzie wykonuje się obowiązki zawodowe, świetnie sprawdza się bardziej zimne bądź neutralne oświetlenie, ok. 3500 K, natomiast w miejscach, gdzie mamy zamiar zażyć odrobinę relaksu wartości temperatury barwowej odpowiadające wschodowi i zachodowi słońca, czyli ok. 3000 K.

Dobór odpowiednich żarówek i ich mocy pozwala w pełni korzystać z funkcjonalności danego pomieszczenia. Warto korzystać z najbardziej różnorodnych źródeł światła led.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij