Co to jest zdolność kredytowa Czy można poprawić zdolność kredytową Jak obliczyć zdolność kredytową

Co to jest zdolność kredytowa? Czy można poprawić zdolność kredytową? Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to pojęcie, które zna praktycznie każdy z nas. Każdy bank i zdecydowana większość firm pozabankowych dokonuje weryfikacji swoich klientów pod kątem ich wiarygodności. Warto wiedzieć, czym jest zdolność kredytowa, co na nią wpływa, jak można ją poprawić oraz jak ją obliczyć.

Czym jest zdolność kredytowa?

Sprawdzanie zdolności kredytowej klientów jest standardowym działaniem instytucji finansowych. Chodzi tu przede wszystkim o zweryfikowanie, czy kredytobiorca będzie zdolny do spłaty zaciągniętego zobowiązania razem z odsetkami. Innymi słowy, oblicza się wysokość kwoty mieszczącej się w realnych możliwościach klienta. Jest to rzecz jasna zabezpieczenie dla banku, który stara się zminimalizować ryzyko nierzetelności ze strony kredytobiorców. Należy przy tym pamiętać, że to, jak dużą ma się zdolność kredytową, będzie zależało od kilku czynników.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Obliczaniem zdolności kredytowej zajmują się banki, ale zanim się do nich pójdzie, można też samodzielnie rozeznać się na ten temat. Nie jest to też wcale takie trudne i wystarczy zestawić ze sobą kilka podstawowych danych. Swoją zdolność kredytową obliczysz z poradnikiem na https://kredytus.pl, z którego możesz się dowiedzieć o przydatnych w tym celu kalkulatorach. Są one powszechnie dostępne w sieci i po wpisaniu w nie odpowiednich informacji, wyliczana jest maksymalna kwota, o którą możesz się ubiegać w banku. Oczywiście są to obliczenia bardzo uogólnione, ponieważ nie uwzględniają wszystkich procedur bankowych, dają jednak pewne pojęcie.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Każdy bank i instytucja finansowa wyznacza własne reguły związane z obliczaniem zdolności kredytowej klienta. Najczęściej brane są pod uwagę takie kwestie jak wiek, miejsce pracy, wysokość płacy, rodzaj umowy, wysokość finansowania, o które się ubiega oraz czas kredytowania. Dodatkowo w przypadku banków, najczęściej sprawdzana jest także historia w BIK i to, czy w przeszłości klient regularnie spłacał inne zadłużenia, a także, czy posiada aktualnie inne zobowiązania. Ubiegając się choćby o kredyt hipoteczny, zostanie sprawdzona także liczba osób w rodzinie, stan cywilny czy stałe miesięczne wydatki. To ważne, ponieważ w ten sposób wiadome jest, czy jesteś osobą rzetelną i wiarygodną i czy naprawdę stać cię na wzięcie kredytu.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Często pojawiającym się problemem przy ubieganiu się o kredyt w banku jest właśnie niewystarczająco wysoka zdolność kredytowa. Można ją poprawić na kilka sposobów, do których zalicza się choćby zmianę zatrudnienia, formy umowy czy awans pozwalający na wyższe zarobki i większą stabilność. Warto też postarać się o dobrą historię w BIK, spłacając wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania regularnie, a jeżeli jeszcze jakieś posiadamy, warto przed pójściem do banku uregulować tę kwestię i jak najszybciej się ich pozbyć. Dobrze też zrezygnować z kart kredytowych i innych form zapożyczeń. Najlepiej, jeżeli zbuduje się pozytywną historię kredytową, co znacząco zwiększy twoje szanse.

Przeanalizuj swoje finanse i sprawdź, gdzie najwięcej ucieka ci pieniędzy i dopilnuj, by to zmienić. Jeżeli masz inne zobowiązania, których siłą rzeczy nie jesteś w stanie spłacić wcześniej, postaraj się je skonsolidować. Jeden kredyt z mniejszą ratą może ułatwić sprawę. Warto też postarać się o zgromadzenie jakichś oszczędności, które pozwolą za mniejszenie kwoty kredytu potrzebnego do wzięcia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij