Formy zabezpieczenia skarp. Co warto wybrać

Formy zabezpieczenia skarp. Co warto wybrać?

Skarpy zarówno te znajdujące się przy drogach, jak i budynkach mieszkalnych, a także te, na których zbudowana jest infrastruktura kolejowa powinny być odpowiednio zabezpieczone przed osuwaniem się ziemi, kamieni, piasku i innych sypkich materiałów. Dlatego należy wybrać odpowiednią metodą. Jedną z nich jest stosowanie elki betonowej.

Zabezpieczenie skarp – konstrukcje gabionowe

W przypadku skarp istnieje duże niebezpieczeństwo ich osunięcia, co stanowi zagrożenie dla osób i mienia. Doskonałym wyborem są z pewnością konstrukcje gabionowe. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości koszów gabionowych, które powinny zostać wypełnione odpowiednim materiałem skalnym, co stanowi niewątpliwie bardzo dobre zabezpieczenie. Tutaj warto wiedzieć, że gabiony mogą być posadowione równo z podstawą skarpy. Nie występuje także konieczność ich zagłębiania. Nie są także wrażliwe na niskie temperatury i nie powodują odkształcania się konstrukcji, nawet w przypadku przymarzniętego gruntu. Oczywiście wśród kolejnych zalet warto także wymienić, że ich konstrukcja pozwala na swobodny przepływ wody. Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu drenażu. Także żywotność jest bardzo duża i może wynosić nawet 50 lat, przy czym ten materiał nie wymaga jakiejkolwiek konserwacji. Jedynym minusem może być czasochłonne wykonanie całej konstrukcji. Warto jednak podkreślić, że zwarta struktura jest również dźwiękoszczelna, zatem skutecznie tłumi większy hałas.

Elki betonowe – idealny materiał do zabezpieczenia skarp

zabezpieczenie skarpyJednym z materiałem, który jest najtrwalszy i niewątpliwie najbardziej odporny na uszkodzenia jest beton. Elki betonowe są niezwykle skuteczne. Każda elka betonowa powinna być posadowiona głęboko w gruncie, najlepiej poniżej strefy przemarzania. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nie będzie pękać ani się odkształcać. Taki materiał niewątpliwie sprawdzi się nawet na bardzo trudnym terenie i pod wpływem nacisku także nie ulegnie zniszczeniu. Należy jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że elki betonowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także wysoką i niską temperaturę. Nie ulegają też jakiejkolwiek formie korozji. Należy także docenić właściwości ogniochronne elki betonowej, gdyż może stanowić świetną barierę w razie rozprzestrzeniającego się ognia. Cena elek betonowych jest bardzo korzystna, biorąc pod uwagę, jak trwałe i efektywne zabezpieczenie stanowią.

Gosiatka do zabezpieczenia hałd i skarp poprzemysłowych

Niejednorodność ośrodków gruntowo-skalnych sprawia, że niezbędne są odpowiednie zabezpieczenia, tym bardziej, że do osuwisk może dojść pod wpływem nasiąknięcia gruntu czy zniszczenia jego struktury. W przypadku niewielkich osuwisk można zastosować geosiatkę do podłoża. Dobrze sprawdza się do rekultywacji terenów poprzemysłowych i zagospodarowania i zazielenienia hałd. Tutaj należy pamiętać, że sama siatka może nie wykazywać tak dużej skuteczności, dlatego konieczne jest stosowanie także zabudowy biologicznej. Poza klasycznym obsiewem trawą, najlepiej dokonać także hydroobsiewu, np. perzem. Warto także posadzić krzewy o mocnym systemie korzeniowym. Dodatkowo należy zastosować geosyntetyki bądź też środki stabilizujące. Tylko w ten sposób znacząco zwiększa się bezpieczeństwo. Jeżeli teren nadal nie jest odpowiednio zabezpieczony, można zastosować jeszcze ażurowe płyty betonowe, które koniecznie trzeba wypełnić gruntem.

Konstrukcje odwadniające – kiedy potrzebne jest ich stosowanie?

Czasami sama siatka oraz rośliny mogą nie być wystarczające, gdyż siła zsuwająca jest większa niż zapora. W takiej sytuacji należy zastosować ostrógi drenujące. Najlepiej, aby były one wypełnione materiałem kamiennym. Dzięki temu chronią przed kolmatacją. Bardzo ważny jest także sam ich rozstaw, przy czym należy pamiętać, że nie może on przekraczać wysokości skarpy. Przypory z narzutu kamiennego czy też żwiru mają właściwości filtracyjne, a jednocześnie zapobiegają tworzeniu się osuwisk. Jednak najbardziej skuteczne są jeżeli zastosuje się pełny system odwodnienia.

Obecnie trudne grunty czy osuwiska nie są przeszkodą, nawet jeżeli znajdują się blisko autostrady czy drogi miejskiej. Oczywiście wtedy konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, gdyż tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo użytkowania wszystkim korzystającym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij