Bankowość mobilna a bankowość internetowa – czym są i czym się różnią?

Czy wiesz, czym jest bankowość internetowa i czym różni się od bankowości mobilnej? A może coś je łączy? Zapraszamy do lektury, by poznać odpowiedzi na te, a także inne pytania.

Nowoczesna bankowość dla każdego z nas

Nie da się ukryć, że otaczająca nas rzeczywistość zmienia się bardzo szybko i na absolutnie każdym polu. Wystarczy spojrzeć na smartfony, nowoczesne samochody i komputery czy chociażby to, jak wiele spraw i sprawunków możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Tego typu zmiany, które w ogromnej mierze wynikają z rozwoju technologii, nie omijają oczywiście szeroko rozumianego sektora bankowego. Jeszcze nie tak dawno, bo kilkanaście lat temu, aby zlecić przelew pieniężny czy zaciągnąć pożyczkę, konieczna była wizyta w jednym z oddziałów banku. Nierzadko wiązało się to z odstaniem w długiej kolejce. Dziś natomiast coraz więcej osób wybiera drogę znacznie prostszą, wygodniejszą i przyjemniejszą – a pozwala na to właśnie bankowość internetowa, a także bankowość mobilna.

Wbrew pozorom system bankowości internetowej oraz bankowość mobilna to nie to samo – choć oba narzędzia mają zasadniczo taki sam cel powstania i istnienia. Chodzi tu oczywiście o ułatwienie klientom banków wykonywanie rozmaitych czynności i procedur w związku ze swoimi finansami. Co więcej, zarówno za pomocą bankowości internetowej, jak i bankowości mobilnej jako klient banku możesz oszczędzić czas, a nierzadko także pieniądze. Gwoli ścisłości trzeba jednak pamiętać, że bankowość internetowa oraz bankowość mobilna to dwa różne instrumenty bankowe.

Bankowość internetowa

Zacznijmy zatem od początku, czyli od bankowości internetowej. To nic innego jak szeroki dostęp do Twojego konta bankowego lub innych usług za pośrednictwem sieci. W praktyce oznacza to zatem, że możesz zalogować się na swoje konto z dowolnego urządzenia, które ma dostęp do internetu – np. z komputera, laptopa, tabletu czy oczywiście smartfona. Jedyne, co musisz zrobić, to wejść na stronę internetową swoje banku i w odpowiednich polach wpisać wybrany przez siebie login oraz hasło. Bankowość internetowa co do zasady zapewnia mniej więcej tę samą funkcjonalność, co wizyta w oddziale banku. Dokładny zasób usług zależny jest rzecz jasna od warunków zapewnianych przez dany bank czy Twoich potrzeb – np. ubieganie się o kredyt hipoteczny zawsze związane jest z wizytą w banku, gdyż instytucja ta wymaga złożenia odpowiednich dokumentów.

Czym jest bankowość mobilna?

Bankowość mobilna jest nierozerwalnie związana z bankowością internetową, jest poniekąd jej rozwinięciem i następstwem. Sama w sobie bankowość mobilna została stworzona po to, aby w jeszcze większym stopniu ułatwić korzystanie z wszelkich usług bankowych. Aby uzyskać do niej dostęp, konieczne jest pobranie stosownej aplikacji Twojego banku np. na smartfona. Zresztą już sama nazwa „bankowość mobilna” wskazuje, że jest ona „mobilna”, zatem możesz z niej korzystać w różnorodnych miejscach. Ujmując nieco inaczej, można również stwierdzić, że dzięki bankowości mobilnej swój bank masz zawsze przy sobie. Ponownie także możliwości aplikacji mobilnej banków zależą do samego banku. Funkcjonalność może być bardzo zróżnicowana, jednak zawsze główną ideą jest ułatwienie i przyspieszenie korzystania z usług, których najbardziej potrzebujesz. Co więcej, mobilna aplikacja ułatwia kontakt i to w obie strony – Ty szybciej otrzymasz niezbędne informacje ze strony banku, szybciej również skontaktujesz się z pracownikami banku. W pewnym sensie różnica między bankowością internetową oraz mobilną jest bardzo subtelna, a bankowość mobilna nie mogłaby istnieć bez bankowości internetowej. Obie jednak mają ten sam cel – ułatwić Ci korzystanie z usług banku.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  • https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/bankowosc-mobilna-jak-bezpiecznie-z-niej-korzystac
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/bankowosc-mobilna-czyli-smartfon-zamiast,11,0,2442507

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij