5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze szafy na wymiar

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze szafy na wymiar

Jednym z najważniejszych mebli w mieszkaniu jest szafa, wszak to ona może pomieścić wszystkie nasze rzeczy, te potrzebne na co dzień i te przydatne od czasu do czasu. Jest wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy jej wyborze. Dziś przedstawimy te, które są istotne w przypadku wyboru szaf na zamówienie pod konkretny wymiar.

Po pierwsze: kubatura wnętrza, czyli dostępne miejsce na szafę

szafaDecydując się na szafy na zamówienie, musisz najpierw wziąć pod uwagę to, gdzie mają stanąć. Jeśli jest to poddasze z dużymi skosami, to ten fragment przestrzeni możesz wykorzystać na szafę ze skosem postawioną z jednej i drugiej strony. Niewątpliwie skos ogranicza nieco ergonomię, dlatego zamiast tradycyjnie otwieranej szafy można zdecydować się na projekt takiej, która przypomina szafkę cargo, to znaczy posiada dwa wysuwane fronty, na których z jednej strony mogą być zamontowane półki, a z drugie drążek. W takiej sytuacji również przestrzeń ze skosami może być odpowiednio wykorzystana. W przedpokoju z kolei można zdecydować się na wysokie szafy, sięgające niemal pod sam sufit. Dzięki temu będzie można pomieścić w nich wszystkie rzeczy więcej. O dostęp do rzeczy położonych wyżej nie trzeba się martwić, a to za sprawą pewnego mechanizmu, o którym powiemy nieco później.

Po drugie: rodzaj mechanizmu otwierania

Wybierając szafy na zamówienie ma się ten komfort, że wszystkie elementy, oczywiście w ramach dostępnych technologii, można wykonać według własnego pomysłu. Dotyczy to również mechanizmu otwierania szafy. Zasadniczo można zdecydować się na przesuwny, który sprawdzi się w małych sypialniach, przedpokojach czy salonach, jak również uchylny, czyli tradycyjną szafę z jednymi drzwiami lub dwoma bądź kilkoma rozwieranymi skrzydłami. Jednak jest jeszcze jedna ciekawa możliwość, a mianowicie drzwi harmonijkowe. W takim przypadku również nie potrzeba wiele przestrzeni użytkowej, by zapewnić ergonomię takiego mebla.

Po trzecie: design frontu szafy i korpusów

dopasowana szafaJeśli mamy już kształt szafy i wybrany mechanizm, to istotny jest przede wszystkim dobór materiałów na fronty i korpusy. Oczywiście najbardziej popularna w przypadku szaf wolnostojących jest płyta meblowa. Z kolei w szafy wnękowe najczęściej zamykane są drzwiami przesuwnymi z wypełnieniem ze szkła lacobel albo tworzywa drewnopodobnego. W przypadku szaf przesuwnych ze szkłem może być to tradycyjne lustro, a także płyta meblowa, jednak również cała powierzchnia może być wykonana ze wzmocnionego szkła z naniesioną wybraną grafiką. Korpusy szaf wolnostojących na zamówienie mogą tworzyć monochromatyczną całość z frontami, albo stanowić dla nich kontrast.

Po czwarte: podział w szafie na półki i drążki

Najbardziej istotny w szafie jest podział na półki i drążki. Możliwość samodzielnego zaprojektowania tej przestrzeni sprawia, że wykorzysta się każdy centymetr kwadratowy, a tym samym nie będzie problemu, że rzeczy w szafie się nie mieszczą. Istotne znaczenie ma już samo ustawienie prowadnic w przypadku szaf przesuwnych. W modelach składanych i gotowych często jest tak, że znajduje się ona zbyt blisko z jednej strony, przez co zamknięcie szafy bez przycięcia ubrań znajdujących się na drążku nie jest możliwe, a przy wypełnionej szafie powoduje częściowe zgniecenie rzeczy. Szafa na zamówienie może być zaprojektowana w taki sposób, że przestrzeń zostanie zachowana. Można w niej wykorzystać dwa drążki, same półki albo połączenie obydwu rozwiązań, w zależności od potrzeb. Istotne znaczenie mają również półki specjalne…

Po piąte: dodatkowe elementy, które zwiększają ergonomię

Są takie elementy, których nie znajdzie się w szafach dostępnych w regularnej sprzedaży, ale już w szafach na wymiar jak najbardziej. Mowa tu o pantografach. To nic innego jak drążek wyposażony w specjalne ramię. Po jego pociągnięciu mechanizm zostaje wysunięty i drążek opuszczony do wygodnej dla użytkownika wysokości, umożliwiającej zdjęcie rzeczy. Wykorzystywany jest w wysokich szafach, które mają wysokość 2 metry czy ponad 2 metry. Dzięki takiemu mechanizmowi przestrzeń pod wysoko ustawionym drążkiem może być jeszcze wykorzystana na półki, np. wysuwane. Warto również zdecydować się na półki specjalne, np. takie wykonane z metalu. Wysuwana półka na buty z możliwością ich pionowego ustawienia, dzięki któremu są bardziej widoczne albo taka na biżuterię czy dodatki – w zależności od potrzeb, wybierzesz najlepsze rozwiązanie.

Już wiesz co jest istotne w przypadku szaf na zamówienie. Na sam koniec warto jeszcze dodać, że przyda się mechanizm cichego domykania, zwłaszcza w sypialni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij