5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze szafy na wymiar

0
43

Jednym z najważniejszych mebli w mieszkaniu jest szafa, wszak to ona może pomieścić wszystkie nasze rzeczy, te potrzebne na co dzień i te przydatne od czasu do czasu. Jest wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy jej wyborze. Dziś przedstawimy te, które są istotne w przypadku wyboru szaf na zamówienie pod konkretny wymiar.

Po pierwsze: kubatura wnętrza, czyli dostępne miejsce na szafę

szafaDecydując się na szafy na zamówienie, musisz najpierw wziąć pod uwagę to, gdzie mają stanąć. Jeśli jest to poddasze z dużymi skosami, to ten fragment przestrzeni możesz wykorzystać na szafę ze skosem postawioną z jednej i drugiej strony. Niewątpliwie skos ogranicza nieco ergonomię, dlatego zamiast tradycyjnie otwieranej szafy można zdecydować się na projekt takiej, która przypomina szafkę cargo, to znaczy posiada dwa wysuwane fronty, na których z jednej strony mogą być zamontowane półki, a z drugie drążek. W takiej sytuacji również przestrzeń ze skosami może być odpowiednio wykorzystana. W przedpokoju z kolei można zdecydować się na wysokie szafy, sięgające niemal pod sam sufit. Dzięki temu będzie można pomieścić w nich wszystkie rzeczy więcej. O dostęp do rzeczy położonych wyżej nie trzeba się martwić, a to za sprawą pewnego mechanizmu, o którym powiemy nieco później.

Po drugie: rodzaj mechanizmu otwierania

Wybierając szafy na zamówienie ma się ten komfort, że wszystkie elementy, oczywiście w ramach dostępnych technologii, można wykonać według własnego pomysłu. Dotyczy to również mechanizmu otwierania szafy. Zasadniczo można zdecydować się na przesuwny, który sprawdzi się w małych sypialniach, przedpokojach czy salonach, jak również uchylny, czyli tradycyjną szafę z jednymi drzwiami lub dwoma bądź kilkoma rozwieranymi skrzydłami. Jednak jest jeszcze jedna ciekawa możliwość, a mianowicie drzwi harmonijkowe. W takim przypadku również nie potrzeba wiele przestrzeni użytkowej, by zapewnić ergonomię takiego mebla.

Po trzecie: design frontu szafy i korpusów

dopasowana szafaJeśli mamy już kształt szafy i wybrany mechanizm, to istotny jest przede wszystkim dobór materiałów na fronty i korpusy. Oczywiście najbardziej popularna w przypadku szaf wolnostojących jest płyta meblowa. Z kolei w szafy wnękowe najczęściej zamykane są drzwiami przesuwnymi z wypełnieniem ze szkła lacobel albo tworzywa drewnopodobnego. W przypadku szaf przesuwnych ze szkłem może być to tradycyjne lustro, a także płyta meblowa, jednak również cała powierzchnia może być wykonana ze wzmocnionego szkła z naniesioną wybraną grafiką. Korpusy szaf wolnostojących na zamówienie mogą tworzyć monochromatyczną całość z frontami, albo stanowić dla nich kontrast.

Po czwarte: podział w szafie na półki i drążki

Najbardziej istotny w szafie jest podział na półki i drążki. Możliwość samodzielnego zaprojektowania tej przestrzeni sprawia, że wykorzysta się każdy centymetr kwadratowy, a tym samym nie będzie problemu, że rzeczy w szafie się nie mieszczą. Istotne znaczenie ma już samo ustawienie prowadnic w przypadku szaf przesuwnych. W modelach składanych i gotowych często jest tak, że znajduje się ona zbyt blisko z jednej strony, przez co zamknięcie szafy bez przycięcia ubrań znajdujących się na drążku nie jest możliwe, a przy wypełnionej szafie powoduje częściowe zgniecenie rzeczy. Szafa na zamówienie może być zaprojektowana w taki sposób, że przestrzeń zostanie zachowana. Można w niej wykorzystać dwa drążki, same półki albo połączenie obydwu rozwiązań, w zależności od potrzeb. Istotne znaczenie mają również półki specjalne…

Po piąte: dodatkowe elementy, które zwiększają ergonomię

Są takie elementy, których nie znajdzie się w szafach dostępnych w regularnej sprzedaży, ale już w szafach na wymiar jak najbardziej. Mowa tu o pantografach. To nic innego jak drążek wyposażony w specjalne ramię. Po jego pociągnięciu mechanizm zostaje wysunięty i drążek opuszczony do wygodnej dla użytkownika wysokości, umożliwiającej zdjęcie rzeczy. Wykorzystywany jest w wysokich szafach, które mają wysokość 2 metry czy ponad 2 metry. Dzięki takiemu mechanizmowi przestrzeń pod wysoko ustawionym drążkiem może być jeszcze wykorzystana na półki, np. wysuwane. Warto również zdecydować się na półki specjalne, np. takie wykonane z metalu. Wysuwana półka na buty z możliwością ich pionowego ustawienia, dzięki któremu są bardziej widoczne albo taka na biżuterię czy dodatki – w zależności od potrzeb, wybierzesz najlepsze rozwiązanie.

Już wiesz co jest istotne w przypadku szaf na zamówienie. Na sam koniec warto jeszcze dodać, że przyda się mechanizm cichego domykania, zwłaszcza w sypialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here