Zmiana pracy krok po kroku

Zmiana pracy krok po kroku

Zmiana pracy to dla wielu osób stresująca sytuacja. Każdy chce rozstać się kulturalnie, by nie palić za sobą mostów i nie wywoływać niepotrzebnych konfliktów. Zmienić pracę można na różne sposoby, należy do tego odpowiednio się przygotować. Jak więc złożyć wypowiedzenie w obecnym miejscu pracy?

Zmiana pracy – dlaczego się na to decydujemy?

Powodów, dla których chcemy zmienić pracę, jest mnóstwo. Mówi się nawet o pewnych znakach, które sugerują, że czas zacząć wprowadzanie drastycznych zmian w swoim życiu. Wśród nich wymienia się brak satysfakcji, motywacji, rozwoju, irytację związaną ze współpracownikami lub przełożonymi, stres, pogarszającą się sytuację firmy czy brak szans na awans lub podwyżkę. Czasami powodem może być też przeprowadzka, nie tylko do innego miasta, ale i kraju.

Zmiana pracy – jak to zrobić?

Wielu specjalistów radzi, by nie rzucać pracy przed znalezieniem nowej oferty. Wtedy trzeba jednak liczyć się z tym, że obowiązuje nas konkretny okres wypowiedzenia, który może trwać nawet 3 miesiące. W większości przypadków można jednak dogadać się z szefem i wypowiedzieć umowę o pracę za porozumieniem stron, skracając tym samym okres wypowiedzenia. W praktyce może być więc tak, że nową pracę można rozpocząć niemal od razu. Jak napisać i złożyć wypowiedzenie z pracy sugeruje https://realnie.pl, jest kilka form takiego dokumentu. Może to być wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez okresu wypowiedzenia lub na mocy porozumienia stron. 

Zmiana pracy a urlop

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia urlopu w przypadku zmiany pracy. Przysługuje on w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. Jeśli w obecnej pracy mamy zaległy urlop, możemy wykorzystać go podczas okresu wypowiedzenia. Możliwe jest też wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego, jeśli na urlop nie będzie zgody. W nowej pracy urlop również będzie liczony proporcjonalnie do okresu, jaki został do końca roku.

Zmiana pracy a formalności

Zmiana pracy wiąże się z wieloma formalnościami. Jest to nie tylko złożenie wypowiedzenia. Często należy też oddać służbowy sprzęt. Obowiązki mają również pracodawcy. Niezwłocznie powinni wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jest ono potrzebne w nowym miejscu, by ustalić wysokość świadczeń i należny urlop. Obowiązki dotyczą też urlopu, o którym wspomnieliśmy już wcześniej. W nowej pracy konieczne będzie również przedstawienie dyplomów, potwierdzających wykształcenie. 

Zmieniając pracę, należy liczyć się z tym, że przez jakiś czas można mieć trudności z otrzymaniem kredytu. Banki zazwyczaj wymagają, by staż pracy w obecnym miejscu wynosił kilka miesięcy i były perspektywy dalszego zatrudnienia. Jeśli zmieniamy pracę w trakcie okresu kredytowego, wówczas nie trzeba powiadamiać o tym banku. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pensja pracownika maleje, co negatywnie wpływa na jego sytuację finansową, obniża zdolność finansową i możliwości spłaty zobowiązania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij