Weganizm czy wegetarianizm – co jest lepszym wyborem właśnie dla Ciebie?

Weganizm czy wegetarianizm – co jest lepszym wyborem właśnie dla Ciebie?

Nie ma się co oszukiwać zwierzęta w ubojniach nie są dobrze traktowane. Już sama idea zabijania ich po to byśmy mogli je zjeść jest głupia i nieetyczna. A jednak z roku na rok rośnie liczba zwierząt zabijanych na mięso. Jeżeli nie przemawia do Was argument o empatii to powinny przemówić statystyki mówiące, że ubój zwierząt i hodowla przemysłowa powodują duże zanieczyszczenie ziemi, ale to nie wszystko jeżeli nadal tak wiele zwierząt będzie zabijanych to za kilkanaście lat zabraknie nam wody pitnej. Nie brzmi to optymistycznie. Czy można coś z tym zrobić? Jasne, że tak. Warto przejść na dietę wegańską czy wegetariańską. Co będzie dla Was lepszym wyborem?

Dieta wegetariańska – zalety i wady (których nie ma)

Już na początek musicie wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak dieta semi wegetariańska. Owszem są osoby, które określają się tym mianem, ale jest to błędne. Dieta wegetariańska zakłada niejedzenie żadnych zwierząt, co obejmuje rzecz jasna także ryby. A semi wegetarianie właśnie ryby jedzą. Zatem nie można tutaj mówić o tym, że są wegetarianami. Skoro to już jasne to czas przejść do zalet diety wege. Oczywiście dieta bezmięsna jest zwyczajnie bardzo zdrowa. Wegetarianie (co potwierdzają liczne badania) żyją dłużej i zachowują młodość na dłużej. Zmniejsza się też ryzyko licznych chorób choćby nowotworowych czy układu naczyniowo-sercowego. Do tego jeszcze wegetarianie rzadko kiedy chorują na cukrzycę. Ryzyko nadwagi oraz otyłości także w znaczącymi stopniu maleje. Jak więc widzicie zalet jest naprawdę sporo. A czy są jakieś wady? Jasne, że nie. Nie musicie obawiać się, że dieta bezmięsna jest nudna, bo to zupełnie nieprawda. Jest obłędnie smaczna i obłędnie różnorodna. Możecie poczuć różnorodne smaki. No i musimy jeszcze wspomnieć o tym, że dieta wege jest tania. Odżywiając się właśnie na produktach wegetariańskich można sporo zaoszczędzić, co biorąc pod uwagę aktualną inflację jest sporą zaletą.

Dieta wegańska – smaczna, ale nieco trudniejsza

Dieta wegańska zakłada, że z diety należy wykluczyć nie tylko mięso, ale też produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak jajka czy mleko, które rzecz jasna wcale nie jest trudno zastąpić. Zamiast jaj można wybrać tapiokę, zaś zamiast mleka krowiego czy też koziego napoje roślinne, które notabene są zdrowsze i smaczniejsze. Tyle tylko, że pojawia się inny problem, otóż w wielu codziennie spożywanych produktach występuje dodatek choćby mleka w proszku, którego weganie nie spożywają. Czy jest to duży problem? Zasadniczo nie, bo można kupować produkty typowo wegańskie, bądź też dokładnie czytać etykiety. A więc dla chcącego to nic trudnego. Skoro to już jasne, to czas przejść do zalet diety wegańskiej. W tym przypadku ryzyko nadwagi czy otyłości spada niemal do zera. Do tego kondycja włosów, paznokci, ale i skóry się poprawia. Weganie także wyglądają młodziej i dłużej żyją.

dieta wege

A co z witaminą B12?

Nie wiadomo dlaczego w przypadku diety bez mięsa wciąż pokutuje mit, że wymaga ona suplementacji witaminy B12. Należy raz na zawsze go obalić. Nic bardziej mylnego. Otóż weganie czy wegetarianie nie muszą jej suplementować, a to dlatego, że jej dobrym źródłem są grzyby. Tutaj wystarczy tylko wymienić boczniaki czy nawet nasze polskie pieczarki czy azjatyckie grzyby shiitake. Regularnie spożywane grzyby zapobiegają właśnie występowaniu niedoborów. Ale to nie wszystko, bo wiele napojów sojowych czy soków jest wzbogaconych właśnie o B12. To nadal nie wszystko, bo
sfermentowana czarna herbata (batabata-cha) czy niektóre rodzaje jadalnych wodorostów takie jak Enteromorpha sp., Porphyra sp. są bogate w tę witaminę. Zatem dieta bez mięsa jest bardzo zdrowa.

Zbilansowanie diety wege – czy jest trudne?

Oczywiście, że nie. Nie musicie też obawiać się niedoborów witamin czy składników odżywczych. Wyobraźcie sobie, że na niedobory są zdecydowanie bardziej narażone osoby będące na zwykłej diecie, takie które spożywają mięso. Właśnie one często zmagają się z licznymi niedoborami. Musicie jeszcze wiedzieć, że przejście na dietę wege wcale nie jest trudne i można zrezygnować z produktów zwierzęcych od razu. Dzięki temu zrobicie wiele dobrego dla siebie, ale i zwierząt.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij