Połączenie internetowe za pomocą kabla czy Wi-Fi?

W jaki sposób podłączać urządzenia do internetu? Jakie są zalety dostępnych rozwiązań? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Internet domowy

Biorąc pod uwagę technologie korzystania z internetu w domu, do Twojego wyboru jest połączenie za pomocą kabla oraz stworzenie domowej sieci Wi-Fi. Większość osób z pewnością jako lepsze rozwiązanie wskazałoby sieć Wi-Fi, co na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste. W rzeczywistości jednak musimy pamiętać, że obie metody mają naprawdę sporo mocnych stron i ostateczny wybór w dużej mierze zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Zatem które połączenie internetowe wybrać?

Sieć domowa za pomocą kabla

W tym przypadku konieczne jest oczywiście połączenie urządzeń w sposób fizyczny za pomocą kabli – np. router z komputerem. Sposób ten polecany jest szczególnie tym, którym wyjątkowo zależy na naprawdę bardzo wysokiej prędkości pobierania i wysyłania danych. Zastosowanie przewodu Ethernet praktycznie kończy jakiekolwiek problemy związane z zanikaniem sygnału albo spadkiem przesyłania danych – o ile oczywiście nie wynikają one z usterki infrastruktury lub innej winy operatora. Kabel Ethernet sprawia, że możesz korzystać z niezwykle szybkiego i stabilnego internetu.

Jeśli podłączysz komputer stacjonarny, komputer gamingowy czy konsolę do sieci za pomocą kabla, będziesz mógł rozkoszować się dynamiczną rozgrywką najwyższej jakości, która w żaden sposób nie zostanie przerwana z powodu problemów z internetem. Internet za pomocą kabla to też dobry pomysł dla osób, które często korzystają z sieci i wymagają absolutnie niezawodnego i szybkiego łącza. Ponadto Ethernet zalecany jest przy konieczności dokonywania częstych aktualizacji. Na koniec warto dodać, że przewód to doskonały sposób na podłączenie dekodera do telewizji cyfrowej. Oczywiście w niektórych sytuacjach wiąże się to z prowadzeniem kabli od urządzenia do urządzenia, co bywa problematyczne szczególnie w dużych mieszkaniach. Za minus takiego rozwiązania uważa się też wpinanie i wypinanie wtyczki za każdym razem, gdy masz zamiar przejść do innego pokoju lub przenieść dane urządzenie w inne miejsce.

Wi-Fi w domu

Alternatywą dla kabla jest oczywiście domowa sieć Wi-Fi. Bezprzewodowa technologia zapewnia Ci możliwość korzystania z internetu w ramach dostępnego zasięgu. Nie jest tajemnicą, że właśnie to rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, co w dużej mierze wynika ze wciąż nowocześniejszych technologii, które zapewniają wyższe walory użytkowania. Ponadto na popularność Wi-Fi wpływa wzrost liczby urządzeń mobilnych, z których korzystamy każdego dnia. Wi-Fi pozwala Ci na korzystanie z sieci bez konieczności instalacji odpowiedniej infrastruktury czy zaplecza technicznego. Tak naprawdę łącze internetowe musi być doprowadzone jedynie do miejsca, w którym znajduje się router. Domowa sieć Wi-Fi jest bardzo wygodna i w praktycznie żaden sposób nie ogranicza mobilności Twojego sprzętu.

Aby połączyć się z Wi-Fi, wystarczy jedynie wyszukać określoną sieć na wybranym urządzeniu oraz wpisać hasło. Służy ono do zabezpieczenia przed połączeniem z siecią przez osoby postronne. Ponadto na routerze znajduje się też przycisk WPS, dzięki któremu możesz połączyć się z routerem bezpośrednio – czyli bez wpisywania hasła. Z drugiej strony pamiętaj, że w niektórych sytuacjach Wi-Fi bywa zawodne. Zależnie od wielkości i planu mieszkania, a także rozmieszczenia routera zasięg Wi-Fi w niektórych pomieszczeniach może być niewystarczający.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij