O czym pamiętać, decydując się na wynajem lokalu użytkowego?

Nieruchomości są niezwykle drogie – ich ceny wciąż rosną. Dlatego też wiele osób decyduje się na wynajem, zarówno powierzchni użytkowych, jak i lokali mieszkalnych. O czym należy pamiętać, wynajmując lokal? I gdzie szukać dobrych ofert?

Wynajem lokalu – o czym musi pamiętać najemca?

Jeśli prowadzisz swój biznes, z pewnością będziesz potrzebował dobrego miejsca, położonego w odpowiedniej lokalizacji. Wynajem lokalu może być dużo bardziej opłacalną opcją, niż jego kupno, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy prowadzić swoją firmę lub nie planujemy jej długoterminowego rozwoju. Wynajem lokali użytkowych można znaleźć w sieci w różnych cenach – wpływa na to lokalizacja a także atrakcyjność samego budynku (to, w jakim jest stanie). Różne lokale użytkowe na wynajem porównuj w ogłoszeniach internetowych, na przykład na serwisach zestawiających ze sobą oferty z całej Polski. W sieci możemy znaleźć najlepsze oferty, a zakres cen, przedstawianych na różnych serwisach jest ogromny.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, jeśli szukasz lokalu użytkowego na wynajem? Przede wszystkim najpierw warto zadać sobie pytanie, jaki charakter będzie miała nasza działalność i dobrać lokalizację do celu lokalu. Jeśli jest to biuro rachunkowe czy innego rodzaju działalność, która nie wymaga częstego kontaktu z klientami, możesz pokusić się o wybór tańszego lokalu na przedmieściach. Jednak jeśli chcesz prowadzić działalność stricte usługową, jak bar czy zakład fryzjerski, lokalizacja jest niezwykle ważna – niestety im bliżej centrum, tym ceny będą droższe.

Oczywiście podstawą jest także sprawdzenie, czy lokal posiada wszystkie udogodnienia, przede wszystkim takie jak łazienka, bieżąca woda czy odpowiednio zamontowane gniazdka elektryczne.

Na co powinien zwrócić uwagę wynajmujący lokal?

Jeśli jesteś osobą wynajmującą lokal i szukasz osoby, która się nim zaopiekuje, również powinieneś wziąć pod uwagę pewne czynniki. Przede wszystkim, jeśli zależy Ci na regularnych wpłatach, powinieneś sprawdzić osobę, która chce wynająć od Ciebie lokal. Jako wynajmujący nie możesz co prawda sprawdzić takiej osoby w rejestrze BIK, ale możesz poprosić ją, żeby przyniosła Ci jakieś potwierdzenie swojej zdolności kredytowej, lub inaczej braku zadłużenia.

Ważna jest także umowa najmu, która powinna regulować wszystkie kwestie prawne oraz obowiązki obydwu stron. Umowa taka może być spisana w obecności notariusza.

Gdzie szukać opłacalnych ofert wynajmu?

Oferty najmu różnych lokali użytkowych najczęściej znajdują się w Internecie. Jest to bogate źródło wszelkiego rodzaju propozycji, wśród których możesz wybierać do woli. W kwestii nieruchomości niebagatelną rolę świadczyły zawsze biura nieruchomości, z których również warto skorzystać w pewnych przypadkach, warto jednak mieć świadomość, że to kosztuje. Ogłoszenia, które możesz znaleźć w sieci są bezpłatne i jeśli posiadasz dobre umiejętności w kwestii wyszukiwania najbardziej opłacalnych ofert, korzystanie z serwisów ogłoszeniowych jest dobrym pomysłem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij