rower mtb

O czym każdy miłośnik szybkiej jazdy na rowerze powinien pamiętać? Krótki poradnik na temat bezpieczeństwa i nie tylko

Jazda na rowerze jest przyjemnością, a szybka jazda daje jeszcze więcej adrenaliny. Jednak nie od dziś wiadomo, że przyjemność to jedno, podobnie jak duch przygody, ale bezpieczeństwo jest nadal najważniejsze i o nie trzeba przede wszystkim zadbać. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam o czym każdy miłośnik szybkiej jazdy na jednośladzie pamiętać powinien.

Wyposażenie ma znaczenie

szosówka

Jazda na rowerze szosowym pozwala poczuć sporą dawkę adrenaliny, szczególnie gdy osiągnie się sporą szybkość, a to nie jest wcale trudne. Wiatr we włosach i to uczucie…ale jak wiadomo duża prędkość wiąże się z dużym ryzykiem i lepiej sobie nie wyobrażać co by się stało, gdyby zaliczyło się przysłowiową „glebę”. Choć może lepiej pomyśleć czym to grozi, aby zanadto się nie narażać? Dlatego też najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie się, może przed upadkiem Was nie uchroni, ale znacząco może go zamortyzować. A więc podstawą jest zaopatrzenie się w odpowiednie ochraniacze, które będą dobrze leżeć. Należy je nosić nie tylko na kolanach, ale i łokciach, ważne są też rękawiczki, ale najważniejszy jednak jest kask, bo chroni on głowę. Zatem na kasku nie możecie oszczędzać, a jeżeli już zdarzy się wam wypadek i kask go zamortyzuje to pamiętajcie, że wtedy niezbędny jest zakup nowego. A więc ponowne powtarzamy: nigdy przenigdy nie oszczędzajcie na bezpieczeństwie.

Mierz siły na zamiary

Nie tylko bardzo młodzi ludzie są tak odważni, że aż głupi i lubią bez przyczyny i potrzeby się narażać. Niestety to dotyczy wielu osób niezależnie od wieku. A więc podstawą jest zachowanie umiaru, ale i mierzenie sił na zamiary. Jeżeli trasa jest trudna czy niepewna, to nie próbujcie za wszelką cenę jej pokonać, bo to jest zwyczajnie głupie. Pamiętajcie, że doświadczenie zdobywa się latami, a jeżeli chcecie poczuć niewyobrażalną dawkę adrenaliny, to wybierzcie się na skok ze spadochronem czy też na bungee, gdzie będziecie odpowiednio zabezpieczeni, a więc ryzyko wypadku będzie niemal zerowe, no chyba, że zawiedzie sprzęt.

Stan techniczny jest ważny

Nigdy nie wybierajcie się na wycieczkę rowerową czy przejażdżkę nie sprawdziwszy wcześniej stanu technicznego. A więc przed każdą jazdą musicie sprawdzić czy hamulce dobrze pracują, a żadna z osi nie jest wygięta. Niezbędne jest dbanie także o rower, ale przez cały rok. Obejmuje to odpowiednie przechowywanie zimą czy regularne czyszczenie. Nie możecie też zapomnieć o przeglądach technicznych, zatem jeżeli nie znacie się specjalnie na tym, to lepiej oddać go do serwisu. Taka usługa także nie kosztuje dużo. Oczywiście nie można też oszczędzać na samym jednośladzie, a więc jeżeli czeka Was zakup roweru szosowego, to lepiej wydać więcej i nie żałować. Warto postawić na modele od renomowanych producentów, owszem rower będzie droższy, ale będzie też zapewniał komfort jazdy.

Zadbaj także o siebie

Skoro już wiecie jak ważny jest stan techniczny roweru, jak i sam model, a także, że nie można nadmiernie ryzykować czy kierować się tylko chęciami, bez spojrzenia na umiejętności, to musicie też wiedzieć, że koniecznie powinniście zadbać o siebie. A więc strój do jazdy musi być wygodny i nie utrudniać ruchów. Duże znaczenie mają też buty, które powinny mieć wyprofilowaną podeszwę i lepiej zrezygnować z modeli sznurowanych na rzecz tych na rzepę. Ale to nadal nie wszystko, bo musicie jeszcze pamiętać o założeniu okularów, które chronią oczy przed dostaniem się ciał obcych np. owadów czy piasku. Swoją drogą niezbędne jest także nawadnianie organizmu, a więc nawet jeżeli trasa będzie krótka, to zawsze bidon z wodą bądź też napojem izotonicznym trzeba mieć ze sobą. Jeżeli wybieracie się w dłuższe trasy, to pamiętajcie, aby zabrać smartfona i w razie czego mieć przy sobie także powerbank, w końcu wypadki i niespodziewane sytuacje chodzą po ludziach i zdecydowanie należy ich unikać. Dlatego też jak mówią: przezorny zawsze ubezpieczony… i tego się trzymajcie.

Szybka jazda jest fajną rozrywką, ale wypadek już nie. Dlatego trzeba zawsze zachować ostrożność i nie należy niepotrzebnie ryzykować. Bezpieczeństwo rzecz najważniejsza i zawsze ono powinno być priorytetem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij