Nowoczesny dom wśród zabytkowej zabudowy? Jak wykończyć elewację w starej dzielnicy
Jest wiele przykładów, które pokazują, że architektura zabytkowa i nowoczesna mogą ze sobą doskonale współgrać. Nie tylko Budapeszt, ale również Oksford w Anglii i nowoczesny budynek postawiony w otoczeniu zabytkowej zabudowy najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu są tego przykładami. Nie trzeba zresztą daleko szukać, gdyż doskonałym odzwierciedleniem tego rodzaju zagospodarowania przestrzennego jest Warszawa, gdzie obok kamienic odbudowanych po II wojnie światowej powstają bardzo nowoczesne budynki, o ciekawej bryle, jak np. budynek biurowy na ul. Chmielnej.
Jaka jest funkcja architektury plombowej?
Zanim przejdziemy do przykładów wpisania nowoczesnego domu w zabytkową zabudowę zajmiemy się pojęciem architektury plombowej. Każdy z nas wie czym jest plomba, służąca do uzupełniania ubytków w zębach. Plomba architektoniczna ma podobne zastosowanie w przestrzeni publicznej, bowiem łata puste przestrzenie pomiędzy zabytkową zabudową. Jak wiadomo Warszawa została zrujnowana w czasie wojny, stąd zaniedbanych czy niezagospodarowanych miejsc w niej nie brakuje. To prawdziwe pole do popisu dla architektów. Na wspomnianej ul. Chmielnej można zobaczyć nowoczesną elewację, która ma falistą strukturę i doskonale ożywia przestrzeń pomiędzy nieco zaniedbanymi starymi, kamienicami. Zatem nowoczesna architektura wśród zabytkowej zabudowy nie służy jedynie tworzeniu kontrastów, ale również upiększaniu miejskiego krajobrazu. Wrócimy jednak teraz do wyboru elewacji zewnętrznej domu. Oto nasze propozycje:
Szklane domy pasujące do dzielnicy wypełnionej kamienicami
Jeśli w otoczeniu planowanego przez Ciebie budynku znajdują się kamienice, to możesz zdecydować się na nowoczesny projekt, który się obroni, wszak nawiązuje do szklanych domów z „Przedwiośnia” Żeromskiego, a taka architektura obecnie nie jest jedynie przenośnią nieosiągalnych idei, ale realnym projektem, który można przekuć w rzeczywistość. Oczywiście chodzi nam nie o dom w całości wykonany ze szkła, a bryłę wypełnioną sporymi przeszkleniami, które znacząco ją urozmaicają. Oczywiście tutaj trzeba liczyć się z dużym nakładem pracy związanym z czyszczeniem takich przestrzeni, jednak światło załamujące się na szybach zamkniętych w ramach o różnych kształtach niesamowicie się prezentuje. Szklaną elewację warto stworzyć od południowej strony, tam gdzie jest najwięcej światła, a takie projekty są charakterystyczne dla budynków pasywnych. Z drugiej strony budynek może być tradycyjnie wykończony tynkiem z boniami lub pseudoboniami, które nawiązują do elewacji zabytkowych kamienic.
Dom wśród starych budynków krytych gontem
Stare budynki kryte gontem są charakterystyczne dla małopolskiego krajobrazu, a zwłaszcza architektury zakopiańskiej, gdzie można zobaczyć zgrabne połączenie spadzistych dachów z elewacją w drewnie. Nie trzeba powtarzać tego kropka w kropkę, gdyż wśród nowoczesnych propozycji można znaleźć domy nie tylko kryte gontem, ale nim pokryte. Specjalny gont, który nadaje się na ściany zewnętrzne może tworzyć niesamowite wrażenie. Tak odnowiony dom czy wykończony nowy budynek na pewno nie będzie stanowił ujmy dla otaczających starych zabudowań, a doskonale się z nimi skomponuje. Elewacja zewnętrzna domu dzięki temu zyskuje trójwymiarowy charakter.
Dom w kamieniu i cegle także może być nowoczesny
Stare domy to nie tylko kamienice, ale również ceglane budynki. Obok takiej architektury nie można przejść obojętnie, wszak jest charakterystyczna dla gotyku i neogotyku. Dlatego dom można dopasować do takiej architektury stosując bardziej nowoczesne materiały. Doskonale sprawdzą się płytki klinkierowe, którymi można pokryć również ściany domu zbudowanego w systemie szkieletowym. Doskonale zamiast tradycyjnego kamienia naturalnego sprawdzi się elewacyjny kamień dekoracyjny.
Jest wiele sposobów wykończenia elewacji zewnętrznej domu i wśród tych nowoczesnych można wybrać również beton architektoniczny, zwłaszcza jeśli budynek sąsiaduje z zabytkowymi budynkami utrzymanymi w neoklasycystycznym stylu. Proste bryły pozbawione zdobień i utrzymane w odcieniach szarości można również rozweselić decydując się na bardziej intensywny i kontrastujący kolor tynku.