lotki-do-darta

Lotki do darta – które kupić?

Towarzyska gra w rzutki od dłuższego czasu ma swoich fanów w całej Polsce, jak i na świecie. Każdego roku oglądamy w polskiej telewizji Mistrzostwa Świata w darta rozgrywane w Anglii. Jeśli interesuje cię zagranie w darta, to oczywiście oprócz tarczy, musisz zaopatrzyć się w lotki do darta.

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, które dokładnie lotki będą idealne dla ciebie. To jest sprawa bardzo indywidualna. To jak z butami. Jednemu będą pasowały w numerze 45 innemu już 43. Do tego jeden lubi sportowe, inny tenisówki. Tak samo w darcie, lotki do darta to kwestia indywidualna i trzeba samemu, metodą prób i błędów znaleźć odpowiednie dla siebie. Oczywiście można pójść za kilkoma wskazówkami. Dobre rady są zawsze w cenie.

Lotki softip i steeltip

Gdy grasz na tarczy dart elektronicznej, wtedy rzucasz lotkami z plastikowymi grotami – softip. Gdy grasz na tarczy klasycznej, sizalowej, wtedy rzucasz lotkami z metalowym grotem – tak zwane lotki steeltip.

Rodzaj grotu w lotce ma tutaj kolosalne znaczenie. Metalowym grotem można uszkodzić delikatną elektroniczną matrycę. Lotki softip regulaminowo mają określoną maksymalną wagę, która wynosi 22 gramy na całą lotkę.

Sam barrel może ważyć nie więcej jak 20 gram. Lotki steel nie mają problemu „tej wagi”. Limitu nie ma. Jakie zechcecie kupić, takimi będziecie rzucać. Na początek grania w darta, dobrze jest trzymać się średnich wag lotek 20 lub 22 gramy. To nie za lekkie i nie za ciężkie lotki do darta.

Z jakiego materiału zrobione są lotki do darta?

Niższej jakości lotki produkowane są z mosiądzu, czasem niklu, a te wysokiej jakości posiadają już w swoim składzie wolfram. Wolfram dzięki swojej gęstości umożliwia produkcję węższych i dokładniejszych lotek przy zachowaniu wysokiej wagi.

Na przykład tania mosiężna lotka dart o wadze 18 gram jest gruba i duża. Taką lotką trudniej trafić precyzyjnie w tarczę, nie mówiąc o tym, by trzy takie lotki wbić obok siebie, w potrójny sektor tarczy. Lotka ze składem wolfram 80% będzie dużo węższa, smuklejsza a waga może być nawet i większa, np. – 22 gramy. Powszechnie panuje zasada – czym więcej wolframu w składzie lotki do darta tym lepiej.

W sklepach możemy znaleźć lotki 80%, 90% a najwyższej jakości lotki mają do 95% wolframu.

Lotki do darta – koszt

Równolegle ze wzrostem wolframu, rośnie nam też cena lotek. Lotki zwyczajne, dobre dla początkujących, zrobione z mosiądzu kosztują w przedziale od 20 zł do 50 zł.

Lotki dla wymagających graczy, dobrej jakości 80% wolfram, to już koszt zaczynający się od około 100 zł. Najwyższej jakości lotki do darta 90%-95% mogą kosztować nawet 400 zł. Choć znajdziemy również lotki w cenie 150-250 zł, które są oznaczone 90%.

Szukając dla siebie lotek do darta, nie kierujmy się ceną. Najlepiej, gdy będą miały minimum 80% wolframu, waga będzie wynosić 20-22 gramy. Jaki kształt barrela (najważniejsza część lotki dart) wybierzecie, to już kwestia indywidualna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij