Jaki jest koszt budowy domu?
Niemalże w każdym zakątku Polski co roku realizowanych jest tysiące inwestycji budowy obiektów jednorodzinnych. Wiąże się to zapewne ze znacznym wzrostem cen mieszkań w blokach czy apartamentowcach. Domy jednorodzinne powstają na osiedlach małych miast, a także na wsiach. Z czym należy się liczyć decydując się na budowę własnego domu z pięknym ogrodem?
Jakie są koszty stałe budowy domu?
Decyzja o rozpoczęciu procedury budowy domu jednorodzinnego powinna być przemyślana, bowiem wiąże się nie tylko z załatwianiem różnego rodzaju dokumentów, ale też z ponoszeniem ogromnych kwot, między innymi podczas kupna projektu domu czy materiałów budowlanych.
Stan surowy otwarty to etap budowy, który ukazuje skalę osiągniętych efektów. Od razu widać, jakie prace zostały zrealizowane, a wszystko będzie uzależnione od pory roku, bowiem latem wszystko postępuje dłużej, głównie ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne, a także długość dnia. Zanim jednak stan surowy otwarty zostanie osiągnięty, należy oszacować całkowity koszt tego przedsięwzięcia. Kosztorys jest także niezbędny w przypadku zaciągnięcia kredytu na ten cel.
Niezależnie od tego, gdzie planujemy wybudować dom, pewne koszty są stałe i wręcz nieuniknione. Przede wszystkim potrzebna jest działka budowlana, którą należy kupić, a przy odrobinie szczęścia otrzymać od rodziców czy dalszych krewnych. Ceny ziemi są bardzo zróżnicowane, a w dużej mierze zależą od lokalizacji. Im atrakcyjniejsza, tym za działkę zapłacimy więcej. W przypadku grząskiej ziemi, należy liczyć się z dodatkowym kosztem, który trzeba będzie ponieść przed wykopaniem fundamentów. Przygotowanie kosztorysu budowy domu warto zlecić specjalistom. Pożyczka online pozwoli Ci opłacić taką usługę.
Koszt domu zależy od wykorzystanej technologii
Technologie budowlane w obecnych czasach są zupełnie inne niż te, które stosowano jeszcze 10 czy 15 lat temu. Przy szacowaniu kosztów budowy należy wziąć pod uwagę fakt, że najważniejszymi elementami konstrukcji domu są fundamenty i rodzaj dachu. Zupełnie inna cena będzie dotyczyła budowy ścian wewnętrznych z bloczków z betonu komórkowego, a inna z bloczków z ceramiki. Budowlańcy wykorzystują także beton komórkowy, pustaki z ceramiki, a także z kermazytobetonu. Zróżnicowane ceny dotyczą również stropów, bowiem za mniej kosztowne uważane są stropy prefabrykowane z płyt kanałowych. Ogromny koszt wiąże się też z budową pokrycia dachowego, bowiem może on osiągnąć nawet 40 tysięcy złotych. Do najpopularniejszych należą dachówka ceramiczna i cementowa, a także nieco tańszy gont bitumiczny. Podczas budowy domu należy także uwzględnić koszt stolarki okiennej i drzwiowej, a wysokość opłat zależeć będzie od wybranego przez nas materiału i ilości okien dachowych, o ile ich potrzebujemy. Zróżnicowany koszt będzie dotyczył również sposobu ogrzewania domu, bowiem obecnie na rynku istnieje wiele technologii, takich jak piece na pellet czy montaż paneli fotowoltaicznych. Marzy Ci się budowa domu jednorodzinnego? Pożyczka online umożliwi Ci zakup projektu, a także opłacenie wstępnych kosztów związanych z zakupem materiałów budowlanych.