Jaką ergonomiczną odzież i obuwie robocze wybrać dla pracowników zieleni miejskiej

Jaką ergonomiczną odzież i obuwie robocze wybrać dla pracowników zieleni miejskiej?

Praca w zieleni miejskiej wymaga odpowiedniego przygotowania. Wbrew pozorom nie tylko rodzaj używanych sprzętów ma znaczenie, ale przede wszystkim ubrania pracowników. Powinny one zapewniać im maksymalną ergonomię. Nie można także zapominać o bezpieczeństwie. Dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak powinien wyglądać strój takiego pracownika. Już teraz zdradzimy Wam, że niezbędne są gumowce ocieplane.

Gumowce to podstawa

narzędzia ogrodniczePracownicy służb komunalnych i zieleni miejskiej często wykorzystują swoje obowiązki w trudnych warunkach. Czasami bywa to grząski teren, a innym razem śliskie podłoże, które jest zamarznięte. Dlatego najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego obuwia. W sezonie letnim czy wiosennym sprawdzą się klasyczne gumowce, jednak gdy temperatura jest już ujemna, to należy wybrać gumowce ocieplane. Oczywiście kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego rozmiaru. Takie gumowce nie mogą być ani za małe ani za duże, szczególnie, że pracownicy często ubierają ciepłe skarpety. Jeżeli praca niesie za sobą potencjalne ryzyko uszkodzenia ciała, to dodatkowo buty powinny mieć podnosek. W ten sposób chronią przed urazami mechanicznymi. Praca w zieleni miejskiej wiąże się np. z pracami porządkowymi i grabieniem liści jesienią, a także odśnieżaniem chodników zimą, dlatego podeszwa obuwia musi być antypoślizgowa, a materiał cholewki nieprzemakalny.

Ogrodniczki robocze, a także koszula flanelowa niezbędne do pracy

Do obowiązków pracowników zieleni miejskiej należy między innymi upiększanie terenów zielonych. Zatem zajmują się ścinaniem żywopłotów, koszeniem traw, ale również sadzeniem roślin. Dlatego potrzebują odzieży wygodnej i nie krępującej ruchów. Doskonałym wyborem są tutaj ogrodniczki, które powinny być wykonane z trwałych i mocnych materiałów, najlepiej połączenia poliestru i bawełny. Obecność tego drugiego włókna sprawia, że zapewniony jest komfort termiczny. Ogrodniczki powinny być wyposażone w dodatkowe kieszenie. Może również przydać się pas na narzędzia, gdzie można schować te podręczne. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia niewątpliwie jest koszula flanelowa, która wykonana jest ze 100% bawełny, zatem pozwala skórze oddychać.

Rękawice robocze i worki to podstawa

narzędzia ogrodniczePrzy wszelkich pracach ziemnych potrzebne są rękawice robocze. Powinny być dopasowane do dłoni, szczególnie przy wykonywaniu precyzyjnych prac. W sytuacji, gdy używa się np. nożyc do cięcia dodatkowo istotne jest, by były wykonane z materiału, który odporny jest na przecinanie. Jednocześnie ważne jest by posiadały perforacje. Oczywiście rękawice przydają się również w przypadku nawożenia roślin. Dzięki temu skóra nie ma bezpośredniego kontaktu z substancjami chemicznymi, zwłaszcza jeśli nawozy zawierają jeszcze środki chwastobójcze. Wszelkie prace w terenie wymagają posiadania worków na odpady biodegradowalne. Niektóre z nich mogą być później wykorzystane do kompostowania.

Zabezpieczenie przy pracach ze środkami chemicznymi

Utrzymywanie zieleni miejskiej wymaga również stosowania środków chemicznych na chwasty. Ponieważ są to środki toksyczne taka praca wymaga właściwego przygotowania. Potrzebna jest maska na twarz, a także okulary ochronne. Dodatkowo niezbędne są również odporne na działanie chemikaliów rękawice ochronne. Należy również pamiętać, że odchwaszczanie musi być wykonywane przy bezwietrznej pogodzie, aby niwelować możliwość rozprzestrzeniania się chemikaliów i ich wdychania nie tylko przez pracowników, ale również osoby postronne.

Przygotowanie do pracy przy ujemnych temperaturach

Również zimą pracownicy zieleni miejskiej mają swoje obowiązki, choćby związane z odśnieżaniem chodników. Dlatego potrzebują dwóch kompletów odzieży i obuwia roboczego. Zimowe powinny zapewniać komfort termiczny. Poza gumowcami ocieplanymi czy ogrodniczkami, niezbędne będzie zatem ciepła kurtka z poliestru, a także bawełniana czapka. Oczywiście pracownicy muszą mieć zapewnioną możliwość ogrzania się podczas przerwy w pracy.

Niewątpliwie praca wykonywana na powietrzu niezależnie od pory roku wymaga odpowiedniego przygotowania. Zapewnienie odzieży i obuwia roboczego zawsze jest obowiązkiem pracodawcy. Tak jest również w przypadku pracowników zieleni miejskiej. Dzięki temu wymagająca praca może być mniej uciążliwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij