Jak zmienić swoje życie i żyć zgodnie z filozofią no waste?

Jak zmienić swoje życie i żyć zgodnie z filozofią no waste?

Życie w XXI wieku wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale za tym wszystkim idzie też zanieczyszczenie środowiska. Z jednej strony możemy korzystać z możliwości jakie daje sztuczna inteligencja, ale z drugiej oddychamy powietrzem tak brudnym, że codziennie każdy z nas nie paląc, wypala przynajmniej kilka papierosów. Tutaj przytoczymy wyniki badań dotyczące mieszkańców Krakowa. Otóż osoby, które dziennie spędzają cztery godziny na powietrzu, wdychają bardzo dużą ilość szkodliwych substancji, co odpowiada wypaleniu dziesięciu paczek papierosów w miesiącu. Jednocześnie na taki stan rzeczy wpływa nasz nadmierny konsumpcjonizm. Dziś podpowiemy Wam jak zmienić swoje życie i żyć zgodnie z filozofią no waste.

Mniej marnowania, a więcej wykorzystywania

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że większość z nas kupuje za dużo, wydaje za dużo, a do tego wszystkiego jeszcze marnuje jedzenie. To oczywiście odbija się nie tylko na stanie naszego konta, ale też na środowisku naturalnym. Czy wiecie, że aż 1/3 wyprodukowanego rocznie jedzenia ląduje w śmieciach, podczas gdy tak wiele osób i zwierząt głoduje? Zasadniczo każdy z nas przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Czy można coś z tym zrobić? Jasne, że tak. Otóż należy wprowadzić do życia kilka zasad. Przede wszystkim należy przestać marnować jedzenie. Jeżeli przygotujecie zbyt duże porcje, to rzecz jasna to czego nie zjecie możecie zamrozić. W ten prosty sposób zyskacie danie na kolejny dzień.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Należy także robić listy zakupów. Wydaje się to dosyć trywialne i proste, ale prawda jest taka, że widząc produkt na promocji odruchowo po niego sięgamy, nawet, gdy nie jest nam do niczego potrzebny. Ale mimo wszystko kupujemy produkty spożywcze, których nie jemy i suma summarum znowu marnujemy jedzenie, bo zakupione rzeczy lądują w śmieciach. Wprowadzenie listy zakupowej jest proste. Ale można pójść o krok dalej i dodatkowo robić zakupy w sieci. Dzięki temu można jeszcze zaoszczędzić sporo czasu. W myśl zasady, że życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać zamiast gotowania można zawsze wybrać np. catering dietetyczny wege. Macie wtedy pewność, że dania są zdrowe, zbilansowane, a porcje odpowiednio duże, ale nie za dużo. Efekt? Oszczędność i nie marnowanie jedzenia.

kobieta na trawniku z jedzeniem w pojemnikach

Zrezygnuj z mięsa

Wyobraźcie sobie, że hodowla przemysłowa zwierząt powoduje nie tylko zanieczyszczenie powietrza, ale sprawia również, że zaczyna brakować pitnej wody. I tutaj posłużymy się badaniami przeprowadzonymi przez The Guardian. Otóż produkcja 1 kg wołowiny pochłania aż 15 000 litrów wody, do produkcji 1 kg wieprzowiny potrzebujemy ok. 6 000 litrów wody, z kolei produkcja 1 kg mięsa drobiowego pochłania 4 300 litrów wody. Dlatego też warto zastanowić się na rezygnacją z mięsa bądź przynajmniej znacznym ograniczeniem jego spożycia. Nie trzeba wcale zastępować go robakami i do tego Was w żadnym wypadku nie namawiamy. Sądzimy raczej, że dieta wegetariańska będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Jak pokazują badania przeprowadzone choćby przez naukowców z Harvarda, osoby na diecie wege rzadziej chorują na nowotwory jelit, ale też żyją dłużej. Także ryzyko cukrzycy czy otyłości się zmniejsza. Jeżeli nie macie czasu na gotowanie, to zawsze możecie wybrać catering wegetariański.

Naprawiaj, przerabiaj, a nie wyrzucaj

Istnieje matematyczna teoria, według której trzepot skrzydeł motyla na jednym krańcu świata może wywołać tsunami na drugim jego krańcu. Idąc tym tokiem myślenia można dojść do wniosku, że małe zmiany mogą dać duże efekty. Dlatego też należy je wprowadzić do swojego życia. Poza rezygnacją z jedzenia mięsa warto także zacząć naprawiać zepsute rzeczy, a nie od razu je wyrzucać. Jeżeli tapicerka Waszych foteli jest już zniszczona to zamiast je wyrzucać po prostu ją wymieńcie. Praca wcale nie jest skomplikowana, ani czasochłonna, a efekt może przewyższyć Wasze oczekiwania. Do tego zamiast ciągle kupować nowe ubrania, lepiej przerabiać stare. Można też kupować odzież używaną czy korzystać z bazarków, na których można wymieniać się odzieżą.

A na koniec

Pomyślcie też nad zmianą samochodu na rower. W ten sposób zrobicie coś dobrego dla siebie i środowiska. Swoją drogą jazda na rowerze jest przyjemna. Możecie na jednośladzie dojeżdżać do pracy czy do sklepu. Możecie też organizować rowerowe wycieczki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij