Jak zacząć ćwiczyć jogę

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jogę może ćwiczyć każdy bez względu na wiek czy wagę. Jest to niezwykły rodzaj aktywności fizycznej, która nie tylko poprawia kondycję, co wspiera rozwój duchowy. Świetnie modeluje sylwetkę, a regularne ćwiczenia poprawiają stan zdrowia. Dlatego nie ma co czekać tylko zacząć przygodę z jogą, a my podpowiemy jak się do tego zabrać.

Gdzie ćwiczyć jogę?

Warto wiedzieć, że joga tylko z pozoru wydaje się łatwa. W rzeczywistości poprawne wykonanie wszystkich asan nie jest wcale takie proste. Dlatego też jogę warto zacząć ćwiczyć w szkołach jogi, gdzie pod okiem wykwalifikowanego instruktora nauczymy się prawidłowo wykonywać pozycje. To pozwoli uniknąć błędów i przede wszystkim kontuzji, jakie wynikają ze źle wykonywanych ćwiczeń. Poza tym, zajęcia w grupach zdecydowanie bardziej mobilizują i motywują do działania, niż samotny trening w domu. Dlatego trzeba starać się na nie uczęszczać przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w pozostałych dniach wykonywać ćwiczenia w domu według wiedzy przekazanej przez instruktora.

Jak ćwiczyć jogę w domu?

Jeżeli zdecydujesz się na ćwiczenia w domu, pamiętaj o odpowiedniej przestrzeni. Wyznacz sobie miejsce, w którym czujesz się swobodnie i gdzie bez trudu możesz oddać się treningom. Nie mogą przeszkadzać ci w tym meble, elementy wystroju jak śliski dywan czy chłód bijący od podłogi. To wszystko dekoncentruje i przeszkadza w wykonywaniu asanów. Zanim przejdziesz do działania, wywietrz pokój, zaplanuj kolejność pozycji oraz dobierz odpowiednią odzież. Mogą być to getry i luźna bawełniana koszulka. Zdejmij skarpetki i ćwicz na bosaka. Wyłącz telefon. Możesz zaprosić do ćwiczeń kogoś bliskiego np. męża, mamę, siostrę itp., ponieważ zawsze to raźniej a poza tym, w parach można wykonać więcej ćwiczeń.

W trenowaniu jogi bardzo ważna jest regularność, zatem jeśli planujesz przeznaczać na tego typu aktywność czas tylko raz w tygodniu, to nie ma to najmniejszego sensu. Przed wykonaniem określonych asanów, musisz się bardzo dobrze rozgrzać i rozciągnąć. Pamiętaj o oddechu, gdyż ten jest kluczowy w trakcie ćwiczeń. Najlepiej zacząć zaraz po przebudzeniu, ponieważ jest to lepszy i zdrowszy sposób na przebudzenie niż kawa.

Jakie są przeciwwskazania do jogi?

Przed rozpoczęciem tego typu aktywności dobrze jest zrobić podstawowe badania krwi i moczu, zwłaszcza w przypadku osób, które od dłuższego czasu nie miały żadnego wysiłku fizycznego. Nieprawidłowe wyniki krwi pozwalają wykryć wiele różnych schorzeń jak anemia, która powoduje zmęczenie i osłabienie. Ci, którzy zmagają się z chorobami przewlekłymi, powinni skonsultować chęć podjęcia ćwiczeń z lekarzem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij