Jak grać w szachy online

Jak grać w szachy online?

Uwielbiasz grać w szachy, ale… nie wiesz, gdzie znaleźć przeciwników? To żaden problem, ponieważ szachy w dużej mierze przeniosły się do internetu! Sprawdź, jak grać w szachy online.

Szachy online – internetowe platformy do gry

Szachy online to popularna i wygodna forma przeprowadzania tych rozgrywek. Można to potraktować hobbystycznie, jako sposób na spędzanie wolnego czasu, a także bardziej „profesjonalnie”, wybierając wyższy poziom gry. Może to być także alternatywa do udziału w klubach szachowych, gdy mieszkasz w małym mieście i dojechanie na zajęcia byłoby zbyt czasochłonne lub trudne logistycznie do zorganizowania. 

Jedną z najbardziej znanych platform, umożliwiających grę w szachy online, jest kurnik.pl. Tam znajdziesz zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. A jak będziesz potrzebować urozmaicenia, zawsze możesz przełączyć się na inne gry, np. karciane. 

Oprócz tego jest też kilka innych dedykowanych platform. To:

  • chess.com;
  • chess24.com;
  • lichess.org;
  • szachy.club;
  • chessfriends.com.

Czym się kierować przy ich wyborze?

Jak wybrać platformę do gry w szachy?

Platformy do gry w szachy można podzielić na kilka rodzajów, zależnie od tego, kto jest twoim przeciwnikiem. Serwisy umożliwiają:

  • grę wyłącznie z komputerem;
  • grę wyłącznie z innymi użytkownikami;
  • grę z komputerem oraz z graczami.

Najlepszy jest model „hybrydowy”, w którym możesz grać zarówno z innymi przeciwnikami, jak i z komputerem. Jeśli zdarza ci się grać o niestandardowych porach, to daje największe możliwości.

Większość z tych serwisów jest bezpłatnych, niektóre z nich wymagają dokonania płatności w celu odblokowania poszczególnych funkcji – informacje o tym zwykle są łatwo dostępne. 

Kolejnym aspektem jest obsługiwany język. Są platformy w całości anglojęzyczne lub polskojęzyczne. Czasami mają polską wersję językową, ale są skierowane do użytkowników z całego świata, wtedy ewentualna rozmowa na chacie prowadzona jest już raczej w języku angielskim. I choć zdajemy sobie sprawę z tego, że bariera językowa może być problemem, to pamiętaj, że korzystając z platform międzynarodowych, jest większa szansa na to, że uda ci się znaleźć dostępnych online graczy.

A skoro o tym mowa, to im więcej aktywnych użytkowników ma serwis, tym lepiej dla ciebie. Szczególnie jeśli nie umożliwia gry z komputerem. 

Ciekawostką jest także, że niektóre platformy, jak chessfriends.com, mają swoją wersję mobilną, dzięki czemu możesz grać w szachy zawsze i wszędzie.

Szachy online – rejestracja na platformie

Na koniec chcieliśmy napisać kilka słów o rejestracji. Czasami, aby móc zagrać w szachy online, trzeba utworzyć konto, ale nie zawsze jest to konieczne. I nawet jeśli możesz grać bez zalogowania, my polecamy, aby rejestrować swoje konto. Dlaczego? Ponieważ to zwykle zajmuje kilka minut (a nawet krócej, gdy możesz się połączyć za pomocą konta na Facebooku), a zyskujesz dodatkowe korzyści – dostęp do statystyk, możliwość udziału w e-turniejach. Czasami niektóre funkcje, jak transmisje na żywo z rozgrywek, czy dostęp do materiałów edukacyjnych, są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Czemu z tego nie skorzystać?

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij