Profesjonalna pomoc drogowa – kiedy jest niezbędna?
Dostęp do usług pomocy drogowej to absolutny must have każdego kierowcy niezależnie od tego, czy wykonuje on regularnie dłuższe trasy, czy też wykorzystuje auto głównie do poruszania się po ulicach swojego miasta.
Czym jest pomoc drogowa i co obejmuje?
Czym właściwie jest pomoc drogowa? Warto przytoczyć krótką definicję tego pojęcia, ponieważ zdarza się, że nawet doświadczeni kierowcy nie wiedzą dokładnie, czym jest pomoc drogowa. Otóż, termin ten oznacza czynności podejmowane przez uprawnione do tego podmioty (przedsiębiorstwa takie, jak np. P.U.H. Jarex Jarosław Frąckowiak), których celem jest sprawienie, by unieruchomiony np. wskutek drobnej awarii pojazd mógł być dalej wykorzystywany przez jego kierowcę w celu kontynuacji trasy. Jest to szczególnie ważne np. na ruchliwej drodze, gdyż unieruchomiony pojazd, nawet jeśli znajduje się na pasie awaryjnym, może utrudnić innym kierowcom w skoncentrowaniu się oraz bezpiecznym poruszaniu się po trasie.
Typowe usługi oferowane przez firmy, których przedmiotem prowadzonej działalności jest pomoc drogowa, to między innymi:
- dostarczenie paliwa,
- odpalenie pojazdu za pomocą kabli rozruchowych,
- wyciągania zakopanych aut oraz pojazdów, które wpadły np. do rowu,
- wypompowywanie paliwa ze zbiornika znajdującego się w unieruchomionym samochodzie,
- drobne naprawy,
- holowanie pojazdu,
Powyższa lista usług nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości – w obecnych czasach firmy świadczące pomoc drogową starają się nieustannie poszerzać swoją ofertę, by móc pozyskać jak największą ilość klientów.
Awaria auta na drodze – co należy zrobić, zanim przyjedzie pomoc drogowa?
Drobne awarie, takie jak np. wymiana przebitej opony w kole samochodowym, kierowca może naprawić samodzielnie. Co jednak należy zrobić w sytuacji, w której awaria jest poważniejsza, a uruchomienie pojazdu wymaga użycia np. kabli rozruchowych czy odkręcenia zapieczonych śrub kół? W takiej sytuacji nie każdy kierowca posiada odpowiedni sprzęt oraz wiedzę na temat naprawy samochodów, a fakt, że do awarii doszło na często uczęszczanej drodze, z pewnością nie poprawia sytuacji i jest dodatkowym źródłem stresu.
Podczas tego typu kryzysowych sytuacji należy pamiętać o jeszcze jednym – zanim nadejdzie pomoc drogowa, trzeba podjąć działania wymagane kodeksem drogowym (za ich niewykonanie może grozić kara w postaci np. mandatu o wysokości 150 złotych). W celu zapewnienia płynnego ruchu na drodze oraz minimalizacji niebezpieczeństwa, kierowca uszkodzonego auta jest zobowiązany między innymi do takich czynności, jak:
- uruchomienie świateł awaryjnych,
- umieszczenie trójkąta odblaskowego we właściwej odległości od auta. Odległość za pojazdem, w jakiej należy umiejscowić trójkąt odblaskowy, jest zależna od rodzaju drogi, na której doszło do nieszczęścia. I tak, w przypadku autostrad oraz dróg ekspresowych jest to około 100 metrów, zaś dla pozostałych dróg znajdujących się poza obszarem zabudowanym jest to zaś od 30 do 50 metrów. Z kolei w przypadku obszaru zabudowanego należy umieścić trójkąt w bezpośrednim sąsiedztwie samochodu (nie więcej niż 1 metr od pojazdu).
Profesjonalna pomoc drogowa – gdzie znaleźć?
Czy łatwo znaleźć rzetelną firmę, która oferuje usługi pomocy drogowej o wysokiej jakości, a jej pracownicy cechują się nienagannym profesjonalizmem? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Choć na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele przedsiębiorstw, w przypadku których pomoc drogowa jest głównym przedmiotem działalności, to decyzja o wyborze konkretnego usługodawcy powinna być poprzedzona rzetelną analizą informacji oraz opinii o firmie, które znajdują się np. na forach internetowych poświęconych motoryzacji.
Dlaczego jest to tak istotne? Wybór właściwej firmy oferującej usługi z zakresu pomocy drogowej jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie od jakości wykonywanej przez nią pracy zależy w dużej mierze to, czy wsparcie udzielone podczas kryzysowej sytuacji na drodze okaże się skuteczne.
Jednym z podmiotów, które świadczą pomoc drogową na najwyższym poziomie, jest Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe JAREX Jarosław Frąckowiak. Co ciekawe, z usług pomocy drogowej oferowanych przez firmę JAREX 24 mogą skorzystać nie tylko posiadacze aut osobowych, lecz także kierowcy:
- samochodów ciężarowych (TIRów),
- autobusów.
Firma JAREX 24 jest położona w miejscowości Cerekwica (przy ulicy Trzebnickiej), zaś obsługiwany przez nią obszar to przede wszystkim: autostrada A4, droga krajowa numer 15, a także pozostałe okoliczne drogi. Rzecz jasna, z usług pomocy drogowej, które wykonują pracownicy firmy, można korzystać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że pomoc drogowa może zostać udzielona nawet podczas powrotu do domu w niedzielny wieczór.
Dużym atutem JAREX 24 jest różnorodność oferty skierowanej do posiadaczy samochodów, która obejmuje także takie usługi, jak między innymi:
- usługi wulkanizacyjne,
- dostęp do aut zastępczych oraz parkingów strzeżonych,
- usługi mechaniczne (w tym: naprawy powypadkowe, regeneracja wtryskiwaczy itd.).
Podsumowanie
Choć posiadanie własnego samochodu oznacza wiele korzyści (np. możliwość dotarcia do celu w krótkim czasie), to awarie na drodze są niestety chlebem powszednim wielu spośród kierowców. Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o nasze auto, musimy mieć na uwadze, że awaria zawsze może pojawić się w najbardziej niespodziewanym momencie. Jeśli awarii nie da się uniknąć, to jak sprawić, by zminimalizować negatywne efekty takiego zdarzenia? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku pomoc drogowa… o ile oczywiście prowadzona jest przez profesjonalną firmę, a taką jest P.U.H. JAREX Jarosław Frąckowiak.
Kompleksowa pomoc drogowa to nie tylko naprawa drobnych usterek czy holowanie pojazdu w chwili, gdy auta nie da się uruchomić „na miejscu”, lecz także dostęp do takich rozwiązań, jak np. samochód zastępczy. Dzięki temu rozwiązaniu, kierowcy mogą dotrzeć na czas do wyznaczonego miejsca, a naprawieniem poważniejszych uszkodzeń zajmie się warsztat mechaniczny.