Zarządzanie humanistyczne – czym jest?
Zarządzanie humanistyczne możemy rozumieć jako zmianę zarządzania ekonomicznego opartego na twardym zarządzaniu poprzez zestawienia, tabele, analizy i uporządkowany proces rozumiany jako zbiór reguł i zasad funkcjonowania stosowany przez managera na podejście oparte na skupianiu zaangażowanego zespołu skonstruowanego poprzez dobór opartu o jednolite cechy osobowościowe, charyzmę i poczucie przynależności, a także odpowiedzialności za powierzony projekt. W skrócie, jest to zarządzanie oparte na osobowości i psychice człowieka. Oparte generalnie o człowieka, a nie sztuczne tabele i procedury.
Zarządzanie to z perspektywy czasu zyskuje na popularności, jednakże wymaga odpowiedniego doboru ludzi, którzy w takim projekcie się odnajdą, co jest głównym zadaniem managera zarządzającego takim zespołem.
Zastosowanie zarządzania humanistycznego
Zarządzanie humanistyczne doskonale sprawdza się w przedsiębiorstwach o charakterze usługowym, gdzie biznes oparty jest na kreatywności, inspiracji i wytwarzaniu wartości. Należy pamiętać, że manager w tym procesie pełni istotną rolę, bowiem na nim ciąży odpowiedzialność dobrania odpowiedniego zespołu posiadającego podobne wartości, cele i wizje.
Wprowadzenie modelu zarządzania humanistycznego
Jak wprowadzić model zarządzania humanistycznego do przedsiębiorstwa? Manager winien zacząć od wyboru swojego osobistego autorytetu, którym będzie się kierował celem konstruowania zespołu, bowiem największą trudność stanowi znalezienie punktu odniesienia we własnej osobowości, która może wzbudzić zainteresowanie i przyciągnąć pracowników, którzy w ten sposób zaangażują się w pracę na rzecz określonego projektu.
Wątki humanistyczne możemy stosować na różnych poziomach zarządzania, w tym mogą się przejawiać w postaci między innymi wspólnych wyjść, akcji, podczas których nie rozmawia się o pracy, a nawiązuje luźne, koleżeńskie relacje, co podnosi atrakcyjność miejsca pracy i zwiększa zaangażowanie zespołu.
Uwzględnienia wymaga, że zarządzanie humanistyczne związane jest z wątkiem kulturalnym przejawiającym się poprzez zachęcanie pracowników do poszerzania horyzontów kulturowych w różny możliwy, dostępny sposób, choćby najprostszy, poprzez kino, koncerty czy wystawy. Jest to szczególnie istotne w branżach opartych o inspirację, przykładowo w branży graficznej, gdzie inspiracja z zewnątrz jest niezwykle istotna, a obcowanie z kulturą pobudza kreatywność na każdym poziomie i w każdej branży.
Cenną uwagą jest, że na etapie dobierania zespołu w przypadku modelu zarządzania humanistycznego, warto wybierać pracowników pod kątem ich zainteresowań, celów, pasji i określonej wrażliwości społecznej i kulturowej.
Zatem zarządzanie humanistyczne możemy rozumieć ogólnie jako zwiększanie dobrobytu personelu w miejscu pracy oraz poznanie mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstwa i stosowanych mechanizmów zarządzania z perspektywy człowieka, celem uzyskania satysfakcjonującego efektu pracy zatrudnionych osób, a tym samym uzyskania jak największego zysku.