dieta hashimoto

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia dieta przy hashimoto? Jak powinna wyglądać?

Hashimoto jest w wielu przypadkach ciężkim schorzeniem, które powoduje problemy z zajściem w ciążę, ale też nadciśnienie. Osoby cierpiące na hashimoto często zmagają się również z insulinoopornością. W leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. O czym trzeba pamiętać i jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Hashimoto – dieta

Każdy człowiek powinien zdrowo się odżywiać. Dieta powinna być właściwie zbilansowana i pełnowartościowa. Codziennie organizmowi należy dostarczyć właściwą ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, a także witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. Nie inaczej jest w przypadku diety hashimoto. Dzięki jej odpowiedniemu zbilansowaniu można uniknąć nieprzyjemnych objawów, ale też poprawić funkcjonowanie tarczycy. Hashimoto jest chorobą przewlekłą, a więc należy stosować dietę, która wspiera tarczycę przez całe swoje życie. Najlepiej więc tak zbilansować dietę, by posiłki były smaczne, lekkostrawne i zdrowe. Nie ma sensu wymyślać naprawdę skomplikowanych potraw, których przygotowanie będzie nastręczać wielu problemów. Z braku czasu, zamiast przygotowywać danie, wiele osób po prostu sięgnie po fast food. Hashimoto nie lubi zmian i aby utrzymać tę chorobę w ryzach już cały czas trzeba stosować odpowiednio zbilansowaną dietę.

Zdrowa dieta przy hashimoto

Gdy jest się na zdrowej, zbilansowanej diecie, hasmimoto może być niemal nieodczuwalne. Nie będą występowały wahania wagi, ale też woda nie będzie odkładać się w organizmie. Przede wszystkim w diecie nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych. Należy wybierać pełnoziarniste pieczywo, kaszę, ale i naturalny ryż. Do tego można jadać makarony z pełnego przemiału. Zaleca się też jedzenie chudego nabiału, ale najlepiej w pełni naturalnego, a więc naturalnych jogurtów, czy odtłuszczonego kefiru. W hashimoto zalecane jest też jedzenie dużej ilości warzyw, które powinny stanowić 75% pełnego posiłku. Można jadać chude mięso z królika czy indyka. Od czasu do czasu można jadać również rośliny strączkowe. Podstawą diety hashimoto są zdrowe tłuszcze. Do sałatki można dodawać nasiona, pestki oraz dwie łyżki najlepszego oleju bądź oliwy z oliwek.

Małe rzeczy duże znaczenie, czyli o czym pamiętać będąc na diecie przy hashimoto

Dieta powinna być zdrowa dla tarczycy, dlatego też należy pamiętać, aby z jadłospisu wyeliminować wszelkiego rodzaju produkty przetworzone, nawet okazjonalne spożywanie fast foodów jest zabronione. Należy zrezygnować też ze smażenia dań i przygotowywać je na parze. Bardzo przydatny jest tutaj parowar. Warzywa najlepiej jeść w postaci surowej. Oczywiście trzeba pamiętać, że aby witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A, D, E i K się przyswoiły, do posiłku można dosypać nieco ziaren i dodać oleju bądź oliwy. Pamiętajcie jeszcze, że kalafior czy brokuł zawierają goitrogeny, które są szkodliwe przy hashimoto i aby wyparowały, kalafiora czy brokułu nie należy gotować pod przykrywką. Aby uniknąć tycia, należy zrezygnować z produktów wysoko kalorycznych.

Kiedy stosować dietę redukcyjną?

W niektórych przypadkach hashimoto prowadzi do bardzo szybkiego odkładania się tłuszczu, a przez to kilogramy przybywają bardzo szybko. Niestety hashimoto może prowadzić nie tylko do nadwagi, ale też otyłości i wbrew pozorom ich występowanie jest bardzo częste. Jeżeli pomimo stosowania zbilansowanej diety nadal tyjecie, to możecie zastosować dietę redukcyjną, jednak musi być ona właściwie zbilansowana pod kątem biała, tłuszczów i węglowodanów. To jeszcze nie wszystko, co trzeba wiedzieć na temat hashimoto Dieta może opierać się na redukcji bilansu kalorycznego o 10%. Do tego należy też wprowadzić aktywność fizyczną. Każdego dnia należy ćwiczyć, najlepiej po śniadaniu. Również wieczorem warto wybrać się np. na jogging czy przejażdżkę rowerem. Takie proste rzeczy sprawią, że możecie utrzymać prawidłową masę ciała. Zaleca się stosowanie nordic walking. Taka aktywność dodatkowo wzmacnia mięśnie. Przy hashimoto należy jak najbardziej zredukować stres, który może nasilać objawy, stąd też warto słuchać muzyki relaksacyjnej, ale również pić herbatki ziołowe. Może być to napar na bazie lukrecji, nostrzyku, perzu oraz porostu islandzkiego

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij